Po zakupie nowego samochodu kierowca musi zadbać o szybkie zamówienie ubezpieczenia OC. Nie jest to nic trudnego, ponieważ obecnie taką polisę można kupić nawet przez internet. Aby jednak cała procedura zakupu przebiegała bez większych utrudnień, warto się do niej odpowiednio przygotować. Pod tym względem szczególnie istotne jest przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do zakupu polisy. Co ważne, ich wykaz może różnić się w zależności od zamawianego ubezpieczenia. Zatem jakie dokumenty są potrzebne do zakupu polisy OC lub AC?
Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia OC
Kierowcy przywiązują największą uwagę do zakupu ubezpieczenia OC w momencie zmiany posiadanego samochodu. Później większość z nich ogranicza się już tylko do odnawiania swojej polisy. Nie jest to najlepsza praktyka, gdyż wtedy kierowca uzależnia się od stawek narzucanych przez jednego ubezpieczyciela. Dzieje się to pomimo faktu, iż inny asekurator mógłby zaoferować znacznie korzystniejszą składkę. Z czego więc wynika wspomniana bierność wobec zmiany oferty? Wiele osób argumentuje swój wybór wygodą, albowiem odnowienie polisy OC nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Jednak czy zakup nowej polisy OC faktycznie przysparza aż tylu problemów?
Wbrew pozorom procedura zakupu polisy OC nie jest skomplikowana. Jeśli kierowca znajdzie najlepszą ofertę dla siebie, pozostaje mu tylko skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem. Wówczas asekurator przygotuje umowę i poprosi o dostarczenie niezbędnych dokumentów. Jeżeli chodzi o polisy OC, ubezpieczyciele wymagają dostarczenia kopii:
- dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
- dokumentu potwierdzającego stan własności pojazdu (np. umowy sprzedaży auta, faktury VAT lub karty pojazdu w przypadku nowych samochodów);
- dowodu rejestracyjnego pojazdu;
- prawa jazdy;
- poprzedniej (wygasłej) polisy OC.
Kopia wygasłej polisy OC jest potrzebna z dwóch powodów. Po pierwsze,pozwala ona na sprawdzenie tego, czy właściciel pojazdu zachował ciągłość ubezpieczenia. Po drugie, taka polisa stanowi świetny sposób na udokumentowanie wysokości posiadanych zniżek na OC. Dzięki temu nowy asekurator będzie mógł łatwiej przygotować indywidualną ofertę dla kierowcy.
Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia AC i innych polis
Powyższe dokumenty warto mieć przy sobie podczas zakupu dowolnej polisy komunikacyjnej. Dla ubezpieczycieli są one bowiem absolutnie niezbędne. Należy jednak pamiętać, że każdy asekurator może również poprosić kierowcę o dostarczenie kopii innych dokumentów. Tak naprawdę pod tym względem wszystko zależy od rodzaju kupowanej polisy.
Wystarczy spojrzeć choćby na polisę AC, które ma chronić między innymi przed kradzieżą posiadanego pojazdu. Dlatego asekurator może poprosić kierowcę o dostarczenie szczegółowej dokumentacji technicznej samochodu, aby sprawdzić np. rodzaj zainstalowanych zabezpieczeń antywłamaniowych.
Dodatkowe dokumenty mogą być potrzebne także przy kupowaniu ubezpieczeń dla unikalnych samochodów. Wynika to choćby z dużych różnic pod względem wyceny takich pojazdów.Tym samym ich właściciele powinni dostarczyć asekuratorowi kopie wszystkich wymaganych przez niego dokumentów. Koniec końców w przypadku ubezpieczeń bardzo ważne jest to, aby polisa była przystosowana do specyfiki chronionego dobra.
Podsumowanie
Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego wiąże się nie tylko z obowiązkiem opłacenia wymaganej składki. Oprócz tego każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi pamiętać o dostarczeniu asekuratorowi niezbędnych dokumentów. Bez nich ubezpieczyciel nie mógłby stworzyć poprawnej umowy ubezpieczeniowej. W przypadku polis OC kierowca musi dostarczyć przede wszystkim: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny, dokument tożsamości, kopię poprzedniej polisy, a także kopię swojego prawa jazdy. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenia AC, potrzebne będą wszystkie wymienione dokumenty, choć asekurator może wymagać także innych materiałów. Aby więc proces zakupu polisy przebiegł sprawnie, kierowca musi zadbać o przekazanie ubezpieczycielowi wszystkich potrzebnych dokumentów.