Karta EKUZ w Hiszpanii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Hiszpania sama w sobie jest bardzo ciekawym miejscem dla turystów. Jednakże to należące do niej Wyspy Kanaryjskie każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote; wyspy te są wręcz wymarzonym miejscem do odpoczynku. Trudno zatem dziwić się turystom, którzy postanawiają spędzić nadchodzący urlop na hiszpańskim archipelagu. Warto jednak pamiętać o tym, że na Wyspach Kanaryjskich obowiązują nieco inne zasady w porównaniu do kontynentalnej części Hiszpanii. Powstaje więc pytanie – czy karta EKUZ w Hiszpanii przyda się podczas pobytu na Kanarach? A może jedynym rozwiązaniem dla turystów pozostaje ubezpieczenie turystyczne?

Jak działa EKUZ w Hiszpanii?

Kontynentalna część Hiszpanii stanowi niezwykle interesujący obszar dla wszystkich amatorów zwiedzania. W Madrycie, Barcelonie, Sevilli i innych miastach można odnaleźć mnóstwo interesujących zabytków oraz atrakcji turystycznych. Wizyta na Półwyspie Iberyjskim będzie również wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika futbolu. Hiszpańskie kluby piłkarskie od dawna stanowią bowiem ważną siłę na arenie międzynarodowej. Jeżeli natomiast ktoś nie interesuje się sportem i zwiedzaniem, powinien wybrać wypoczynek na wspomnianych Wyspach Kanaryjskich.

Tym samym hiszpańskie wakacje niemal z automatu oznaczają gwarancję doskonałej zabawy. Rzecz jasna tylko pod warunkiem, że taki wypoczynek będzie bezpieczny. O to z kolei muszą zadbać sami turyści. Podstawową formą zabezpieczenia podczas wyjazdów będzie karta EKUZ Hiszpania. Ten dokument w razie potrzeby pozwoli na skorzystanie z usług miejscowej służby zdrowia. Jego posiadacze mają bowiem prawo do uzyskania pomocy lekarskiej na ogólnych zasadach obowiązujących w kraju.

Kluczową informacją dla turystów jest to, że karta EKUZ Hiszpania obowiązuje również na Wyspach Kanaryjskich. Jeżeli turysta przebywający na Kanarach będzie potrzebować pomocy lekarskiej, może śmiało skorzystać z karty EKUZ.

Co obejmuje EKUZ w Hiszpanii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Hiszpanii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia w Hiszpanii?

Ogólne standardy hiszpańskiej służby zdrowia stoją na średnim europejskim poziomie. Niemniej wciąż są one dużo lepsze od standardów obowiązujących w Polsce. Dlatego polscy turyści mogą być mile zaskoczeni… przynajmniej do czasu uregulowania należności za leczenie!

Warto bowiem podkreślić, że ceny usług medycznych obowiązujące w Hiszpanii są naprawdę wysokie. Zwykła wizyta u lekarza oznacza wydatek rzędu 100 euro! Na jeszcze wyższe koszty muszą być gotowe osoby, które skorzystają z usług pogotowia ratunkowego lub lekarzy specjalistów. W tych przypadkach cena udzielenia pomocy może wynieść nawet 150-200 euro za każdą wizytę.

Na szczęście publiczna opieka medyczna w Hiszpanii pozostaje darmowa dla osób z ważną kartą EKUZ. Posiadacze tego dokumentu korzystają bowiem z praw zapewnionych przez system SNS (Sistema Nacional de Salet). Jest to hiszpański odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego SNS nadzoruje funkcjonowanie publicznych placówek oraz sprawuje pieczę nad refundacją kosztów leczenia.

Darmowa pomoc medyczna dla turystów to z pewnością dobra informacja. Niemniej karta EKUZ Hiszpania jest niezbędna do tego, aby obcokrajowiec został zwolniony z konieczności zapłacenia za udzielone usługi. Toteż przed wyjazdem do Hiszpanii lub na Wyspy Kanaryjskie należy bezwzględnie zadbać o uzyskanie karty EKUZ.

Karta EKUZ Hiszpania – potrzebna, ale nie doskonała

Hiszpania jest jednym z niewielu krajów, gdzie karta EKUZ zapewnia niemal całkowicie darmowy dostęp do opieki medycznej. Co prawda, niektóre zabiegi (np. usługi stomatologiczne) są wyłączone z jej zakresu. Mimo to karta EKUZ Hiszpania zapewnia relatywnie wysoki poziom ochrony i bezpieczeństwa.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Nie należy jednak zakładać, że jest ona idealną alternatywą. W rzeczywistości posiadacze karty EKUZ muszą być gotowi na kilka utrudnień. Zdecydowanie największym problemem jest konieczność korzystania z usług publicznych szpitali i poradni. Karta EKUZ Hiszpania zapewnia refundację tylko tych zabiegów, które zostały wykonane w placówkach SNS. Wszelkie opłaty o charakterze prywatnym nie podlegają zwrotowi.

Taka zależność może okazać się kłopotliwa, gdyż w kurortach turystycznych znajdują się głównie placówki prywatne. Co więcej, ewentualna konieczność zorganizowania transportu medycznego do Polski również nie jest refundowana z tytułu karty EKUZ. Są więc to ważne braki w zakresie ochrony.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne może być tak istotne?

Opisane wady karty EKUZ nie umknęły uwadze bardziej ostrożnych turystów. Takie osoby często szukają sposobu na uzupełnienie braków w zakresie tego dokumentu. Pod tym względem jedynym rozwiązaniem będzie zakup prywatnej polisy turystycznej.

Ubezpieczenia dla podróżnych mają bowiem zupełnie inny charakter. Po pierwsze, realizacją świadczeń tego typu zajmują się prywatne firmy. Oznacza to, że prywatne polisy nie podlegają pod reguły wyznaczone przez NFZ. Po drugie, asekuratorzy gwarantują zwrot tych wydatków, które nie mieszczą się w zakresie karty EKUZ. W efekcie ich posiadacze mogą liczyć między innymi na zwrot kosztów leczenia prywatnego oraz refundację kosztów zorganizowania transportu do kraju.

Przytoczone zapisy sprawiają, że prywatne ubezpieczenia są wręcz idealnym uzupełnieniem dla karty EKUZ Hiszpania.

Warunki polis turystycznych – na co trzeba uważać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą w pewien sposób chronić się przed próbami wyłudzenia odszkodowań. Dlatego we wszystkich polisach można znaleźć tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Ten wykaz obejmuje sytuacje, w których asekurator ma prawo do legalnej odmowy wypłacenia odszkodowania.

W przypadku polis turystycznych ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli:

  • turysta uległ wypadkowi pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
  • wypadek był efektem złamania prawa;
  • turysta odniósł uraz w wyniku bójki;
  • wykonany zabieg medyczny nie wynikał z nagłej konieczności.

Co istotne, takie zapisy mogą różnić się w zależności od polityki poszczególnych firm. Z tego względu przed zakupem polisy trzeba koniecznie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Hiszpanii?

Zasady dotyczące działania publicznej służby zdrowia w Hiszpanii są bardzo korzystne dla turystów. Karta EKUZ Hiszpania zapewnia im dostęp do darmowej pomocy lekarskiej. Taka możliwość obowiązuje w całym kraju oraz na Wyspach Kanaryjskich. Jednak w niektórych miejscach znalezienie publicznej placówki medycznej może być dość trudne. Dlatego bardziej przezorni turyści powinni zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych. Dzięki niemu można uzyskać refundację nawet tych zabiegów, które zostały wykonane w niepublicznych poradniach lub szpitalach. Co jasne, zakup prywatnego ubezpieczenia nie zwalnia z obowiązku posiadania karty EKUZ. W istocie te dwa świadczenia znakomicie się uzupełniają!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia