tomografia głowy prywatnie
Ubezpieczenie zdrowotne

Ile kosztuje tomografia głowy prywatnie?

Tomografia komputerowa głowy to badanie o nieocenionej wartości dla lekarzy neurologii oraz neurochirurgów. Dzięki niemu mogą oni skontrolować stan tkanek mózgowych, a także wykryć obecność guzów, tętniaków i innych niepokojących zmian. Oprócz tego tomografia komputerowa jest często wykonywana pacjentom, którzy trafiają do szpitala wprost z miejsc wypadków. Wówczas badanie ma umożliwić poznanie stopnia doznanych uszkodzeń i tym samym wskazać kierunek ewentualnego leczenia. Jednak większość pacjentów wykonuje tomografię głowy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje tomografia głowy prywatnie? Jak przygotować się do takiego badania i czy trzeba mieć ze sobą skierowanie? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym odpowiemy na wszystkie postawione pytania.

Czy trzeba mieć skierowanie na tomografię głowy prywatnie?

Prywatne wykonywanie różnych badań diagnostycznych oraz obrazowych niesie ze sobą istotne zalety. Co jasne, główną korzyścią jest możliwość uniknięcia ogromnych kolejek, które wydłużają czas oczekiwania na refundowane badanie. Tym samym prywatne badania stają się alternatywą w priorytetowych sytuacjach, kiedy szybkie uzyskanie wyniku ma duże znaczenie. Inną korzyścią jest z reguły możliwość wykonania badania bez konieczności wcześniejszego uzyskania skierowania. W tym miejscu należy się jednak na chwilę zatrzymać.

Pewne badania obrazowe, nawet wykonywane prywatnie, wymagają posiadania skierowania od lekarza. Tomografia komputerowa głowy zalicza się do grupy takich badań. Tym samym bez ważnego skierowania pacjent nie będzie mógł jej wykonać nawet przy pełnej odpłatności.

Dlaczego w ogóle taki zapis się pojawił? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy nieco zagłębić się w specyfikę badania. Tomografia komputerowa umożliwia prześwietlanie ciała przy pomocy specjalnej techniki rentgenowskiej. Jednak promieniowanie generowane przy okazji takiego badania jest tzw. promieniowaniem jonizującym. Oznacza to, że przy częstych badaniach tego typu może ono być niebezpieczne dla pacjenta.

Z tego względu tomografia komputerowa głowy jest badaniem, którego nie wolno wykonywać ot tak. Lekarz musi przedstawić uzasadnienie do jego wykonania. W tym celu ma właśnie służyć wspomniane skierowanie.

Dodatkowym aspektem może być tutaj konieczność podania środka kontrastującego. Przy takiej konieczności lekarz musi dodatkowo zlecić wykonanie badania na zawartość kreatyniny we krwi.

Kto może dać skierowanie na tomografię komputerową głowy?

Skoro wiadomo już, że skierowanie jest niezbędne do wykonania tomografii komputerowej głowy, trzeba odpowiedzieć na kolejne pytanie. Kto może wystawić takie skierowanie? Czy można udać się z taką potrzebą do internisty lub lekarza rodzinnego?

Już od wielu lat NFZ utrzymuje w mocy zasadę, która wymaga skierowania wystawionego przez lekarza-specjalistę. Przez długi czas dotyczyło to wszystkich badań TK. Co prawda, niedawno pojawiła się nowelizacja tej zasady, albowiem lekarze rodzinni mogą już wystawić skierowanie na tomografię płuc.

Jeśli jednak chodzi o tomografię komputerową głowy, skierowanie na badanie wciąż mogą wystawiać tylko specjaliści. W tym przypadku są więc to neurolodzy albo neurochirurgowie.

Ile kosztuje tomografia głowy prywatnie i od czego zależą ceny TK?

Wyjaśnienie wszystkich zawiłości związanych ze skierowaniem na tomografię komputerową głowy jest bardzo istotne. Dopiero po ich opisaniu można więc przejść do głównej kwestii. Jest nią odpowiedź na pytanie, ile kosztuje tomografia głowy prywatnie?

Pod kątem ceny tomografia komputerowa głowy plasuje się pomiędzy tymi tanimi oraz drogimi badaniami. Jej średnie ceny wynoszą bowiem od 250 do 500 złotych. Do tego należy również doliczyć ewentualne koszty związane z podaniem środka kontrastującego. Cena podania tego środka nie powinna przekraczać 100-150 złotych.

Jeśli ktoś zamierza uzyskać skierowanie na prywatnej wizycie u specjalisty, należy do podanej kwoty doliczyć cenę takiej wizyty. Ona wyniesie średnio 150-200 złotych. Tym samym łączna cena całego badania może wynieść od 500 do nawet 800 złotych. Z pewnością nie jest więc to mały wydatek.

Czy w podstawowej polisie zdrowotnej jest tomografia głowy?

Ponadto podana wyżej kwota wcale nie musi być jednorazowym wydatkiem. Czasami lekarz może bowiem zasygnalizować konieczność powtórzenia badania po upływie pewnego czasu. Z kolei niektórzy pacjenci mogą cierpieć na przypadłość, która wymaga przeprowadzania cyklicznych badań tego typu. W takich sytuacjach samodzielne finansowanie tomografii może być sporym problemem.

Powstaje więc pytanie, czy w tym przypadku z pomocą mogą przyjść prywatne polisy zdrowotne? Faktycznie prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą zapewnić refundację kosztów wykonania tomografii głowy. Nie ma jednak pewności, że każda polisa tego typu zagwarantuje dostęp do wspomnianego badania. Pod tym względem wszystko zależy od zakresu ochrony w ramach danej polisy.

Podstawowe polisy zdrowotne mają jeden niezaprzeczalny atut. Mianowicie są one stosunkowo tanimi świadczeniami. Podstawowe polisy zdrowotne można kupić już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Nie jest więc to zbyt wygórowana cena w zamian za dostęp do prywatnej opieki lekarskiej. Warto jednak pamiętać, że niskie ceny ubezpieczeń mogą iść w parze z okrojonym zakresem ochrony. Dlatego przy zakupie polisy zdrowotnej w podstawowym wariancie należy koniecznie sprawdzić, czy tomografia podlega pełnej refundacji. W świadczeniach tego typu nie jest to reguła.

Czy w rozszerzonej polisie zdrowotnej jest tomografia głowy?

Podobnych dylematów nie powinni mieć posiadacze bardziej rozbudowanych prywatnych polis zdrowotnych. Tomografia komputerowa głowy powinna być bowiem standardem w każdym rozbudowanym ubezpieczeniu tego typu. Co jasne, dla pewności warto sprawdzić obecność tego świadczenia w wykazie refundowanych badań. Jednak zdecydowana większość takich ubezpieczeń powinna zapewniać do niego dostęp.

Co więcej, możliwość korzystania z refundowanych badań tomografii nie jest jedyną korzyścią płynącą z posiadania takich świadczeń. Rozbudowane ubezpieczenia zdrowotne mogą bowiem zagwarantować naprawdę kompleksowy dostęp do opieki medycznej. Takie świadczenia będą więc idealnym wyborem dla osób ceniących własne zdrowie. Trzeba jednak podkreślić, że ich cena jest już zdecydowanie wyższa. Dlatego ich zakup będzie najbardziej opłacalny w przypadku tych osób, które dość regularnie muszą korzystać z pomocy lekarskiej.

Podsumowanie

Tomografia komputerowa głowy jest bardzo cennym badaniem diagnostycznym. Dzięki niemu można szybko zlokalizować wszelkie niepokojące zmiany w mózgu oraz sprawdzić stan pacjenta np. po wypadku. Niestety, długie kolejki NFZ sprawiają, że spora część pacjentów decyduje się na wykonanie takiego badania prywatnie. Warto jednak pamiętać o tym, iż nawet prywatne wykonanie TK głowy wymaga skierowania od lekarza. Takie skierowanie musi wystawić specjalista, a więc neurolog lub neurochirurg. Sam koszt prywatnej tomografii komputerowej głowy wynosi około 250-450 złotych (plus 100-150 złotych za podanie kontrastu). Do tego nieraz trzeba doliczyć także koszt wizyty prywatnej w celu uzyskania skierowania. Łącznie będzie to wydatek rzędu 500-800 złotych. Na szczęście tomografia komputerowa głowy to jedno ze świadczeń refundowanych w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Warto jednak wybrać nieco bardziej rozbudowaną polisę tego typu, aby mieć pewność, że obejmuje ona TK głowy.