Pasjonaci motoryzacji w bardzo wielu przypadkach okazują się również wielkimi fanami klasyków. Właśnie dlatego wśród takich osób ogromną popularnością cieszą się samochody wyprodukowane jeszcze w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Niektórzy kierowcy mogliby określić takie auta po prostu jako stare samochody. Jednak w gronie pasjonatów pojazdy tego typu mają swoje specjalne nazwy. Toteż w takich przypadkach należy raczej używać pojęć typu youngtimer lub oldtimer. Co one oznaczają i o czym powinni wiedzieć sympatycy motoryzacyjnej klasyki? Czy inwestowanie w takie samochody może być opłacalne? Zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu!
Co to jest youngtimer?
Przed przystąpieniem do omawiania wspomnianej kwestii musimy wyraźnie podkreślić jedną rzecz. Mianowicie do dzisiaj dokładny sposób kwalifikowania poszczególnych pojazdów do danej kategorii budzi spore niejasności. Tak naprawdę niektóre osoby mogą określić dany samochód mianem oldtimera, natomiast dla innych będzie to youngtimer. Dlatego wyraźnie zaznaczamy, że podział w tym artykule nie musi odpowiadać poglądom wszystkich pasjonatów motoryzacji.
W każdym razie youngtimer to po prostu samochód mający co najmniej 25-30 lat. Bardziej ortodoksyjni fani motoryzacji zaliczają do tej kategorii pojazdy wyprodukowane w latach 80. lub starsze. Jednak coraz częściej mianem youngtimera może zostać określony samochód pochodzący już z lat 90. XX wieku.
Wśród takich pojazdów ogromną popularnością cieszą się między innymi klasyczne Mercedesy. Absolutną klasyką gatunku jest tutaj kultowy Mercedes W124. Inną, choć dużo mniej oczywistą, propozycją mogą być auta, takie jak: Honda CRX, BMW E-30 lub E-34, Audi 80.
Co to jest oldtimer?
Już sama nazwa oldtimer zdaje się sugerować, że samochody zaliczane do tej kategorii są jeszcze starsze. Trop ten jest jak najbardziej prawdziwy. Oldtimery mogą bowiem pochodzić nawet z lat 70. lub jeszcze z lat 60.! Co jasne, zakup oraz utrzymanie takiego samochodu stanowi nie lada wyzwanie. Niemniej zadbany oldtimer stanowi marzenie wielu fanów klasycznej motoryzacji!
Wynika to między innymi z faktu, że ceny takich samochodów osiągają nieraz wręcz astronomiczne kwoty. Dość powiedzieć, iż zadbany oldtimer z lat 60. XX wieku potrafi kosztować nawet milion złotych! Z tego względu tylko najbardziej zamożni kolekcjonerzy mogą sobie pozwolić na posiadanie takich pojazdów. Przykładem mogą być zabytkowe modele Porsche lub Mercedesów z tego okresu.
Czy warto inwestować w stary samochód?
W tym miejscu dochodzimy do podstawowego pytania. Dotyczy ono opłacalności inwestowania w pojazdy określane jako oldtimer lub youngtimer. O czym warto pamiętać, aby właściwie ocenić opłacalność takiej inwestycji?
Przede wszystkim największym zainteresowaniem cieszą się pojazdy utrzymane w tzw. stanie kolekcjonerskim. Tutaj kluczowym elementem są sprawne i oryginalne podzespoły. Jeśli więc jakiś mechanik chciałby kupić oraz całkowicie odrestaurować taki samochód, wartość pojazdu nie będzie już tak wysoka. Oprócz tego należy mieć na uwadze znacznie niższą dostępność części, co może utrudniać utrzymanie auta w dobrym stanie.
Z drugiej strony zadbane oldtimery i youngtimery mają jedną podstawową zaletę. Otóż wartość takich pojazdów stale rośnie wraz z upływem czasu. Koniec końców dzisiejsze oldtimery były kiedyś zwykłymi samochodami. Dlatego zakup kultowego pojazdu może być stosunkowo dobrą i bezpieczną inwestycją. Jednak tutaj pojawia się kolejna uwaga. Znalezienie takiego pojazdu w dobrym stanie technicznym oraz przystępnej cenie może być niezwykle trudne. Toteż wszyscy zainteresowani taką inwestycją muszą uzbroić się w solidną dawkę cierpliwości. Koniec końców prawdziwe okazje nie trafiają się codziennie!
Posiadając youngtimer i oldtimer warto zainteresować się żółtymi tablicami rejestracyjnymi i preferencyjnym ubezpieczeniem OC.
Youngtimer i oldtimer -podsumowanie
Klasyczne samochody pochodzące sprzed 30-50 lat mogą być niezwykle wartościowe. Dzisiaj takie pojazdy są określane jako youngtimery i oldtimery. Co prawda, podział pomiędzy nimi jest dosyć umowny, jednak oldtimery co do zasady są starsze. Zakup takiego samochodu stanowi marzenie wielu fanów klasycznej motoryzacji. Jednak wspomnianymi autami interesują się również sami inwestorzy. Wynika to z ogromnej wartości, jaką potrafią osiągać takie pojazdy. Z tego względu fani motoryzacji mogą spróbować kupić np. youngtimera w dobrym stanie technicznym. Przy stałej i dobrze prowadzonej konserwacji taki samochód może spokojnie przetrwać lata. W tym czasie jego wartość powinna stale rosnąć, przez co finalny zwrot z inwestycji będzie naprawdę wysoki!