Czy w Polsce można ubezpieczyć samochód z kierownicą po prawej stronie (anglika)?

Na terytorium Anglii, Irlandii, Indii, Australii oraz kilku innych państw obowiązuje zasada ruchu lewostronnego. Wynika ona jeszcze z historycznych uwarunkowań. Jednak w dzisiejszym świecie taka reguła jest bardzo problematyczna dla niektórych kierowców. Koniec końców w większości krajów obowiązuje ruch prawostronny, przez co zmiana swoich przyzwyczajeń bywa naprawdę trudna. Oprócz tego kierowcy mają spore problemy z użytkowaniem samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. Takie pojazdy zostały bowiem przystosowane do zasad brytyjskiego ruchu drogowego, przez co mają one kierownicę po prawej stronie. Czy w Polsce można ubezpieczyć oraz zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie? Co na ten temat mówią przepisy?

Czy w Polsce można ubezpieczyć samochód z kierownicą po prawej stronie?

Wielka Brytania przed laty stanowiła jeden z ulubionych kierunków emigracyjnych dla Polaków. Nic więc dziwnego, że niektórzy emigranci po latach powracali nad Wisłę. Niektórzy wracali z UK własnymi samochodami, które były dostosowane do brytyjskich regulacji ruchu drogowego. Jednak na takich kierowców czekała dość niemiła niespodzianka po powrocie do Polski.

Otóż obowiązujące w Polsce regulacje przez długie lata w ogóle nie przewidywały możliwości rejestrowania tzw. anglików. Jeśli kierowca udał się z takim pojazdem do Wydziału Komunikacji, otrzymywał odmowę rejestracji samochodu. Wówczas jedynym rozwiązaniem było dokonanie tzw. przekładki, czyli mechanicznego zamontowania kierownicy po lewej stronie. Nie trudno jednak odgadnąć, że była to bardzo skomplikowana i jednocześnie droga procedura. Dlatego w efekcie tylko nieliczni kierowcy decydowali się na przekładkę.

Na szczęście z biegiem lat sytuacja zaczęła ulegać zmianom. Już na początku 2015 roku coraz więcej mówiło się o wprowadzeniu możliwości rejestrowania pojazdów sprowadzonych z Anglii. Ostatecznie projekt ten wszedł w życie, dzięki czemu od sierpnia 2015 roku w Polsce można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie.

Jak wygląda rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie?

Po wprowadzeniu opisanych zmian wielu kierowców mogło odetchnąć z ulgą. Co prawda, pewien niepokój pojawił się wraz z Brexitem, czyli formalnym opuszczeniem przez Anglię struktur Unii Europejskiej. Na szczęście Brexit nie wpłynął na możliwość rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Tym samym kierowcy nadal mogą rejestrować takie pojazdy. Jednak przed złożeniem stosownego wniosku należy zadbać o kilka kwestii. Pierwszą z nich będzie przetłumaczenie dokumentów, a w szczególności dokumentu określanego jako V5C. Jest to odpowiednik dowodu rejestracyjnego. W międzyczasie należy zadbać o opłacenie akcyzy w urzędzie celnym oraz uzyskanie wymaganej deklaracji granicznej.

Później pozostaje już tylko wykonanie badania technicznego. Niestety, aktualnie kierowcy nie mogą polegać na przeglądach dokonanych jeszcze przed opuszczeniem UK. Polscy diagności muszą bowiem sprawdzić, czy dany samochód został przystosowany do zasad polskiego ruchu drogowego. Dlatego jeszcze przed zgłoszeniem się na przegląd niezbędne będzie dokonanie kilku modyfikacji, takich jak:

  • zmiana ustawienia świateł i lusterek;
  • demontaż światła przeciwmgielnego i zamontowanie go po drugiej stronie pojazdu;
  • przekonwertowanie prędkościomierza z mil na kilometry.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dopiero po wprowadzeniu takich zmian diagnosta powinien wydać pozytywną opinię i tym samym dopuścić samochód do ruchu. Wówczas kierowca może już udać się bezpośrednio do WydziałuKomunikacji w celu zarejestrowania samochodu. Sama procedura rejestracji wygląda standardowo, co oznacza, że kierowca musi przekazać urzędnikom następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację samochodu;
  • dowód zakupu pojazdu (faktura lub umowa sprzedaży);
  • potwierdzenie wniesienia wszystkich wymaganych opłat celnych;
  • przetłumaczone dokumenty V5C i inne dokumenty związane z pojazdem;
  • potwierdzenie pozytywnego przejścia badań technicznych;
  • dowód zakupu ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC dla aut z kierownicą po prawej stronie

Jednym z dokumentów wymaganych przy rejestracji pojazdu jest polisa OC. Co jasne, do czasu rejestracji samochodu kierowca może korzystać np. z tymczasowego 30-dniowego OC. Niemniej już po zakończeniu rejestracji konieczny będzie zakup pełnego ubezpieczenia. Jak więc w praktyce wyglądają koszty zakupu ubezpieczenia OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie?

Niestety, posiadacze takich pojazdów muszą przygotować się na nieco większy wydatek. Wszystko ze względu na fakt, że ubezpieczenie OC dla tzw. anglików jest droższe o około kilkaset złotych. Co więcej, taka zależność obowiązuje u wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego posiadacze pojazdów z kierownicą po prawej stronie nie uciekną od dodatkowych wydatków.

Dobra informacja jest taka, iż przy zakupie OC można kierować się wyłącznie ceną polisy. Tym samym kierowca może znaleźć taką ofertę, która zapewni mu stosunkowo korzystne warunki. Jest to szczególnie ważne w kontekście ubezpieczenia samochodu z kierownicą po prawej stronie.

Sama procedura zakupu ubezpieczenia OC nie różni się od ubezpieczania innych pojazdów. Każdy asekurator najpierw poprosi o przekazanie informacji na temat samochodu, który ma zostać objęty ochroną. Po ich uzyskaniu ubezpieczyciel przeprowadzi własną kalkulację składki i przekaże kierowcy swoją ofertę. Jeżeli właściciel pojazdu ją zaakceptuje oraz opłaci składkę, polisa zostanie zawarta na okres 365 dni.

Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie również inne polisy przeznaczone dla samochodów z kierownicą po prawej stronie. Warto jednak pamiętać, że wyższa składka nie dotyczy wyłącznie polisy OC. Przez to zakup dowolnego świadczenia dla samochodu z Wysp może oznaczać zdecydowanie większy wydatek.

Podsumowanie

Od 2015 roku w Polsce można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Nie oznacza to jednak, że kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku dokonywania jakichkolwiek zmian w aucie. Obecnie muszą oni zadbać o wprowadzenie kilku modyfikacji mechanicznych, aby przystosować samochód do zasad polskiego ruchu drogowego. Jeżeli chodzi o rejestrację pojazdu, kierowca musi zgłosić się do Wydziału Komunikacji ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Sama rejestracja nie powinna trwać dłużej niż 30 dni. Co jasne, równie ważną kwestią będzie zakup ubezpieczenia OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie. Niestety, polisa OC dla tzw. anglików będzie zdecydowanie droższa. Wobec tego właściciele sprowadzonych pojazdów muszą przygotować się na dodatkowe koszty przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć