Ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dzieci
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dzieci – co to za polisa?

Stałe przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscami to część naszej codzienności. Dlatego nikt nie zastanawia się nad tym, że jego zwykła codzienna podróż może zakończyć się wypadkiem. Jednak statystyki są nieubłagane, bo wypadki drogowe zdarzają się praktycznie każdego dnia. Co gorsza, nawet zachowanie dużej ostrożności na drodze nie gwarantuje uniknięcia takiej sytuacji. Jak więc można się zabezpieczyć przed skutkami opisanych zdarzeń? Jednym ze sposobów na uzyskanie ochrony jest zakup polisy komunikacyjnej. Co istotne, takie ubezpieczenie nie dotyczy jedynie kierowców. Ochrona może także obejmować pasażerów, a nawet dzieci podróżujące pojazdem. Ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dzieci jest więc sposobem na zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa w trakcie np. dojazdu do szkoły. O czym warto wiedzieć przy zakupie takiego ubezpieczenia? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Co obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dzieci?

Polisa komunikacyjna NNW czasami jest mylona z podstawowym ubezpieczeniem OC. Różnica pomiędzy tymi świadczeniami jest jednak zasadnicza. Polisa OC to obowiązkowe świadczenie dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, które ma zabezpieczać innych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem polisa komunikacyjna NNW ma chronić samego kierowcę oraz pasażerów podróżujących danym pojazdem.

Co zawiera taka polisa? Co jasne, głównym elementem ubezpieczenia jest ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie świadczenie zapewnia wsparcie w razie ulegnięcia wypadkowi komunikacyjnemu. Każdy uszczerbek na zdrowiu uprawnia wówczas do odszkodowania za doznane szkody.

W przypadku dzieci taka ochrona jest szczególnie ważna, bo ich budowa ciała zwiększa ryzyko doznania poważnych urazów. Dlatego dobre ubezpieczenie komunikacyjne powinno zapewnić maluchom kompleksową ochronę. Tutaj znaczenie ma zarówno wysoka suma ubezpieczenia, jak i dostęp do istotnych świadczeń refundowanych (np. prywatnej opieki lekarskiej).

Jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dziecka?

Dodatkowa ochrona dla dzieci jest na pewno przydatna. Dlatego teraz warto przejść do opisania sposobów na zapewnienie maluchom takiej ochrony. Jak można nabyć ubezpieczenie komunikacyjne NNW dla dziecka?

Zacznijmy od tego, że taka polisa nie jest dostępna indywidualnie. Natomiast ochrona podczas podróży może wchodzić w zakres innych świadczeń. Tutaj warto skupić się przede wszystkim na dwóch opcjach.

Pierwszą z nich będzie zakup komunikacyjnej polisy NNW dla kierowców. Jak sama nazwa wskazuje, takie ubezpieczenie mogą kupić wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Wiele osób decyduje się na zakup tej polisy przy zamawianiu obowiązkowego OC. Plusem takiego NNW jest fakt, że często obejmuje ono zarówno kierowcę, jak i wszystkich pasażerów. W efekcie taka ochrona obejmuje nie tylko dzieci, ale także innych bliskich, który będą podróżować samochodem.

Drugą opcją będzie zakup ubezpieczenia szkolnego dla dziecka, które będzie obejmować także ochronę podczas drogi do i ze szkoły. Tutaj zakup może wymagać nieco dłuższych poszukiwań, ponieważ nie każda polisa szkolna zawiera taki zapis. Jeżeli jednak uda się znaleźć odpowiednie świadczenie, warto zdecydować się na jego zakup.

Polisa komunikacyjna NNW dla dziecka czy dla rodziny?

W czasie trwania roku szkolnego dzieci muszą każdego dnia dojechać do szkoły, a następnie wrócić do domu. Niekiedy ich placówka znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, przez co podróż jest wyraźnie dłuższa. W takim przypadku dodatkowa ochrona będzie zdecydowanie wskazana.

Powstaje więc pytanie, która z opcji ubezpieczenia będzie lepszym wyborem? Niestety, na takie pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wybór polisy powinien bowiem zależeć od indywidualnych potrzeb. Wytłumaczymy to na przykładzie.

Jeżeli rodzice dziecka regularnie jeżdżą samochodem, dużo korzystniejszy będzie zakup uniwersalnego NNW dla kierowcy i pasażerów. Warto bowiem pamiętać, że taka polisa chroni wszystkich użytkowników pojazdu. Dlatego jest ona bardziej kompleksową opcją. Z drugiej strony taka polisa może być droższa niż NNW szkolne. Należy jednak pamiętać, że NNW szkolne zapewnia ochronę tylko dziecku. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nieco większy wydatek nie będzie w tym przypadku uzasadniony.

Przy okazji warto wspomnieć również o innych świadczeniach. Czasami ochrona tego typu może wchodzić np. w zakres ubezpieczeń na życie i zdrowie. Dlatego przed zakupem polisy trzeba sprawdzić, jakie świadczenia zapewnia nam już posiadane ubezpieczenie.

Polisa NNW w trakcie wakacji i kolonii?

Osobną kwestię stanowi ochrona dziecka w czasie wakacyjnych wyjazdów. Tutaj znów należy rozróżnić dwie sytuacje. Jeżeli rodzice wybierają się z dzieckiem na wspólne wakacje, rodzinne ubezpieczenie NNW zapewni wszystkim ochronę. Inaczej jest jednak w sytuacji, kiedy dziecko wyjeżdża np. na kolonię lub obóz sportowy. Wtedy polisa NNW dla kierowcy i pasażerów nie zapewni mu ochrony.

Z drugiej strony ochronę w czasie takiego wyjazdu powinna zapewnić polisa szkolna NNW. Dodatkowo każdy organizator obozów dla młodzieży musi zagwarantować uczestnikom wyjazdu oddzielnie ubezpieczenie. Warto więc o tym pamiętać.

Jeżeli rodzice mają wątpliwości dotyczące ochrony, ostatnią opcją pozostaje zakup indywidualnej polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie może gwarantować ochronę zarówno w czasie podróży krajowych, jak i zagranicznych. Co więcej, zdecydowana większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje ochronę NNW.

Najważniejsze informacje:

  • Statystyki dotyczące wypadków drogowych nie napawają optymizmem. Kolizje drogowe przytrafiają się często, a ich efektem są zazwyczaj mniej lub bardziej poważne uszczerbki zdrowotne.
  • Dzieci są szczególnie narażone na doznanie poważnych szkód podczas wypadków drogowych. Dlatego rodzice powinni zastanowić się nad tym, aby objąć dziecko dodatkową ochroną.
  • Ubezpieczenie komunikacyjne NNW dziecka może wchodzić w zakres różnych świadczeń. Taki zapis często znajduje się w polisie NNW dla kierowców, choć czasami uwzględniają go także ubezpieczenia szkolne.
  • Dzięki komunikacyjnemu NNW dziecko uzyskuje gwarancję otrzymania pomocy w razie doznania szkód spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.
  • Pod względem zakresu ochrony lepszą opcją wydaje się ubezpieczenie NNW dla kierowcy. Taka polisa może bowiem chronić nie tylko dziecko, ale także rodziców podróżujących samochodem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne NNW?
Ubezpieczenie komunikacyjne to specjalny rodzaj NNW, który ma chronić przed skutkami wypadków drogowych. Toteż posiadacze takich świadczeń mogą liczyć na uzyskanie rekompensaty pieniężnej, jeśli zostaną poszkodowani w wypadku drogowym.
Jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne NNW dziecka?
Taka polisa nie jest dostępna w indywidualnej sprzedaży. Jeśli ktoś chce zapewnić ochronę dziecku w trakcie codziennych podróży, powinien znaleźć polisę, która obejmuje taki zapis. Może to być np. ubezpieczenie szkolne, polisa NNW dla kierowcy i pasażerów lub inne podobne świadczenia.
Jaka polisa NNW komunikacyjna będzie lepsza?
To zależy od naszych oczekiwań. Polisa dla kierowcy i pasażerów może obejmować więcej osób, ale np. polisa szkolna działa także podczas kolonii i obozów sportowych. Dlatego przy zakupie polisy trzeba uwzględnić potrzeby dziecka oraz specyfikę zaplanowanych podróży.