Ostatnie lata przyniosły duże zmiany pod kątem postrzegania chorób. Medycyna coraz skuteczniej radzi sobie z wieloma dolegliwościami, dzięki czemu ludzie czują się dużo bezpieczniej. Błędem byłoby jednak myślenie, że groźne choroby zostały raz na zawsze pokonane. Każdego roku lekarze spotykają się z wieloma pacjentami, którzy zbagatelizowali swoje objawy, przez co doszło do rozwoju choroby. Dlatego warto zachować czujność i bacznie obserwować swój organizm. Jakie choroby w Polsce wciąż stanowią duże zagrożenie?
Z artykułu dowiesz się:
Gruźlica, czyli smutne oblicze choroby w Polsce
Jeżeli ktoś usłyszy dzisiaj o gruźlicy, prędzej uda się do biblioteki niż do gabinetu lekarskiego. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ obowiązkowe szczepienia przeciwko gruźlicy znacząco zredukowały liczbę nowych zachorowań. Niestety, gruźlica z pewnością nie wyginęła. Co gorsza, badania wskazują, że liczba ofiar tej choroby w Polsce jest znacznie większa niż w innych krajach. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że naprawdę niewiele osób zwraca uwagę na niepokojące objawy. Suchy i mokry kaszel, problemy ze snem, osłabienie; czy to nie brzmi jak encyklopedyczny przykład grypy? Jednak to właśnie takie objawy mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się gruźlica. Problem ze zdiagnozowaniem tej choroby mają nieraz także lekarze, którzy często zapominają o badaniach pod kątem obecności prątków gruźlicy. Jeśli nawet pojawią się wskazania do właściwej diagnostyki, pacjent musi czekać na badania przez wiele dni. To wszystko powoduje, że gruźlica ciągle stanowi poważny problem w naszym kraju.
Ospa wietrzna – dziecięca bolączka czy przykład groźnej choroby?
Ospa wietrzna to idealny przykład choroby, która w dzisiejszych czasach jest traktowana po macoszemu. Wiele osób słusznie określa ją mianem schorzenia wieku dziecięcego, albowiem najczęściej ospa dotyka właśnie dzieci. Jeśli chodzi o przebieg tej choroby, zazwyczaj jest on dość łagodna i nie powoduje powikłań. Niestety, dotyczy to tylko dzieci. Jeżeli bowiem dorosły człowiek zachoruje na ospę, rokowania stają się dużo poważniejsze. Na takie ryzyko są narażeni niemal wszyscy ludzie, którzy nie przechodzili ospy w dzieciństwie i nie są zaszczepieni. Dobrą informacją jest to, że problem tej choroby w Polsce pojawia się stosunkowo rzadko. Wszystko za sprawą dostępnych szczepień chroniących przed ospą wietrzną. Na szczęście dorośli ludzie także mogą skorzystać z opisanego szczepienia ochronnego. Warto więc o tym pamiętać!
Borelioza to poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia!
Każdego lata w mediach pojawiają się liczne ostrzeżenia przed kleszczami. Co prawda, samo ukąszenie tego stawonoga nie jest zbyt bolesne. Jednak dużo poważniejsze zagrożenie stanowi borelioza, czyli choroba wywoływana za sprawą bakterii z grupy Borrelia. Szczególnie niebezpieczne są jej powikłania, które mogą nawet zagrażać życiu. Niestety, nie opracowano jeszcze szczepionki chroniącej przed boreliozą. Właśnie dlatego jedynym sposobem na uniknięcie poważnych powikłań jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia antybiotykami.
Mononukleoza zakaźna – niebezpieczne pocałunki
Mononukleoza jest często określana jako choroba pocałunków, gdyż do zakażenia wirusem EBV może dość właśnie poprzez drogę kropelkową. Aktualne badania wskazują, że nawet 95% ludzi w ciągu swojego życia ma kontakt z tym wirusem. Jednak mononukleoza nie rozwija się u wszystkich zakażonych, a szczyt zachorowalności przypada na drugą i trzecią dekadę życia. Problemem związanym z mononukleozą są jej objawy, które łudząco przypominają objawy anginy. Z tego powodu lekarze miewają problemy z postawieniem właściwej diagnozy.
Ubezpieczenie zdrowotne i pakiety medyczne to niezawodny sposób na szybsze leczenie!
Groźne choroby w Polsce nie są więc jedynie teoretycznym zagrożeniem, ponieważ każdego roku dotykają one wielu Polaków. Niestety, sama choroba to często tylko jeden z problemów. Pacjenci muszą bowiem borykać się także z publiczną służbą zdrowia, która w wielu przypadkach nie spełnia swojego zadania. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na leczenie prywatne.
Aby ograniczyć wydatki związane z nierefundowanym leczeniem i badaniami, warto zakupić specjalny pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne. Takie świadczenia zapewniają prawo do korzystania z niepublicznej opieki lekarskiej. Dzięki temu ich posiadacze mogą uzyskać szybszą pomoc medyczną.
Pomimo tego, że obecnie Polska jest wolna od zagrożeń epidemiologicznych, groźne choroby wciąż powinny budzić naszą czujność. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem, gdyż szybka reakcja w wielu sytuacjach pozwoli uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami. Jeżeli dostęp do publicznej opieki zdrowotnej nie zapewnia odpowiedniej ochrony, warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia lub pakietu medycznego. W ten sposób można uzyskać dostęp do prywatnych konsultacji lekarskich, które przełożą się na wyższą efektywność leczenia.