Sezon narciarski w pełni – pamiętaj o ubezpieczeniu!

Sezon narciarski trwa w najlepsze. Stoki są pełne entuzjastów nart i snowboardu. Nic dziwnego! Góry wprawiają w zachwyt i zapierają dech w piersiach. A szusowanie to świetna forma zimowego wypoczynku. Jeśli Ty też planujesz białe szaleństwo, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdzimy, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, że ubezpieczenie na narty to podstawa.

29 grudnia 2013 roku siedmiokrotny mistrz świata kierowców Formuły 1, Michael Schumacher, w trakcie zjeżdżania na nartach we francuskich Alpach przewrócił się i uderzył głową o wystający głaz. Warto zauważyć, że Schumacher był bardzo dobrym narciarzem, używał wysokiej jakości sprzętu i poruszał się po rekreacyjnej trasie. Niestety kask go nie uratował – wylew krwi do mózgu, kilkugodzinna operacja, śpiączka. I chociaż się wybudził, najpewniej nigdy nie wróci do pełnej sprawności. To może się przytrafić każdemu. Dlatego ubezpieczenie na narty jest konieczne. Szczególnie kiedy jedziesz za granicę. Ale i w Polsce. W końcu wypadki nie znają szerokości geograficznej.
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na narty i dlaczego?

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

W Polsce najprawdopodobniej jesteś objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Inaczej jest za granicą, gdzie prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia jest bezwzględnie potrzebne. Najlepiej widać to na przykładzie. Pomoc medyczna związana ze złamaniem nogi (badania, usztywnienie) może kosztować nawet 3 tysiące euro. A przecież podczas jazdy na nartach czy snowboardzie nie trudno o złamanie! Często potrzebna jest też długotrwała rehabilitacja, która pochłania dużo pieniędzy. Czasami niezbędny jest transport medyczny do Polski. Karta EKUZ nie zapewni Ci wystarczającej ochrony.

Ubezpieczenie kosztów akcji ratunkowej

O ile w Polsce GOPR, czy TOPR pospieszą Ci z pomocą zupełnie za darmo, o tyle w Alpach za akcję ratunkową otrzymasz niebagatelny rachunek. Dość powiedzieć, że godzina pracy helikoptera kosztuje do 4 tysiące euro, a w Alpach zwykle jest to jedyny sposób na szybką interwencję i udzielenie pomocy poszkodowanemu. Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej stanowi pewną część sumy ubezpieczenia kosztów leczenia lub zawarte jest w Assistance podróżnym.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Gwarantuje odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Być może pomyślisz „To nie dla mnie. Ja jadę w nasze polskie Tatry. Płacę składki na NFZ. W każdym szpitalu mi pomogą”. Oczywiście – pomogą. Ale jak pokazuje wypadek Schumachera, skutki niektórych urazów są trwałe, niezależnie od tego, gdzie do nich doszło. Co więcej, uraz niekiedy przeszkadza w kontynuowaniu dotychczasowej pracy, a czasami wręcz całkowicie uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Właśnie dlatego NNW ma sens także w Polsce.

Ubezpieczenie Assistance

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Zapewni Ci pomoc w każdej nieoczekiwanej sytuacji. Jedyne co musisz zrobić to zadzwonić na infolinię do swojego ubezpieczyciela. Resztą zajmie się pracownik, który:

  • umówi wizytę lekarską;
  • zorganizuje opiekuna dla Twoich dzieci, jeśli w wyniku wypadku na stoku trafisz do szpitala;
  • zarezerwuje hotel, zabukuje bilet na samolot, wynajmie samochód;
  • i załatwi wiele innych spraw.

Assistance w ramach ubezpieczenia na narty zapewnia też organizację transportu do Polski, w tym transportu zwłok.
Ubezpieczenie OC na osobie i mieniu
Na stoku łatwo o wyrządzenie szkody innej osobie. Wystarczy, że się zamyślisz i najedziesz na innego narciarza – zranisz go lub uszkodzisz jego sprzęt. W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie roszczenia poszkodowanej przez Ciebie osoby. Możesz być o to spokojny!

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Kradzieże zdarzają się wszędzie. Złodziejowi wystarczy chwila Twojej nieuwagi. Złodziej nie ma też skrupułów. Potrafi ukraść narty z zamkniętego pokoju hotelowego. Na stoku z kolei tak samo jak o kontuzję, łatwo o uszkodzenie sprzętu. Zagubienia także nie są niezwykłymi sytuacjami. Dochodzi do nich nawet wtedy, kiedy bagaż czy narty są powierzone profesjonalnemu przewoźnikowi. Jeśli przydarzy Ci się któraś z tych przykrych sytuacji, otrzymasz odszkodowanie.

Ubezpieczenie na narty – to musisz wiedzieć

Ubezpieczenie na narty zapewni Tobie i Twoim bliskim poczucie bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiet podstawowy ubezpieczenia, który obejmuje koszty leczenia, NNW i Assistance. Natomiast o pozostałe zdarzenia możesz według uznania i za dodatkową opłatą swoją polisę rozszerzyć.
Zdarza się, że koszty akcji ratunkowej są zawarte w ramach kosztów leczenia lub Assistance. Dlatego, zanim kupisz polisę, sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) jakie dane towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje.
Nie oszczędzaj na sumach ubezpieczenia, czyli maksymalnych kwotach odszkodowania za poszczególne sytuacje. Im wyższe sumy ubezpieczenia, tym więcej zapłacisz za polisę. Ale też wyższe odszkodowanie otrzymasz. Nie oszczędzaj zwłaszcza na sumach ubezpieczenia za koszty leczenia i akcji ratunkowej.
Jeśli szusujesz wyczynowo albo lubisz adrenalinę i jazdę poza oznakowanymi trasami, poinformuj o tym ubezpieczyciela. Przedstawiony zakres polisy dotyczy jazdy amatorskiej. Natomiast oferta dla Ciebie, chociaż podobna, musi uwzględniać ryzyko, jakie podejmujesz.

Oferta dopasowana Twoich potrzeb

Pamiętaj!!! Ubezpieczenie narciarskie jest niezbędne i musisz je kupić przed wyjazdem. Najłatwiej kupić polisę przez internet w Polisotece bez wychodzenia z domu! Wypełnij prosty formularz, wybierz zakres – Polisę otrzymasz mailem. W tym miejscu warto dodać, że mając na uwadze własne dobro szczególnie nie powinniśmy oszczędzać na kosztach leczenia, czy kosztach akcji ratowniczej. W ten sposób spersonalizowane ubezpieczenie narciarskie jest najlepszym pomysłem. A zakup przez internet – najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć