Wypadek drogowy z definicji skutkuje tym, że w jego wyniku pojawiają się osoby poszkodowane. Co gorsza, zazwyczaj w poważnych wypadkach obrażenia odnoszą zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Z tego powodu wszystkie osoby poszkodowane mogą wówczas ubiegać się o przyznanie im rekompensaty finansowej. Takie środki zostają wypłacone z tytułu ubezpieczenia OC należącego do sprawcy wypadku. Czy takie zasady obowiązują również w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby będące posiadaczami drogowych NNW. Warto zatem na nie odpowiedzieć. Czy i kiedy pasażer może otrzymać odszkodowanie z NNW kierowcy?
Drogowe NNW – co warto o nim wiedzieć?
Komunikacyjne polisy NNW to popularny rodzaj świadczeń gwarantujących ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Od tego terminu wywodzi się zresztą nazwa opisanych ubezpieczeń. Poszczególne polisy NNW mogą mieć jednak inny zakres ochrony. W przypadku świadczeń komunikacyjnych obejmuje on z reguły wszelkie nieszczęśliwe wypadki związane z uczestnictwem w ruchu drogowym.
Tutaj warto podkreślić, że polisy NNW stanowią jedynie dodatkową formę zabezpieczenia dla kierowców. Dlaczego? Ponieważ w przypadku ruchu drogowego absolutnym fundamentem są obowiązkowe ubezpieczenia OC. To właśnie one gwarantują wypłatę odszkodowania wszystkim osobom, które zostały poszkodowane na skutek działań danego kierowcy. Natomiast same ubezpieczenia NNW mogą tylko uzupełniać zakres obowiązkowych świadczeń. Co jasne, wszystkie polisy tego typu mają charakter dobrowolny i nie istnieje prawny wymóg ich zakupu.
Czy pasażer może otrzymać odszkodowanie z NNW kierowcy?
Przy zakupie komunikacyjnego ubezpieczenia NNW nabywca może zazwyczaj wybrać jeden z dwóch wariantów takiej polisy. Tańszą alternatywą będzie podstawowe ubezpieczenie NNW dla kierowcy. Jak sama nazwa wskazuje, jego celem jest zapewnienie ochrony osobie kierującej danym pojazdem. Oznacza to, że w razie ewentualnego wypadku tylko kierowca będzie mógł uzyskać dodatkowe odszkodowanie.
Natomiast nieco droższym rozwiązaniem będzie pełen wariant komunikacyjnego NNW. Najistotniejszym plusem tego świadczenia jest zdecydowanie szerszy zakres gwarantowanej ochrony. Obejmuje ona bowiem zarówno kierowcę, jak i wszystkich pasażerów podróżujących danym pojazdem.
Toteż pasażerowie jak najbardziej mogą otrzymać odszkodowanie z NNW kierowcy. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy komunikacyjna polisa NNW zakłada przyznanie odszkodowania kierowcy oraz wszystkim pasażerom.
„Podwójne odszkodowanie” – czy można otrzymać odszkodowanie z NNW kierowcy?
Dodatkowe środki z tytułu polisy NNW na pewno przydadzą się wszystkim poszkodowanym. Jednak w tym miejscu warto rozważyć jeszcze jedną istotną kwestię. Czy uzyskanie dodatkowego odszkodowania w ramach NNW wpływa na możliwość otrzymania środków z OC sprawcy wypadku?
W żadnym razie! Osoby poszkodowane co do zasady powinny ubiegać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Fakt otrzymania dodatkowej rekompensaty z NNW nie ma tutaj większego znaczenia.
Warto jednak dobrze zastanowić się nad zagospodarowaniem takich środków. Odszkodowanie wypłacone z OC sprawcy wypadku powinno pokryć wszystkie koszty leczenia osób poszkodowanych. Jeżeli kwota przyznana przez ubezpieczyciela będzie niższa, należy upomnieć się o zwiększenie sumy odszkodowania. Natomiast środki wypłacone w ramach NNW mogą pomóc w uregulowaniu wydatków osobistych. Nie należy więc wliczać ich do puli związanej np. ze wspomnianymi kosztami leczenia!
Podsumowanie
Pasażerowie mogą otrzymać odszkodowanie z tytułu polisy NNW zawartej przez kierowcę danego pojazdu. Niemniej w tym przypadku wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia. Jeżeli kierowca zakupił pełen wariant NNW, odszkodowanie zostanie przyznane jemu oraz wszystkim pasażerom. Natomiast podstawowa wersja wspomnianej polisy gwarantuje odszkodowanie tylko kierowcy. Dlatego przy zakupie ubezpieczenia należy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego wariantu. Co ważne, uzyskanie odszkodowania z tytułu NNW nie przekreśla możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie wypłacane z OC sprawcy. Wręcz przeciwnie! Środki uzyskane z obydwu wymienionych świadczeń mogą pomóc poszkodowanym w szybszym powrocie do zdrowia. Dlatego można i trzeba o nie walczyć!