Czy warto sugerować się ceną polisy OC kupionej przez innego kierowcę?

Przy zakupie większości ubezpieczeń kupujący muszą zwracać uwagę zarówno na cenę polisy, jak i zakres gwarantowanej ochrony. Taka reguła nie ma jednak zastosowania w przypadku ubezpieczeń OC dla kierowców. Zakres tych obowiązkowych świadczeń zawsze pozostaje jednolity, ponieważ asekuratorzy muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Dzięki temu kierowcy mogą wybrać ubezpieczenie OC tylko przez pryzmat jego ceny. Niektórzy właściciele samochodów przy zakupie takiej polisy kierują się także opiniami swoich krewnych lub znajomych. Takie osoby mogą zasugerować zakup ubezpieczenia OC w danej firmie, ponieważ sami kupili taką polisę w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak czy warto sugerować się ceną polisy OC, która została zakupiona przez innego kierowcę?

Znajomy kupił tanie OC – czy warto sugerować się ceną polisy OC?

Zaprzyjaźnieni kierowcy często wymieniają się rozmaitymi poradami z zakresu motoryzacji. Takie porady niejednokrotnie dotyczą również zakupu polis komunikacyjnych. Kierowcy mogą zatem w dobrej wierze rekomendować swoim znajomym zakup ubezpieczenia OC u wybranego asekuratora. Zazwyczaj wynika to z faktu, że taki kierowca sam zdołał kupić obowiązkową polisę w naprawdę dobrej cenie. Natomiast tutaj pojawia się kluczowe pytanie. Czy inni kierowcy powinni sugerować się tym faktem?

Sugerowanie się ceną polisy OC czasami ma sens, a czasami go nie ma. Należy więc stwierdzić, że prawda leży gdzieś pośrodku. Jak więc kierowcy powinni potraktować wspomniane zalecenia ze strony swoich znajomych?

Rzeczywiście zakup polisy OC w bardzo przystępnej cenie może świadczyć o tym, że wybrany asekurator zapewnia klientom atrakcyjne warunki. Jeżeli zatem danemu kierowcy kończy się ważność OC, warto skontaktować się z takim ubezpieczycielem i zapytać o dostępną ofertę. Dzięki temu kierowca może zyskać możliwość odnowienia polisy na dużo korzystniejszych warunkach.

Jednak ślepe sugerowanie się faktem, że inny kierowca kupił tanie OC w danej firmie, nie ma większego sensu. Ubezpieczyciele zawsze dokonują bowiem indywidualnej kalkulacji składki OC dla każdego klienta. Toteż cena OC zakupionego przez inną osobę nie musi wpływać w żaden sposób na ofertę dla znajomego kierowcy.

Od czego tak naprawdę zależy cena OC?

Rzecz jasna sama kalkulacja składki polisy OC nie przebiega losowo. Ubezpieczyciele w czasie tej procedury biorą pod uwagę kilkanaście różnych czynników. Dotyczą one zarówno kierowcy, jak i samochodu, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W przypadku samochodów sprawa jest prosta. Na zdecydowanie najniższą wysokość składki ubezpieczenia OC mogą liczyć właściciele nowych samochodów o niskiej pojemności silnika. Ubezpieczyciele w wyjątkowo łagodny sposób patrzą więc na tzw. auta miejskie. Po drugiej stronie znajdują się z kolei sportowe samochody oraz auta napędzane pojemnymi jednostkami. Ich właściciele muszą płacić zdecydowanie więcej za OC.

Asekuratorzy sprawdzają również, kim jest właściciel samochodu zgłoszonego do ubezpieczenia. Kalkulacja składki OC zakłada uwzględnienie kwestii, takich jak: wiek kierowcy, data uzyskania prawa jazdy, stan cywilny, wykonywany zawód i miejsce zamieszkania.

Jednakże przy każdej kalkulacji OC zdecydowanie kluczowym czynnikiem jest historia szkód drogowych wyrządzonych przez kierowcę. Jeśli właściciel samochodu nigdy nie spowodował kolizji lub wypadku, jego składka będzie zdecydowanie niższa. Z kolei sprawcy takich zderzeń muszą płacić znacznie więcej przy zakupie i odnawianiu polis OC.

Czy warto sugerować się ceną OC znajomego? Jest lepszy sposób!

Na pewno większość kierowców ma dobre zamiary przy polecaniu swoim znajomym konkretnego asekuratora. Mimo to należy pamiętać, że atrakcyjna cena jednej polisy OC nie musi wpływać na równie dobrą cenę innego ubezpieczenia. Indywidualna kalkulacja składki przekreśla bowiem sens ślepego kierowania się podobnymi prognozami.

Niemniej istnieje inny i zarazem dużo skuteczniejszy sposób na zakup ubezpieczenia OC w dobrej cenie. Jest nim stałe porównywanie ofert dostępnych na rynku. Choć wydaje się to oczywiste, wielu kierowców o tym zapomina. Niestety, automatyczne odnawianie OC często sprawia, że dana osoba w ogóle nie wie o istnieniu korzystniejszej oferty. Dlatego nawyk regularnego porównywania składek OC jest wyjątkowo opłacalny dla kierowców.

Podsumowanie

Jeśli kierowcy uda się kupić ubezpieczenie OC w wyjątkowo dobrej cenie, często poleci on danego asekuratora swoim znajomym. Natomiast taka rekomendacja w praktyce nie zawsze jest zasadna. Owszem, czasami dany ubezpieczyciel po prostu oferuje swoim klientom dobre warunki. Jednakże nawet wówczas cena polisy OC zależy przede wszystkim od kalkulacji dokonanej indywidualnie dla wybranego kierowcy. Dlatego nie można w tym przypadku założyć, że oferta dla innej osoby będzie równie korzystna. Jeżeli mimo to kierowca chciałby sprawdzić rekomendację znajomego, wystarczy tylko skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o ofertę. Warto również pamiętać o tym, ale stale monitować rynkowe ceny ubezpieczeń OC. Jest to dużo lepsza metoda niż poleganie wyłącznie na zaleceniach znajomych kierowców. Toteż każdy właściciel samochodu powinien o tym pamiętać.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć