mandat za spowodowanie wypadku
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ile wynosi mandat za spowodowanie wypadku 2022?

Zderzenie dwóch samochodów już samo w sobie powoduje liczne problemy. Jednak cała sytuacja staje się jeszcze gorsza w momencie, kiedy na skutek zderzenia kierowcy lub pasażerowie doznają obrażeń. Ten fakt zupełnie zmienia klasyfikację danej sytuacji. Jeśli na miejscu nie ma rannych i poszkodowanych, zderzenie zostanie uznane za kolizję drogową. Natomiast w przeciwnym razie będzie to już wypadek drogowy. Stwierdzenie wypadku całkowicie zmienia wysokość kar przewidzianych dla sprawcy. Zatem jakie konsekwencje grożą takiej osobie? Ile wynosi mandat za spowodowanie wypadku 2022? Zobacz co zmieni się 17.09.2022!

Od czego zależy wysokość kary dla sprawcy wypadku?

Wypadki drogowe to bardzo szeroka grupa zdarzeń. Za wypadek zostanie np. uznana sytuacja, gdy kierowca lekko trąci samochodem pieszego, a ten pechowo upadnie na jezdnię. Jednak mianem wypadku można określić również poważny karambol drogowy, który powoduje śmierć wielu osób. Dlatego jedno pojęcie może oznaczać w praktyce zupełnie różne sytuacje.

Nic więc dziwnego, że kary przewidziane dla sprawców takich wypadków są bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest liczba osób rannych i charakter poniesionych przez nich obrażeń. Policja łagodnie potraktuje osobę, przez którą pieszy lub inny kierowca doznał jedynie delikatnych zadrapań. Na dużo poważniejszą karę muszą jednak przygotować się sprawcy wypadków skutkujących powstaniem poważnych obrażeń lub zgonów. Tutaj nie ma już mowy o zwykłym postępowaniu mandatowym, ponieważ kierowca zaczyna wtedy odpowiadać karnie. Toteż kara grzywny nie jest wówczas największym problemem, ponieważ sąd może skazać taką osobę na karę pozbawienia wolności!

Drugim ważnym aspektem jest przyczyna wypadku. W wielu przypadkach można bowiem znaleźć okoliczności przemawiające na korzyść sprawcy. Jeżeli bowiem pieszy nagle wtargnie na jezdnię w niedozwolonym miejscu, kierowca praktycznie nie ma czasu na reakcję. Innym przykładem będzie potrącenie pieszego podczas nocy i to w słabo oświetlonym miejscu. Jeśli pieszy nie miał na sobie żadnych odblasków, kierowca może liczyć na łagodniejszą karę, a nawet uniewinnienie.

Ostatnią ważną kwestią będzie zachowanie sprawcy. Każdy sprawca wypadku jest zobowiązany do udzielenia pomocy poszkodowanym. Ponadto musi on pozostać na miejscu wypadku aż do czasu przyjazdu służb. Ucieczka z miejsca wypadku i nieudzielenie pomocy poszkodowanym stanowi jedno z najpoważniejszych przestępstw dotyczących ruchu drogowego.

Ile wynosi mandat za spowodowanie wypadku 2022?

W tym roku kierowców czekała ważna zmiana w postaci nowego taryfikatora mandatów. Zwiększył on wysokość kar nakładanych za różne wykroczenia drogowe. Co istotne, pewne zmiany dotyczyły także sprawców wypadków oraz kolizji. Zatem ile wynosi mandat za spowodowanie wypadku 2022?

We wspomnianej nowelizacji taryfikatora znalazł się ważny zapis. Dotyczy on „spowodowania kolizji, w której narusza się czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby”. Można więc stwierdzić, że jest to najmniej poważny rodzaj wypadku drogowego. W takiej sytuacji sprawca może zostać ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Rzecz jasna kwota ta znacząco wzrośnie, jeżeli obrażenia osoby lub osób poszkodowanych będą poważniejsze.

Teoretycznie maksymalna wysokość kary nałożonej na kierowcę w formie mandatu to 10 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że przy wypadkach drogowych policjanci mogą skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może już wymierzyć grzywnę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych!

Do tego kierowca może także odpowiadać za inne czyny. Tutaj można wymienić choćby rażące naruszenie zasad ruchu drogowego lub ucieczkę z miejsca wypadku. Obydwa te przestępstwa w skrajnych przypadkach będą zagrożone nawet karą pozbawienia wolności.

Podsumowanie

Spowodowanie wypadku drogowego zawsze jest poważną sytuacją. Jeżeli kierowca doprowadzi do zderzenia, w którym ucierpią pasażerowie lub piesi, na miejscu muszą pojawić się służby. W takiej sytuacji sprawca wypadku musi liczyć się z wysokim mandatem. Jego najniższa kwota od 2022 roku wynosi 2500 złotych. Do tego należy doliczyć również wysokość mandatu wystawionego w związku z innymi ewentualnymi wykroczeniami. Z drugiej strony w najgorszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy zbiegną z miejsca wypadku lub spowodują śmierć innej osoby. Oni będą bowiem ponosić odpowiedzialność karną. Wtedy kara grzywny to nie wszystko, ponieważ znacznie bardziej prawdopodobną karą będzie pozbawienie wolności. To tylko pokazuje, jak ważne jest zachowanie stałej uwagi i koncentracji w czasie prowadzenia samochodu.