assistance krótkoterminowe
Ubezpieczenie komunikacyjne

Assistance krótkoterminowe samochodu na wyjazd za granicę

Przy stosunkowo bliskich wyjazdach zagranicznych spora grupa kierowców decyduje się na podróż własnym samochodem. Taka decyzja niesie ze sobą kilka istotnych korzyści, takich jak: komfort, swoboda w wyborze trasy oraz możliwość zmiany planu podróży. Jednak z drugiej strony wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, że podczas takiego wyjazdu ich samochód może nagle odmówić posłuszeństwa. Taka sytuacja oznacza spore problemy, ponieważ uzyskanie pomocy za granicą jest trudniejsze i zarazem zdecydowanie droższe. Toteż ciekawą alternatywą przy okazji wspomnianych podróży będzie krótkoterminowe ubezpieczenie assistance. Co warto wiedzieć o tym świadczeniu? Jak działa assistance krótkoterminowe samochodu na wyjazd za granicę?

Co to jest assistance krótkoterminowy?

Ubezpieczenie Assistance jest bardzo przydatną ochroną dla kierowców. Dzięki tej polisie właściciele samochodów mogą uzyskać bezpłatną pomoc, jeśli ich auto nagle odmówi posłuszeństwa w czasie jazdy. Wówczas asekurator zleci interwencję specjalistom, którzy naprawią samochód na miejscu albo odholują go do najbliższego warsztatu. Toteż gwarancja uzyskania takiej pomocy będzie cenna dla każdego kierowcy, który na co dzień korzysta z samochodu.

Niestety, ubezpieczenia assistance mają także jeden poważny minus. Otóż zazwyczaj takie polisy są dostępne tylko w wariancie całorocznym. Rzecz jasna gwarantują one ochronę przez cały rok i pod tym względem są bardzo korzystne. Niestety, całoroczna polisa assistance stanowi już poważniejszy wydatek. Ponadto nie wszyscy kierowcy będą potrzebować aż tak kompleksowej ochrony. Dla takich osób idealną alternatywą będzie wspomniane assistance krótkoterminowe auta na wyjazd za granicę.

W przeciwieństwie do zwykłych polis tego typu krótkoterminowe assistance może być ważne jedynie przez kilka dni lub tygodni. Jest więc to świadczenie idealnie przystosowane do potrzeb osób, które potrzebują wspomnianej ochrony tylko na pewien czas. Ze względu na zredukowaną długość ochrony krótkoterminowe ubezpieczenie assistance jest zdecydowanie tańsze. Jednak sam zakres ochrony w niczym nie różni się od zwykłego assistance.

Czy warto kupić krótkoterminowy assistance samochodu?

Pytanie o opłacalność zakupu takiego ubezpieczenia wydaje się bardzo zasadne. Jeżeli chodzi tylko o jednorazowy wydatek, krótkoterminowe assistance jest znacznie lepszym wyborem. Dzięki niemu kierowca może uzyskać ochronę tylko wtedy, kiedy faktycznie będzie mu ona potrzebna.

Z drugiej strony opłacalność takiego zakupu zależy przede wszystkim od ceny i zakresu polisy krótkoterminowej. Dlaczego? Gdyż zwykłe ubezpieczenie assistance (w podstawowej wersji) można kupić już za około 100-200 złotych. Taki wydatek zapewni ochronę przez cały rok. Z tego względu polisa krótkoterminowa nie powinna kosztować więcej niż około 50 złotych za 7 dni ochrony. W przeciwnym wypadku jej zakup może być po prostu nieopłacalny w porównaniu do zakupu całorocznego ubezpieczenia assistance.

Jaki assistance krótkoterminowy wybrać na wyjazd za granicę?

Poza samą ceną ubezpieczenia równie ważnym aspektem jest zakres gwarantowanej ochrony. Co prawda, niemal wszystkie polisy assistance mają dość zbliżone warunki. Jednak pewne detale mogą znacząco wpływać na faktyczny zakres ochrony. Na co warto więc zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych zapisów jest limit kilometrów podczas holowania. Kierowcy powinno zależeć na tym, aby był on możliwie największy. Koniec końców nigdy nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdzie się najbliższy warsztat. Natomiast asekuratorzy zazwyczaj gwarantują limit w postaci około 50-100 kilometrów.

Uwagę warto zwrócić również na dodatkowe świadczenia gwarantowane w ramach assistance. Czasem ubezpieczyciele decydują się bowiem na rozszerzenie podstawowego zakresu ochrony w swoich polisach. Dzięki temu nabywcy takich ubezpieczeń zyskują dostęp do kilku przydatnych usług dodatkowych. Co to za usługi? Tutaj można wspomnieć choćby o: gwarancji udostępnienia samochodu zastępczego, darmowej wymiany przebitych opon oraz pomocy w kontynuowaniu podróży.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowy samochodu?

W jednym z powyższych akapitów znalazła się wzmianka o średniej cenie polis assistance. Takie ubezpieczenia w wariancie krótkoterminowym powinny kosztować około 50 złotych za tydzień ochrony. Jest to jednak uśredniona cena, co oznacza, że na rynku można znaleźć zarówno droższe, jak i tańsze ubezpieczenia.

Najtańsze krótkoterminowe warianty assistance można nabyć dosłownie za kilka lub kilkanaście złotych. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż takie ubezpieczenia będą mieć mocno ograniczony zakres ochrony. Toteż przed zakupem assistance krótkoterminowego należy sprawdzić zakres takiego ubezpieczenia. Dobra polisa tego typu powinna gwarantować stosunkowo szeroką ochronę w dość przystępnej cenie. Dlatego warto pamiętać o tej zasadzie.

Co jeszcze należy wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.