Ubezpieczenie w Alpy Szwajcarskie
Ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie w Alpy Szwajcarskie? Co wybrać w góry w Szwajcarii?

Szwajcaria jest niewielkim krajem zlokalizowanym w samym sercu Alp. To zresztą sprawia, że na terytorium Szwajcarii można odnaleźć kilka najbardziej znanych alpejskich szczytów. Wystarczy choćby wspomnieć o słynnym Matterhornie lub Eigerze. Zdobycie tych szczytów jest marzeniem każdego alpinisty. Jednak do Szwajcarii równie często przyjeżdżają narciarze, którzy przez wiele miesięcy mogą jeździć na miejscowych lodowcach. Tym samym zarówno alpiniści, jak i narciarze muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo w Alpach Szwajcarskich. Na pewno pomoże w tym zakup specjalnego ubezpieczenia w góry. Jaka ubezpieczenie w Alpy Szwajcarskie wybrać? Zachęcamy do lektury!

Czy ubezpieczenie w Alpy Szwajcarskie jest obowiązkowe?

Szwajcarskie kantony nie wymagają od turystów posiadania indywidualnej polisy. Wiele osób korzysta z tego przywileju i zabiera w podróż jedynie kartę EKUZ. Niestety, sama karta EKUZ nie wystarczy osobom udającym się w Alpy Szwajcarskie.

Wynika to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, karta EKUZ nie obejmuje pokrycia kosztów ratownictwa górskiego oraz akcji poszukiwawczych. Z kolei takiej pomocy mogą potrzebować wszyscy alpiniści lub narciarze, którzy ulegną wypadkowi w wysokich górach. Po drugie, EKUZ gwarantuje tylko częściowy zwrot kosztów leczenia zagranicznego. Jest to szczególnie poważny problem w przypadku Szwajcarii, ponieważ lokalne ceny są niezwykle wysokie. Koniec końców Szwajcaria to najdroższy kraj w Europie!

Oprócz tego warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenie w góry zapewnia również dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest możliwość zabezpieczenia przewożonego sprzętu alpinistycznego lub narciarskiego.

To wszystko sprawia, iż ubezpieczenie turystyczne w Alpy Szwajcarskie, choć nie obowiązkowe, będzie po prostu niezbędne dla każdego turysty!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w góry w Szwajcarii?

Jednym z kluczowych czynników przy wyborze wspomnianego ubezpieczenia są bardzo wysokie ceny panujące w Szwajcarii. To właśnie z tego względu kompleksowa polisa musi gwarantować odpowiednio wysoki limit dotyczący kosztów leczenia (KL). W przypadku sportowców powinno być to przynajmniej 30-40 tysięcy franków szwajcarskich.

Identyczna zasada dotyczy także kosztów zorganizowania akcji poszukiwawczej lub ratunkowej w obszarze wysokogórskim. Oprócz tego dobra polisa powinna zapewniać ochronę NNW, OC oraz ochronę przewożonego sprzętu.

Jakie ubezpieczenie wybrać w góry w Szwajcarii?

Wybór konkretnego ubezpieczenia powinien zależeć przede wszystkim od charakteru wyjazdu. Jeśli jest to wyjazd jednorazowy, rozwiązaniem może być ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych. Pod tym względem wszystko zależy od tego, jak dany asekurator klasyfikuje np. wspinaczkę górską. Warto więc pamiętać o sprawdzeniu tego zapisu.

Z drugiej strony kupowanie „zwykłego” ubezpieczenia turystycznego nie jest najlepszą alternatywą dla osób, które regularnie wyjeżdżają w Alpy. Takie osoby powinny już zaopatrzyć się w polisę o charakterze całorocznym.

Co jasne, nie sposób tutaj nie wspomnieć o kultowym w kręgach alpinistów ubezpieczeniu Alpenverein. Jest to polisa obejmująca wszystkich członków tego zrzeszenia. Ubezpieczenie górskie Alpenverein zapewnia zwrot kosztów ratownictwa (do 25 tysięcy euro), zwrot kosztów leczenia zagranicznego (do 10 tysięcy euro) i nielimitowany zwrot kosztów za zorganizowanie transportu medycznego do ojczyzny. Oprócz tego opisywana polisa zapewnia dostęp do zniżek w wielu schroniskach oraz sklepach alpinistycznych.

Alternatywą może być polisa górska PZU Bezpieczny Powrót. Nie jest ona przeznaczona stricte dla alpinistów, choć trekking oraz wspinaczka wchodzi w jej zakres ochrony. Firma PZU stworzyła tę polisę dla osób uprawiających różne sporty górskie poza granicami kraju. Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie to ma im zapewnić możliwość powrotu do Polski. Atutem tej polisy są wyższe koszty leczenia niż w przypadku ubezpieczenia Alpenverein. Z drugiej strony posiadacze PZU Bezpieczny Powrót nie będą mogli liczyć na wspomniane zniżki. Warto zatem dokładnie przemyśleć swój wybór.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Alpy Szwajcarskie?

Koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego jest ściśle uzależniony od wybranego rodzaju polisy. Jeżeli chodzi o standardowe świadczenia turystyczne, jednorazowy wydatek wyniesie około 50-100 złotych.

Dużo bardziej opłacalny, zwłaszcza w przypadku wyjazdów cyklicznych, będzie jednak zakup polisy całorocznej. Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót kosztuje obecnie od 220 (wariant podstawowy) lub od 453 złotych (wariant rozszerzony). Oprócz tego firma PZU pozwala na rozszerzenie zakresu ochrony o dodatkowe świadczenia. To jednak wiąże się z dodatkową opłatą.

Jeżeli chodzi o członkostwo w Alpenverein, obecna składka wynosi 66 euro, czyli około 300 złotych. Za tę cenę każdy członek zrzeszenia otrzymuje dostęp do opisanej wyżej ochrony w ramach ubezpieczenia grupowego Alpenverein. Jeśli więc chcesz uzyskać opisane wyżej zniżki, kup ubezpieczenie turystyczne poprzez dołączenie do Alpenverein.

Podsumowanie

Szwajcaria to nie tylko kraj wysokich gór, ale również bardzo wysokich cen. Z tego względu każdy wypadek w miejscowych górach może okazać się bardzo kosztowny. Dlatego zarówno alpiniści, jak i narciarze muszą zadbać o zakup odpowiedniego ubezpieczenia w góry. W przypadku wyjazdów jednorazowych alternatywą może być zwykła polisa turystyczna rozszerzona o uprawianie sportu. Jednak pozostałym osobom warto polecić jedną z polis całorocznych – PZU Bezpieczny Powrót lub ubezpieczenie Alpenverein.