Chorwacja a COVID
COVID

Koronawirus w Chorwacji

Chorwacja jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów wakacyjnych przez Polaków. Czy do Chorwacji można obecnie podróżować? Tak! Sprawdź, jak przygotować się na wyjazd w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zobacz jak wypada Chorwacja a COVID!

​Chorwacja a COVID

Osoby, które chciałyby spędzić wakacje w Chorwacji, muszą pamiętać o tym, że wyjazd powinien być odpowiednio zaplanowany, a na miejscu na podróżnych mogą czekać obostrzenia.

Zgodnie z aktualnymi przepisami od dnia 1 lipca 2021 roku, aby wyjechać do Chorwacji z państw należących do Unii Europejskiej albo z państw należących do strefy Schengen, konieczne jest uzyskanie certyfikatu COVID.

Osoby, które nie uzyskają certyfikatu COVID, muszą spełnić jeden z trzech poniższych warunków:

 • Przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa,
 • Przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki na COVID,
 • Ozdrowieńcy – Przedstawić zaświadczenie o przechorowaniu COVID.

Bez dodatkowych wymogów granicę mogą przekraczać dzieci do 12. roku życia.

Gdy nie zostaną spełnione powyższe warunki, osoby, które podróżują do Chorwacji, zostaną skierowane automatycznie na kwarantannę trwającą 10 dni. Można skrócić ją po wykonaniu testu na koronawirusa.

Dodatkowo przy przekraczaniu granicy należy podać informacje dotyczące miejsca spędzania urlopu, numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Można zrobić to także za pośrednictwem strony entercroatia.mup.hr. Po wypełnieniu formularza otrzymasz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Potwierdzenie musisz mieć przy sobie podczas przekraczania granicy, na przykład umieścić na przedniej szybie pojazdu.

​Koronawirus w Chorwacji – sytuacja w kraju

Chorwacja a COVID – Aktualne informacje: Chorwacja, podobnie jak inne kraje europejskie, zmaga się z nasilającą się epidemia koronawirusa. Dlatego osoby, które planują wyjazd, powinny pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

Sytuacja kształtuje się dynamicznie, dlatego należy być przygotowanym na zmianę aktualnie obowiązujących przepisów.

Dokładne informacje dotyczące obecnych zasad i obostrzeń w Chorwacji w związku z epidemią COVID-19 można znaleźć na stronach rządowych, a także na profilu Facebook Ambasady RP w Zagrzebiu.

​Jakie są obostrzenia w Chorwacji?

Na terenie Chorwacji obowiązują obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

Wyjeżdżający do Chorwacji muszą pamiętać o tym, że w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w:

 • Sklepach,
 • Punktach usługowych,
 • Placówkach medycznych,
 • Środkach transportu publicznego,
 • Instytucjach, które prowadzą bezpośrednią obsługę klienta.

​Podróż samolotem do Chorwacji – jakie są wymagania?

Osoby podróżujące samolotem do Chorwacji muszą przedstawić certyfikat COVID lub jedno z trzech zaświadczeń – o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, o zaszczepieniu lub o przechorowaniu COVID.

Należy wypełnić także odpowiedni formularz, podając swoje dane. Formularz dostępny jest też na stronie entercroatia.mup.hr.

​Podróż samochodem i autokarem do Chorwacji – jakie są wymagania?

Osoby planujące wyjazd własnym samochodem albo podróż autokarem powinny spełnić takie same wymogi, jak osoby wybierające samolot. Należy przygotować certyfikat COVID lub odpowiednie zaświadczenie oraz formularz dostępny także na stronie entercroatia.mup.hr.

​Wakacje w Chorwacji – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby wyjechać na wakacje do Chorwacji, należy przygotować jeden z poniższych dokumentów:

 • Certyfikat COVID,
 • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID wykonanym metodą PCR nie starsze niż 72 godziny albo metodą antygenową nie starsze niż 48 godzin,
 • Zaświadczenie o zaszczepieniu – o przyjęciu 2 dawek szczepionek uznawanej w Unii Europejskiej, szczepienie nie może być starsze niż 210 dni, szczepienie musi odbyć się 14 dni przed wyjazdem,
 • Ozdrowieńcy – Zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 z datą przechodzenia choroby albo pozytywny wynik testu, który był wykonany podczas ostatnich 180 dni, nie później niż 11 dni przed datą przekroczenia granicy,
 • Zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu 1 dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od momentu zachorowania, szczepienie nie powinno być wykonane później niż 210 dni temu,
 • Zaświadczenie, że upłynęło od 22 do 42 dni od przyjęcia 1 dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) lub 22 do 84 dni, jeśli przyjęły 1 dawkę szczepionki AstraZeneca.

Chorwacja a COVID – o czym należy pamiętać: Należy wypełnić odpowiedni formularz, który można wypełnić na granicy lub na stronie entercroatia.mup.hr.

Ponadto trzeba również okazać paszport lub dowód osobisty – są niezbędne przy przekraczaniu granicy.

​Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Jeżeli planujesz wyjazd do Chorwacji, nie zapominaj o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego, z którym możesz podróżować bezpieczniej! Podczas podróży możesz również skorzystać z karty EKUZ w Chorwacji.

Najszybciej ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji kupisz przez internet.