Czym jest numer VIN
Ubezpieczenie komunikacyjne

Czym jest numer VIN i gdzie można go znaleźć?

Osoby zainteresowane zakupem samochodu używanego starają się poznać nieco bliżej historię takiego pojazdu. Kluczową rolę odgrywa wtedy weryfikacja dokumentów. W ich treści powinny znaleźć się informacje o wszystkich poprzednich właścicielach samochodu. Dodatkowo bardzo ważnym wyznacznikiem przy zakupie używanego auta jest sprawdzenie numeru VIN. Tak naprawdę wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tej prostej czynności. Dlaczego jest to tak ważne? Czym w ogóle jest numer VIN i gdzie można go znaleźć?

Numer VIN – co to jest?

Choć z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, przez lata nie istniał żaden formalny wymóg numerowania samochodów. Niektórzy producenci sami zdecydowali się na prowadzenie własnych ewidencji. Dopiero w 1981 roku ta sytuacja uległa zmianie. Wówczas do świata motoryzacyjnego wprowadzono zasadę ewidencjonowania pojazdów. Jej symbolem stał się właśnie numer VIN.

Numer VIN to 17-cyfrowy kod będący identyfikatorem danego samochodu. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Skrót VIN oznacza Vehicle Identification Number, a więc Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Co istotne, numer VIN zostaje przypisany na stałe. Jest to szczególnie istotne, gdyż np. tablice rejestracyjne danego samochodu mogą się wielokrotnie zmieniać. Natomiast numer VIN stanowi podstawowy i zarazem najlepszy identyfikator auta.

Naturalnie numer VIN nie jest przypadkowy, ponieważ można go stosunkowo łatwo odczytać. Aby to zrobić, należy wiedzieć, że jego struktura składa się z trzech odrębnych kodów. Pierwsze 3 znaki tworzą unikalny kod danego producenta. Kolejne 6 znaków tworzy tzw. kod VDS. Opisuje on między innymi: typ samochodu, rodzaj nadwozia oraz fabryczny kolor lakieru. Ostatnie 8 znaków to z kolei numer VIS. Pełni on funkcję faktycznego identyfikatora pojazdu, ponieważ zawiera on unikalny numer seryjny auta oraz oznaczenie fabryki i roku produkcji.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Sprawdzenie numeru VIN nie stanowi problemu, gdyż widnieje on w dowodzie rejestracyjnym. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym można go odnaleźć. Dodatkowo producenci zamieszczają numer VIN na specjalnych tabliczkach. Takie tabliczki znajdują się w różnych częściach samochodu. Dlaczego jest to konieczne działanie?Zadecydowały o tym względy bezpieczeństwa.

Producenci mieli bowiem na uwadze fakt, że dokumenty samochodu mogą zostać sfałszowane. Jest to podstawowa zagrywka złodziei samochodów oraz paserów. Dodatkowo umieszczenie VIN-u w kilku różnych miejscach pozwala na sprawdzenie tego, czy dany samochód nie był wcześniej spawany. Jeżeli jakiś fragment pojazdu został całkowicie wymieniony, może znajdować się na nim zupełnie inny numer VIN.

Niestety, każdy producent może zamieścić numer VIN w nieco innych miejscach. Dlatego warto mniej więcej wiedzieć, gdzie należy go szukać. Zdecydowanie najczęściej tabliczki z numerem VIN można znaleźć:

  • na nadwoziu;
  • w komorze silnika;
  • za przednią szybą (w okolicy przegrody czołowej);
  • na środkowym słupku karoserii (w przednich drzwiach od strony kierowcy);
  • w okolicy gniazda prawego amortyzatora;
  • przy podłodze bagażnika lub podłodze tylnego siedziska;
  • w obudowie deski rozdzielczej;
  • przy podłużnicach.

Do czego można wykorzystać znajomość numeru VIN?

Weryfikacja numeru VIN jest istotna z kilku ważnych powodów. Najistotniejszą kwestią jest tutaj sprawdzenie legalności pochodzenia pojazdu. Jeśli samochód został skradziony, dany numer VIN powinien widnieć w międzynarodowych bazach policyjnych. Jest więc to bezwzględnie kluczowa informacja, ponieważ zakup kradzionego pojazdu będzie wiązać się z ogromnymi problemami.

Ponadto numer VIN pozwala na sprawdzenie, czy konstrukcja pojazdu została w jakikolwiek sposób naruszona. Brak stosownej tabliczki w miejscu, gdzie powinna się ona znaleźć, stanowi sygnał ostrzegawczy. Niejednokrotnie świadczy to o tym, że część samochodu została wycięta i zastąpiona fragmentem innego pojazdu. Wbrew pozorom na pierwszy rzut oka nie zawsze można dostrzec ślady takiej czynności. Toteż sprawdzenie numeru VIN rzuci na tę kwestię nieco więcej światła.

Kolejny aspekt dotyczy już stricte historii pojazdu. Od pewnego czasu policjanci wykorzystują numer VIN do odnotowywania np. przebiegu silnika. Dzięki temu osoba zainteresowana takim samochodem może sprawdzić, czy przebieg widniejący na wyświetlaczu jest rzeczywisty. Pomoże w tym rządowy serwis Historia Pojazdu. Niestety, ten algorytm gromadzi jedynie informacje o samochodach zarejestrowanych w Polsce. Tym samym nie będzie on pomocny dla osób, którym zależy na sprawdzeniu zagranicznego pojazdu. Jednakże tacy kierowcy mogą skorzystać z usług innych serwisów zajmujących się analizą numeru VIN. To z kolei świadczy o tym, że znajomość VIN-u jest rzeczywiście bardzo przydatna.

Podsumowanie

Od 1981 roku każdy wyprodukowany samochód musi zostać oznaczony unikalnym numerem VIN. Jest to stały i niezmienny numer służący do identyfikacji pojazdu. Dzięki odczytaniu tego numeru kierowca może lepiej poznać historię auta, a także sprawdzić jego pochodzenie. Dodatkowo VIN służy także do identyfikacji skradzionych samochodów. Zdecydowanie najprostszym sposobem na znalezienie tego numeru będzie sięgnięcie do dowodu rejestracyjnego. Poza tym można sprawdzić zgodność VIN-u poprzez kontrolę tabliczek zamontowanych w różnych częściach pojazdu. Brak takiej zgodności stanowi jeden z najważniejszych sygnałów ostrzegawczych przy zakupie używanego auta.