Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu i od czego zależy cena takiej polisy?

Obowiązkowa polisa OC to jedno z tych świadczeń, które najczęściej omawia się pod kątem ceny. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Specyfika OC polega bowiem na tym, że zakres tej polisy jest odgórnie uregulowany przepisami prawa. Dlatego wszyscy asekuratorzy muszą zapewnić swoim klientom dokładnie te same warunki. Jednakże taka zasada nie dotyczy cen sprzedawanych polis. Toteż uwaga kierowców koncentruje się właśnie na tym aspekcie. Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu? Jakie czynniki mogą wpłynąć na wyższą lub niższą cenę polisy?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ceny ubezpieczeń OC są wyznaczane na podstawie indywidualnych kalkulacji przeprowadzanych przez asekuratorów. Z tego względu każdy kierowca otrzyma unikalną wycenę, która powstanie na bazie podanych przez niego informacji. Zatem ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu? Niestety, na to pytanie nie można odpowiedzieć precyzyjnie. Czasami cena takiej polisy będzie wynosić raptem kilkaset złotych, a innym razem będzie to grubo ponad tysiąc złotych.

Tak duże różnice wynikają głównie ze wspomnianej kalkulacji ubezpieczyciela. Oprócz tego warto wiedzieć, że na finalną cenę OC składają się dwa aspekty, czyli bazowa cena ubezpieczenia i przyznane zniżki.

Co ciekawe, obydwa wymienione czynniki są regulowane przez samych ubezpieczycieli. Z jednej strony asekuratorzy mogą samodzielnie określić bazową cenę polisy na podstawie swoich wyliczeń. Jeżeli zaś chodzi o zniżki na OC, większość ubezpieczycieli korzysta z podobnych zasad. Jednak ich zastosowanie jest już kwestią indywidualną. Warto więc zapamiętać, że finalna cena polisy zawsze będzie zależeć od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak można obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Powyższa zasada nie oznacza jednak, że sami kierowcy nie mają większego wpływu na cenę polisy OC. Tak naprawdę każdy asekurator uwzględnia w swojej kalkulacji podobne czynniki. Niektóre z nich wpływają na spadek ceny ubezpieczenia, a inne skutkują wzrostem takiej ceny. Tym samym kierowcy mogą wykorzystać na swoją korzyść niektóre czynniki i jednocześnie unikać pozostałych. Zasadniczo wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę dwa rodzaje informacji. Są to dane dotyczące ubezpieczanego pojazdu oraz jego właściciela.

Zacznijmy więc od sposobów na obniżenie ceny polisy OC. Jeżeli chodzi o samochód, tutaj sprawa wydaje się prosta. Najtańsze ubezpieczenia OC obejmują niewielkie miejskie samochody, które są napędzane benzynowymi lub elektrycznymi jednostkami o niskiej pojemności. Jest więc to kilka bardzo istotnych czynników.

Takie informacje warto wziąć sobie do serca przy zakupie nowego samochodu. Jeśli kierowca chce uniknąć płacenia wysokich składek OC, wybór sportowego pojazdu z dużym silnikiem nie będzie zbyt rozsądny. Aby nieco ułatwić sprawę, przygotowaliśmy krótki wykaz czynnikówwpływających na niższą cenę polisy OC. Oto one:

  • popularna marka samochodu (Fiat, Toyota, Renault, Skoda);
  • samochód z autosegmentu A lub B;
  • niska pojemność silnika;
  • silnik elektryczny, benzynowy lub hybrydowy;
  • standardowy rodzaj nadwozia (hatchback, kombi, VAN);
  • auto przeznaczone do użytku prywatnego.

Drugą składową będą informacje dotyczące właściciela pojazdu. Niektóre z nich można zmienić, ale na inne nie ma się żadnego wpływu. Mimo to warto wiedzieć, jakie aspekty są premiowane przez asekuratorów:

  • czysta historia szkód i brak spowodowanych wypadków lub kolizji;
  • średni wiek;
  • długi okres posiadania ważnego prawa jazdy;
  • życie w małym mieście lub na wsi;
  • zawarte małżeństwo;
  • wykonywany zawód administracyjny, edukacyjny lub biurowy.

Jakie czynniki wpływają na wzrost ceny OC?

Co jasne, każdy medal ma dwie strony. Wszystkie wymienione wyżej aspekty oddziałują na korzyść kierowcy kupującego ubezpieczenie OC. Niemniej jednak asekuratorzy wyróżniają także czynniki o zgoła odmiennym wpływie. Zazwyczaj stanowią one po prostu przeciwieństwo wymienionych informacji.

W przypadku ubezpieczanego samochodu najwyższy wzrost składki OC spowodują czynniki, takie jak:

  • prestiżowa marka pojazdu (BMW, Audi, Alfa Romeo, Mercedes);
  • samochód z autosegmentu D, E lub F;
  • wysoka pojemność silnika;
  • silnik diesla lub jednostka z założoną instalacją gazową;
  • specjalny rodzaj nadwozia (coupé, kabriolet);
  • auto do użytku prywatnego oraz służbowego (np. taksówka).

Jeśli chodzi o informacje na temat kierowcy, wzrost ceny ubezpieczenia OC mogą spowodować następujące aspekty:

  • brak własnej historii szkód lub wysoka liczba spowodowanych wypadków/kolizji;
  • młody wiek;
  • krótki okres posiadania prawa jazdy;
  • życie w bardzo dużym lub dużym mieście;
  • status kawalera lub panny;
  • zawód przedstawiciela handlowego, profesjonalnego sportowca lub specjalisty IT;
  • status studenta lub osoby kontynuującej naukę.

Które czynniki spośród wszystkich wymienionych są najważniejsze?

Rzecz jasna trudno byłoby znaleźć osobę, której zależałoby na spełnieniu wszystkich opisanych aspektów. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Każdy opisany czynnik ma bowiem inne znaczenie dla ubezpieczycieli. Tym samym niektóre z nich są dużo ważniejsze. Na czym więc mogą się skupić kierowcy?

Pod względem parametrów ubezpieczanego pojazdu nie trzeba się zbyt długo zastanawiać. Tutaj kluczowe znaczenie mają bowiem: marka, model i pojemność silnika. Warto zresztą podkreślić, że te aspekty wzajemnie się uzupełniają. Niektóre marki specjalizują się w produkcji np. samochodów z autosegmentu A lub B. Są więc to małe pojazdy, a co za tym idzie – napędzane raczej niewielkimi jednostkami. Dlatego oszczędni kierowcy powinni wybierać popularne samochody z jednostkami o niskiej pojemności. Taki wybór w największym stopniu wpłynie na obniżenie ceny OC.

Niestety, podobnego pola manewru nie ma w przypadku informacji o właścicielu. Dlaczego? Gdyż dla wszystkich ubezpieczycieli absolutnie kluczowe znaczenie ma historia szkód. Tym samym świeżo upieczeni kierowcy oraz sprawcy wypadków lub kolizji są na gorszej pozycji. Tak naprawdę jedyną alternatywą dla młodych kierowców będzie rejestracja pojazdu wraz z doświadczonym kierowcą w roli współwłaściciela.

Podsumowanie

Praktycznie każdy kierowca zastanawia się nad tym, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu. Jednak wyjaśnienie tej kwestii nie jest proste. Zasadniczo polisy OC mogą kosztować od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Dokładna cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników pobocznych. Asekuratorzy biorą pod uwagę zarówno parametry pojazdu, jak i informacje na temat jego właściciela. Kluczowe znaczenie ma tutaj marka samochodu oraz pojemność jego silnika, a także historia szkód danego kierowcy. Tym samym adepci kierownicy powinni znaleźć sobie mały samochód napędzany niewielką jednostką. W ten sposób będą mogli uzyskać nieco tańsze OC, co pozwoli im na stopniowe wypracowywanie zniżek. To one mają zresztą kluczowe znaczenie przy zakupie lub odnawianiu ubezpieczenia OC.