Czerwone tablice rejestracyjne – co oznaczają i w jakich krajach są używane?

Już od dłuższego czasu standardem w większości krajów na świecie są białe tablice rejestracyjne z czarnymi znakami. To właśnie w ten sposób oznacza się pojazdy, które zostały dopuszczone do ruchu. Jednak czasami na polskich ulicach można dostrzec tzw. czerwone tablice rejestracyjne. Są to białe tablice ze znakami koloru czerwonego. Z drugiej strony niektóre państwa dopuszczają stosowanie tablic z czerwonym tłem. Co więc one oznaczają i gdzie można je spotkać?

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

W Polsce zazwyczaj można natrafić na białe tablice rejestracyjne z czerwonymi znakami. Zgodnie z obowiązującym prawem drogowym mają one status tablic tymczasowych. Tym samym w Polsce czerwone tablice rejestracyjne mogą zostać wydane kierowcom, którzy dokonują tymczasowej rejestracji pojazdu.

Co jasne, taka rejestracja jest dopuszczalna tylko w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest sprzedaż samochodu za granicę. Jeżeli pojazd został już wyrejestrowany, ale nowy właściciel zamierza wracać do swojego kraju „na kołach”, czasowa rejestracja jest niezbędna. Czasami kierowca może otrzymać czerwone tablice również z innych powodów. Przykładem może być uszkodzenie dotychczasowych tablic lub oczekiwanie na wyrobienie indywidualnych blach. W obydwu przypadkach pojazd musi mieć swoje oznaczenie, dlatego urzędnicy wydają wówczas tablice z czerwonymi znakami.

Tymczasowy charakter wpływa jednak na ważność takich tablic. Czerwone tablice w Polsce są ważne przez 30 dni od daty wydania. W tym czasie właściciel pojazdu powinien już sprzedać auto lub zamontować uzyskane standardowe tablice.

W jakim kraju używane są czerwone tablice rejestracyjne?

Wszystkie powyższe informacje dotyczą tablic z białym tłem i czerwonymi znakami. Jednakże w niektórych krajach można znaleźć również samochody oznaczone tablicami z czerwonym tłem.

Tutaj przykładem jest choćby Norwegia. Kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu rząd Norwegii mógł zachować indywidualne procedury dotyczące oznaczania samochodów. Co prawda, standardowe norweskie tablice rejestracyjne również mają białe tło i czarne litery. Jednak w Norwegii wydawane są także całe czerwone tablice rejestracyjne. Służą one między innymi do oznaczania samochodów salonowych oraz dopuszczonych do ruchu prototypów.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Swego czasu czerwone tablice rejestracyjne można było znaleźć również na pojazdach służby dyplomatycznej. Taka praktyka pojawiała się np. w Rosji lub Białorusi.

Jakie samochody mogą używać czerwonych tablic rejestracyjnych?

Co jasne, powyższe przykłady nie mają zastosowania w przypadku Polski. Nasz kraj należy do UE i z tego względu obowiązują nas jednolite zasady oznaczania samochodów. Z tego względu w Polsce tylko określone pojazdy mogą mieć czerwone tablice rejestracyjne. Tutaj podstawą prawną są przepisy określone w pierwszym akapicie niniejszego tekstu.

Dotyczą one głównie samochodów zarejestrowanych tymczasowo. Dlatego z czerwonych tablic korzystają przede wszystkim handlarze prowadzący działalność międzynarodową. Jeśli sprzedają oni samochody poza granice Polski, czerwone tablice rejestracyjne są dla nich idealną alternatywą. Z drugiej strony czerwone tablice często spotyka się w przypadku firmowych samochodów. W tym przypadku najczęściej ma to związek z oczekiwaniem na wydanie indywidualnych tablic. Podobne uzasadnienie obejmuje właścicieli pojazdów, którzy byli zmuszeni do wyrobienia nowych tablic z powodu uszkodzenia/kradzieży posiadanych blach. Oni również mogą przez jakiś czas używać czerwonych tablic tymczasowych.

Posiadając czerwone tablice rejestracyjne nie zapomnij kupić ubezpieczenie OC!

Podsumowanie

Czerwone tablice rejestracyjne można okazjonalnie zobaczyć w krajach, które nie należą do UE. Jednak na polskich drogach również można odnaleźć tablice rejestracyjne z czerwonymi znakami. Mają one status tablic tymczasowych i dlatego są wydawane osobom rejestrującym auto tymczasowo. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają handlarze samochodowi, którzy sprzedają pojazdy poza granice Polski. Z drugiej strony tablice tymczasowe są również dostępne dla osób czekających na wyrobienie nowych tablic lub tablic indywidualnych. Tymczasowe blachy pozwalają na oznaczenie samochodu, dzięki czemu pojazd może zostać zidentyfikowany i objęty ubezpieczeniem OC. Z tego względu uzyskanie takich tablic jest niezwykle ważne! Jeżeli sytuacja tego wymaga, właściciel pojazdu powinien zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie takich tablic. Dzięki temu uniknie on wielu potencjalnych problemów.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć