Koronawirus w Hiszpanii

Hiszpania to kraj pełen wspaniałych atrakcji turystycznych. Jeżeli chcesz odwiedzić malownicze wybrzeże lub inne zachwycające miejscowości Hiszpanii, pamiętaj o tym, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną mogą pojawić się dodatkowe obostrzenia dla turystów. Czy obecnie można udać się do Hiszpanii na wakacje? Jakie wymagania trzeba spełnić? Zobacz jak wypada Hiszpania a COVID!

​Hiszpania a COVID

Aktualnie wyjazdy z Polski do Hiszpanii są możliwe, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ich unikanie ze względu na wysoki poziom zakażeń COVID-19.

Podróż możliwa jest zarówno na tereny kontynentalnej Hiszpanii, jak i na wyspy, które cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów. Po przekroczeniu hiszpańskiej granicy nie ma potrzeby odbywania kwarantanny.

Podróżni przybywający do Hiszpanii transportem lotniczym muszą wypełnić formularz sanitarny dostępny na stronie internetowej www.spth.gob.es lub za pomocą bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Otrzymuje się wtedy kod QR, który należy okazać przed podróżą i po przybyciu do Hiszpanii.

Hiszpania a COVID, bieżąca sytuacja: Od 7 czerwca 2021 stosuje dodatkowe restrykcje dla podróżujących z krajów znajdujących się na liście regionów ryzyka publikowanej na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

Podróżujący z regionów ryzyka muszą przygotować formularz sanitarny i dodatkowo jeden z poniższych dokumentów:

  • Zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 – podróż możliwa jest po 14 dniach od ostatniego szczepienia,
  • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 – dotyczy testów wykrywających RNA, na przykład RT-PCR i testów antygenowych, musi być wykonane w czasie 48 godzin przed przybyciem do Hiszpanii,
  • W przypadku ozdrowieńców – zaświadczenie o przebyciu COVID-19 – zaświadczenie obowiązuje w czasie 11-180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku zakażenia.

Wszystkie zaświadczenia muszą być wydane w języku hiszpańskim, angielskim, niemieckim albo francuskim.

Dzieci do 12. roku życia nie muszą przedstawiać zaświadczeń, lecz muszą mieć formularz sanitarny.

​Koronawirus w Hiszpanii – sytuacja w kraju

9 maja 2021 roku na terenie Hiszpanii zniesiono stan alarmowy. Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia obostrzeń i restrykcji dotyczących wjazdu do kraju.

Hiszpania a COVID – Ważna informacja: Obostrzenia panujące na terenie Hiszpanii oraz poszczególnych wspólnot autonomicznych kraju są w gestii rządu i władz lokalnych.

​Jakie są obostrzenia w Hiszpanii?

Turyści przyjeżdżający do Hiszpanii muszą pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących w nim zasad związanych z epidemią COVID-19. Obostrzenia w Hiszpanii mogą zmieniać się w zależności od regionu – dokładne informacje można znaleźć na stronach lokalnych.

Na terenie całego kraju należy nosić maseczki:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • W przestrzeni publicznej zamkniętej,
  • Na wolnym powietrzu w przestrzeni publicznej wtedy, gdy nie ma możliwości zachowania 1,5 metra dystansu (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym),
  • Podczas korzystania ze środków transportu – autobusowego, kolejowego, lotniczego, morskiego.

Maseczek nie muszą nosić dzieci do 6. roku życia, osoby niepełnosprawne, ze schorzeniami układu oddechowego, a także osoby uprawiające sporty indywidualne na świeżym powietrzu.

Brak maseczki może być powodem nałożenia kary wynoszącej do 100 euro.

​Podróż samolotem do Hiszpanii – jakie są wymagania?

Osoby podróżujące do Hiszpanii samolotem muszą spełnić taki same warunki, jakie zostały wskazane powyżej, czyli:

  • Wypełnić formularz sanitarny,
  • Przedstawić odpowiednie zaświadczenia, gdy podróż odbywa się z regionu ryzyka.

W trakcie lotu pasażerowie muszą stosować maseczki ochronne.

​Podróż samochodem i autokarem do Hiszpanii – jakie są wymagania?

Do Hiszpanii można również udać się samochodem lub autokarem. Warunki przekroczenia granicy w związku z pandemią COVID są takie same, jak w przypadku podróży samolotem, czyli posiadanie formularza sanitarnego oraz zaświadczeń, gdy są one konieczne.

Obecnie nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem po terenie Hiszpanii. W samochodzie nie trzeba nosić maseczek ochronnych, gdy podróżują w nim osoby, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.

​Wakacje w Hiszpanii – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby udać się na wakacje do Hiszpanii, należy spełnić odpowiednie wymogi:

  • Wypisać formularz sanitarny na stronie www.spth.gob.es lub przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH, aby uzyskać kod QR,
  • Przedstawić jedno z wymaganych zaświadczeń, gdy kraj znajduje się na liście regionów ryzyka – zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 lub przebycie COVID-19 lub potwierdzające negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy.

​Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Gdy planujesz wyjazd, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Pomoże ono w pokryciu kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nieszczęśliwymi zdarzeniami. Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii najszybciej kupisz przez internet!

Pamiętaj również, że w podczas podróży możesz skorzystać z karty EKUZ w Hiszpanii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć