Czechy a COVID
COVID

Koronawirus w Czechach

Wyjazd do Czech może być świetnym pomysłem na weekend lub dłuższy urlop. Jeżeli planujesz odwiedzenie naszych sąsiadów, pamiętaj o sprawdzeniu aktualnych wymogów w związku z podróżą. Jakie zasady wjazdowe i obostrzenia dotyczą wyjazdu do Czech? Zobacz jak wypadają Czechy a COVID!

​Czechy a COVID

Od 9 lipca 2021 roku Polska zalicza się do krajów o niskim ryzyku infekcji COVID-19. Dzięki temu podróż do Czech jest łatwiejsza dla Polaków.

Aby wyjechać do Czech z Polski, należy:

 • Wypełnić odpowiedni formularz lokalizacyjny Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator Form – dostępny jest na stronie internetowej https://plf.uzis.cz/,
 • Posiadać test z ujemnym wynikiem na koronawirusa wykonany przed przybyciem – w przypadku testów RT PCR wynik nie może by starszy niż 72 godziny, a dla testu antygenowego – 48 godzin. Testy muszą posiadać wszystkie osoby powyżej 5. roku życia.

Przed przyjazdem do Czech testu nie robią osoby, które:

 • W pełni zaszczepiły się w krajach Unii Europejskiej – wyjechać mogą po 14 dniach od momentu przyjęcia ostatniej szczepionki, potwierdzeniem może być Unijny Certyfikat COVID,
 • Przyjęły szczepionki w innych krajach niż Unia Europejska szczepionką zatwierdzoną przez EMA – wjazd możliwy jest także po 14 dniach od ostatniej dawki,
 • Chorowały na COVID-19 w ostatnich 180 dniach – konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia, na przykład Unijnego Certyfikatu COVID.

​Koronawirus w Czechach – sytuacja w kraju

Aktualnie sytuacja w Czechach jest opanowana i liczba przypadków zachorowań jest niska. Nie oznacza to jednak, że na terenie kraju nie obowiązują specjalne zasady mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czechy a COVID – to ważne! Czechy prowadzą także szeroko zakrojona akcja szczepień.

W związku z ryzykiem wywołanym przez wariant delta koronawirusa istnieje szansa, że zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju oraz zasady sanitarne na jego terenie.

​Jakie są obostrzenia w Czechach?

Na terenie Czech obowiązują zasady sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Obecnie Czesi zluzowali obostrzenia – otwarte zostały sklepy, działają obiekty noclegowe.

Czechy a COVID – nie zapomnij o maseczkach! Noszenie maseczek jest obowiązkowe z zamkniętych pomieszczeniach oraz tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 2 metry.

​Podróż samochodem i autokarem do Czech – jakie są wymagania?

Osoby planujące wjechać do Czech własnym samochodem albo autokarem, muszą spełnić główne wymagania wjazdowe, czyli zgromadzić odpowiednie dokumenty, a w razie potrzeby wziąć udział w teście wykrywającym obecność koronawirusa.

Aby wjechać na teren Czech, należy:

 • Wypełnić formularz lokalizacyjny – Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator Form dostępny w internecie,
 • Posiadać potwierdzenie pełnego zaszczepienia przeciwko COVID lub przebycia choroby, na przykład Unijny Certyfikat COVID,
 • Osoby bez Certyfikatu muszą poddać się testom na obecność koronawirusa – PCR albo antygenowym.

​Wakacje w Czechach – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Dokumenty i zaświadczenia wymagane przy planowaniu swoich wakacji w Czechach to:

 • Formularz Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator – można wypisać go w internecie na stronie https://plf.uzis.cz/.
 • Unijny Certyfikat COVID albo inne zaświadczenia w języku czeskim lub angielskim, które potwierdzają wykonanie pełnej serii szczepień przeciwko koronawirusowi lub przejście choroby w ostatnich 180 dniach,
 • Negatywny wynik testu na koronawirusa – test PCR trzeba wykonać w terminie 72 godzin przed podróżą. Natomiast test antygenowy do 48 godzin przed wjazdem na terytorium Czech.

​Ubezpieczenie turystyczne do Czech

Przed wyjazdem do Czech warto także pamiętać o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Chociaż można korzystać z karty EKUZ w Czechach – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto zabezpieczyć się dodatkowo za pomocą polisy turystycznej oferującej szeroki zakres ochrony. Ubezpieczenie turystyczne do Czech można obecnie kupić także przez internet!