Historia pojazdu a numer VIN
Ubezpieczenie komunikacyjne

Historia pojazdu a numer VIN – co warto wiedzieć?

Wygórowane ceny fabrycznie nowych samochodów sprawiają, że tylko nieliczni kierowcy mogą zdecydować się na ich zakup. Z tego powodu znacznie większe zainteresowanie budzą pojazdy z rynku wtórnego. Naturalnie głównym atutem samochodów używanych jest ich niska cena. Jednak poza ceną kluczowe znaczenie dla kierowców ma również stan techniczny. Ten z kolei zależy między innymi od historii danego pojazdu. W dokładnym ustaleniu tej historii pomóc może choćby numer VIN. Gdzie można go znaleźć? Jakie informacje dotyczące historii samochodu kryje w sobie VIN?

Dlaczego poznanie historii pojazdu jest tak ważne?

Na rynku wtórnym można łatwo znaleźć auto używane, które wciąż znajduje się w dobrym stanie technicznym. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych argumentów przy zakupie samochodu używanego. Jednak tutaj pojawia się jeden problem. Otóż dobry wygląd samochodu nie zawsze świadczy o tym, że jest on godny polecenia.

Sektor samochodów używanych jest bardzo konkurencyjny, dlatego handlarze mocno rywalizują ze sobą o pozyskanie klientów. Niestety, spora grupa handlarzy ucieka się do nieuczciwych zagrywek, które polegają na fałszowaniu historii pojazdu. Powód takich praktyk jest bardzo prosty. Jeżeli potencjalny kupiec nie ma dużej wiedzy motoryzacyjnej, prawdopodobnie nie dostrzeże on niepokojących znaków. Dlatego handlarze bazują na tej zależności i często zakłamują historię pojazdu. Pod tym względem najczęstszym kłamstwem byłoby twierdzenie, że dany samochód jest bezwypadkowy.

Jeżeli wszystkie usterki i zniszczenia zostały gorzej lub lepiej naprawione, potencjalny kupiec może uwierzyć w bezwypadkowość danego pojazdu. Co więcej, czasami taka naprawa faktycznie usuwa wszystkie negatywne skutki wypadku. Jednak wówczas weryfikacja historii pojazdu pozwala na sprawdzenie tego, czy dany handlarz mówi prawdę. Jeżeli ktoś próbuje zatuszować pewne fakty, nie wykluczone, że samochód może mieć np. jakąś wadę ukrytą. Jest więc to bardzo wyraźny znak ostrzegawczy.

Historia pojazdu a numer VIN – co można sprawdzić?

Na szczęście kierowcy nie są w tym przypadku bezradni. Mogą oni bowiem sprawdzić numer VIN danego samochodu. Dlaczego jest to tak korzystne rozwiązanie i jakie informacje kryje w sobie ten numer?

VIN jest skrótem od terminu Vehicle Identification Number oznaczającego Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Od 1981 roku każdy producent samochodów musi nadawać tworzonym egzemplarzom unikalne numery identyfikacyjne. Dzięki temu numer VIN umożliwia sprawdzenie kilku istotnych informacji dotyczących danego pojazdu.

Sam numer VIN składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest 3-cyfrowy identyfikator producenta. Kolejne 6 cyfr to tzw. kod VDS, który opisuje rodzaj pojazdu. Z kolei ostatni 8-cyfrowy kod VIS pełni funkcję właściwego identyfikatora samochodu. Każdy z tych kodów zawiera unikalne dane na temat pojazdu. Ich odczytanie umożliwia określenie: typu nadwozia, barwy fabrycznego lakieru, rodzaju silnika oraz innych czynników.

Wszystkie wymienione informacje będą bardzo cenne dla potencjalnego kupca. Przykładem może być fabryczny kolor lakieru. Jeżeli oglądany samochód lub niektóre jego elementy mają inny kolor, oznacza to, że były one wymieniane lub lakierowane. To z kolei zazwyczaj świadczy o zniszczeniu fabrycznych części. Co jasne, takie czynniki nie muszą wpływać na stan pojazdu. Jeśli jednak handlarz przekonuje, że auto jest bezwypadkowe, obecność zmodyfikowanych części może podważyć jego słowa. Ponadto niektóre warsztaty zapisują historię dokonanych napraw właśnie przy użyciu numeru VIN. Odkrycie takich zapisów daje wtedy jednoznaczną odpowiedź na pytanie dotyczące bezwypadkowości pojazdu.

Odczytanie numeru VIN pozwala więc na ustalenie tego, jak konkretny samochód wyglądał w momencie opuszczenia fabryki producenta. Wszelkie różnice pomiędzy takimi informacjami i stanem faktycznym pojazdu świadczą jedynie o jego historii.

Numer VIN pozwala na rozpoznanie skradzionego samochodu!

Kontrola numeru VIN jest istotna także z innego względu. Otóż międzynarodowe organy ścigania oznaczają w swoich bazach numery VIN wszystkich skradzionych pojazdów. Policjanci mają na względzie to, że złodzieje po dokonaniu kradzieży mogą zupełnie zmienić wygląd zewnętrzny samochodu. Niemniej nawet wtedy skradzione auto można rozpoznać właśnie poprzez numer VIN.

Tym samym weryfikacja numeru VIN przed zakupem to jedyny sposób na sprawdzenie tego, czy samochód nie jest kradziony. Jeżeli numer VIN widnieje w bazie policyjnej, warto natychmiast poinformować o tym organy ścigania. Dzięki temu można uchronić siebie lub innego kupca przed poważnymi problemami prawnymi.

Z drugiej strony w nielicznych przypadkach obecność numeru VIN w policyjnych bazach może mieć także inne przyczyny. Poprzedni właściciel mógł zgłosić np. zaginięcia auta, które po czasie zostało odnalezione. Jeśli policjanci nie wykasują numeru VIN ze swojej bazy, system wyświetli wówczas nieprawdziwy komunikat. Mimo to warto skontrolować uzyskany komunikat z organami ścigania, aby uzyskać potwierdzenie dotyczące legalności pojazdu.

Gdzie znaleźć i jak sprawdzić numer VIN?

Najprostszą metodą na sprawdzenie numeru VIN jest odczytanie go z dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jednak taki numer z różnych względów nie widnieje w dowodzie, można sprawdzić go w inny sposób. Producenci umieszczają numery VIN na nadwoziu pojazdu oraz na obudowie deski rozdzielczej. Czasami taki numer można znaleźć również w innych miejscach. Niemniej inne lokalizacje zależą już tylko od producenta.

Po spisaniu numeru VIN nadszedł czas na kolejny krok, czyli jego weryfikację. Tutaj pojawiają się dwie możliwości. Pierwsza zakłada sprawdzenie numeru VIN przy pomocy rządowego serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl. Jest to baza danych zawierająca podstawowe informacje o wszystkich samochodach zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić między innymi: dokładną datę pierwszej rejestracji, przebieg silnika oraz liczbę właścicieli.

Niestety, algorytm ten ma jedną poważną wadę. Otóż obejmuje on tylko informacje pozyskane z polskich baz. Tym samym za jego pomocą nie można sprawdzić historii zagranicznego samochodu. Co więc mogą zrobić osoby, które chciałyby uzyskać dostęp do takich danych?

Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z płatnych internetowych serwisów oferujących kompleksową analizę numeru VIN. Zazwyczaj są to międzynarodowe portale, które korzystają z zagranicznych baz danych. Dzięki temu ich algorytm może odczytać znacznie więcej informacji. Na pewno jest to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą dokładnie sprawdzić historię zagranicznego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że zamówienie takiego raportu będzie wiązać się z dodatkowym wydatkiem. Czy jest to opłacalna inwestycja? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć samodzielnie.

Podsumowanie

Numer VIN nie jest tylko przypadkowym ciągiem cyfr i liter. Tak naprawdę zawiera on w sobie informacje o historii danego samochodu. Pod tym względem VIN pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze, dzięki niemu można sprawdzić, jak dany pojazd wyglądał w momencie opuszczenia fabryki. Po drugie, numer VIN jest nieraz używany jako identyfikator przy odnotowywanych kolizjach lub naprawach danego pojazdu. To wszystko sprawia, że znajomość numeru VIN umożliwia poznanie historii samochodu. Aby uzyskać dostęp do takich informacji, należy wpisać posiadany numer do jednego z internetowych algorytmów. Polscy kierowcy mogą w tym celu skorzystać z rządowego serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl. Jeżeli jednak auto ma zostać sprowadzone z zagranicy, jedyną alternatywą będzie wówczas zamówienie raportu VIN poprzez komercyjny portal.