Zimowe wakacje – czyli jak wykorzystać urlop zimą?

Nie wszyscy mogą i nie wszyscy chcą wykorzystać urlop w czasie letnich wakacji. Część Polaków decyduje się na wykorzystanie urlopu zimą, czyli na zimowe wakacje. Jak najlepiej spędzić czas zimą? Gdzie najchętniej jeżdżą nasi rodacy?

Jak spędzić wakacje w zimie

W zależności od upodobań, co do sposobu spędzania wolnego czasu możesz wybrać wakacje all inclusive lub tripping, czyli wakacje na własną rękę. Wakacje na własną rękę wymagają więcej przygotowań, ale dają też szansę na zobaczenia więcej niż tego, co zaplanował za Ciebie organizator wycieczki. Bliższych spotkań z lokalsami i poznania ich ulubionych miejsc, zasmakowania miejscowej kuchni, a przy odrobinie szczęścia nawiązania przyjaźni długie lata. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Z punktu widzenia atrakcyjności i różnorodności podróży, wakacje na własną rękę są atrakcyjniejsze, ale zorganizowane wakacje są zdecydowanie wygodniejsze. Tę formę wakacji polecam dla osób zabieganych, które nie mogą sobie pozwolić na kilkumiesięczne planowanie.

Zimowe wakacje – nie musisz marznąć

Jeśli nie lubisz zimy, możesz zaplanować wakacje w cieplejszych rejonach świata. Przez wiele lat ulubionym kierunkiem wyjazdów naszych rodaków był Egipt. Z uwagi na zwiększone niebezpieczeństwo turystów atakami terrorystycznymi MSZ wciągnął Egipt na czołówkę niebezpiecznych miejsc odradzając podróż.
Największą popularnością wśród wyjazdów jesienno-zimowych cieszy się Izrael, który przez dłuższy czas uważany był za miejsce niedostępne dla turystów. Obecnie mimo groźnie wyglądających, uzbrojonych po zęby żołnierzy na ulicach Izrael jest uznawany za bezpieczne miejsce dla turystów. Z uwagi na aspekt historyczny i religijny Izrael przyciąga tysiące Polaków. Gdy u nas temperatura spada, Polacy chętnie uciekają do Azji. Podczas gdy u nas w Polsce jest zawieja i śnieg w niektórych regionach Chin temperatura oscyluje w okolicach 25 stopni Celsjusza. Podobnie, a wręcz upalnie jest w Tajlandii, w której średnia temperatura od listopada do lutego przekracza 35 stopni. Jest to raj dla miłośników upałów. Dodatkowo Tajlandia znana jest w wyjątkowej kuchni oraz bajkowych widoków.
Do listy miejsc, które warto odwiedzić zimą, możesz dołączyć Maderę, Maroko, Wyspy Kanaryjskie – w krajach tych możesz spodziewać się temperatury ok. 19-24 stopni Celsjusza. Idealna temperatura do zwiedzania i wypoczynku w zimowe wakacje.

Urlop na stoku

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Miłośnicy sportów zimowych oszczędzają dni urlopowe tylko po, to by zimowe wakacje spędzić na stoku i cieszyć śniegiem. Niestety w Polsce pogoda nie jest przewidywana i mimo zaplanowanego szusowania po stokach, realizacja planu może okazać się niemożliwa. Z tego powodu co roku rośnie liczba narciarzy, którzy wybierają wyjazd za granicę. My Polacy najchętniej wybieramy się w Alpy, gdzie mamy zagwarantowaną piękną pogodę dla narciarzy. Najczęściej jeździmy do Austrii, później kolejno wybieramy Szwajcarię i Włochy. Śnieg nie jest jedynym powodem, dla którego wybieramy zagraniczne wakacje. Poza śniegiem Alpejskie ośrodki narciarskie posiadają świetną infrastrukturę turystyczną oraz bardzo atrakcyjne trasy zjazdowe. Nie chodzi jedynie o widoki, które są niezaprzeczalnie piękne, a o różnorodność poziomów trudności stoków oraz o długość tras zjazdowych. Każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią trasę i dostosować ją do stopnia swoich umiejętności.
Część narciarzy wybiera nasze polskie Tatry, których walory estetyczne nie ustępują Alpom, ale… jeśli będziesz miał pecha i nie spadnie śnieg – zimowe wakacje spędzisz, popijając z góralami herbatę z prądem, zagryzając oscypkiem z żurawiną (co nie brzmi źle). W wysokich partiach gór właściciele stoków wspomagają się armatkami śniegowymi, ale czasami to nie wystarczy. Jazda po topniejącym błocie nie sprawia przyjemności.
Jest też wielu miłośników wypadów na Słowację, która jest stosunkowo tania i jest blisko, więc nie wydasz majątku na benzynę. Słowacja jest świetnym wyborem na weekendowe wypady na narty.

Pamiętaj!!! Niezależnie od wyboru – wyjeżdżając na narty, szczególnie gdy jedziesz za granicę, musisz mieć dobre ubezpieczenie turystyczne. Możesz je kupić online w Polisotece. Polisa turystyczna jest za granicą obowiązkowa. Jeśli nie będziesz miał ubezpieczenia – nie będziesz mógł szusować po stokach.

Wakacje – Jak się przygotować do wyjazdu?

Wyjeżdżając na urlop, musisz pamiętać o kilku rzeczach i przygotować się do wyjazdu wcześniej. Jeśli wybierasz się do tropików poza zakupem niezbędnego ubezpieczenia turystycznego, pamiętaj o obowiązkowych i rekomendowanych szczepieniach. Podczas podróży w egzotyczne części świata Europejczycy są bardziej narażeni na zachorowanie na choroby tropikalne.

Najlepszym sposobem przygotowania się do wyjazdu jest przygotowanie planu, czyli listy rzeczy do załatwienia przed wyjazdem. Wybierając się na zimowe wakacje na stoku narciarskim, pamiętaj o tym by wybrane przez Ciebie ubezpieczenie turystyczne, było rozszerzone o ryzyko związane z uprawianiem sportów zimowych. Jeśli w wykupionym ubezpieczeniu nie będziesz miał opcji – możesz nie dostać odszkodowania z NNW oraz, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia! Ubezpieczenie podczas wyjazdu na narty lub snowboard jest absolutnie niezbędne. Brak ubezpieczenia może Cię sporo kosztować.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć