Jakie ubezpieczenie w Alpy Austriackie? Co wybrać w góry w Austrii?

Choć na terytorium Austrii nie znajduje się żaden z najwyższych alpejskich szczytów, kraj ten jest nierozerwalnie kojarzony z tymi pięknymi górami. Popularność austriackiej części Alp w zasadzie nie słabnie przez cały rok. W lecie austriackie kurorty stają się domem dla amatorów trekkingu oraz alpinistów. Z kolei zimą przyjmują one narciarzy z całego świata. Co jasne, malowniczy charakter austriackich Alp ma również swoje groźne oblicze. Nagły wypadek na lodowcu może bowiem stać się źródłem ogromnego niebezpieczeństwa. Dlatego każdy turysta planujący wyjazd w Alpy musi zadbać o zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Jakie ubezpieczenie w Alpy Austriackie będzie odpowiednie dla alpinistów? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiej polisy?

Czy ubezpieczenie w Alpy Austriackie jest obowiązkowe?

Teoretycznie nie istnieje prawny wymóg posiadania ubezpieczenia obejmującego górskie wędrówki. Jednak w tym miejscu należy jasno podkreślić jedną rzecz. Wyjazd w Alpy Austriackie bez wykupionej polisy jest po prostu skrajnie nieodpowiedzialny. Dlaczego?

Ponieważ Austria należy do licznego grona krajów, w których opieka medyczna podlega jedynie częściowej refundacji. Oprócz tego wszelkie akcje ratunkowe w obszarze wysokogórskim nie podlegają takiemu finansowaniu. Tym samym to turysta musi opłacić wspomniane koszty, które potrafią być naprawdę wysokie. Z tego względu ubezpieczenie w Alpy Austriackie jest po prostu konieczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w góry w Austrii?

Dobre ubezpieczenie w góry musi więc gwarantować wysokie koszty leczenia oraz zapewnić zwrot kosztów ratownictwa. O czym jeszcze warto pamiętać?

W razie ewentualnego wypadku w zagranicznych górach bardzo ważnym świadczeniem będzie gwarancja zorganizowania transportu medycznego do Polski. Dzięki temu poszkodowany turysta uzyska możliwość kontynuowania leczenia w kraju (o ile jego stan na to pozwoli).

Na wagę złota będzie także dodatkowe ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Alpiniści i narciarze często przewożą bowiem w bagażu drogie wyposażenie. Tym samym wspomniany zapis obejmie taki sprzęt ochroną i zapewni odszkodowanie w razie jego zniszczenia, kradzieży lub zgubienia.

Ubezpieczenie turystyczne może również obejmować dodatkowe zapisy, takie jak: assistance, NNW oraz OC. Każdy z nich będzie bardzo przydatny.

Jakie ubezpieczenie wybrać w góry Austrii?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W powyższym akapicie można znaleźć najważniejsze cechy dobrego ubezpieczenia w góry. Jednak tutaj należy poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię, a konkretniej charakter takiego świadczenia. Zasadniczo turyści mają do wyboru trzy alternatywy.

Pierwsze rozwiązanie jest kierowane do osób, które wyjazdy w Alpy traktują jako regularne hobby. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z górskiej polisy całorocznej. Przez lata jedyną alternatywą w tej kategorii było, nomen omen, austriackie ubezpieczenie Alpenverein. Ma ono formę grupowego ubezpieczenia, które obejmuje wszystkich członków zrzeszonych w organizacji. Członkostwo jest więc równoznaczne z prawem do ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o jego zakres, polisa Alpenverein gwarantuje zwrot kosztów akcji ratunkowych, refundację leczenia, OC oraz pomoc w powrocie do kraju.

Aktualnie polscy turyści mogą jednak zdecydować się na inne ubezpieczenie, czyli polisę PZU Bezpieczny Powrót. Firma PZU z pewnością inspirowała się powyższą polisą, gdyż wspomniane świadczenie ma zbliżoną ideę. Warto jednak dodać, że jego warunki są jeszcze lepsze. Polisa PZU Bezpieczny Powrót zapewnia bowiem wyższą kwotę refundacji kosztów leczenia zagranicznego. Oprócz tego jej zakres obejmuje wszystkie kluczowe świadczenia, takie jak: ratownictwo górskie, transport medyczny oraz OC.

Jeśli jednak nie wyjeżdżasz często w góry, całoroczna polisa może być zbędnym wydatkiem. Wtedy po prostu kup ubezpieczenie turystyczne obejmujące sporty górskie! Standardową polisę można dopasować do czasu trwania wyjazdu, a ponadto jest ona tańsza niż polisa całoroczna.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Alpy Austriackie?

Jednorazowe ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży nie powinno kosztować więcej niż 30-100 złotych. Jest więc to tańsza alternatywa niż polisy całoroczne, które w najtańszych wariantach będą kosztować około 250-300 złotych.

Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo ważnym czynnikiem jest pod tym względem zaplanowany harmonogram wyjazdów. Jeżeli ktoś regularnie podróżuje w góry, całoroczna polisa koniec końców będzie dla niego bardziej opłacalna.

Podsumowanie

Austriacką część Alp warto odwiedzić zarówno w czasie sezonu letniego, jak i zimowego. Niemniej jednak w obydwu tych przypadkach turyści powinni mieć przy sobie stosowne ubezpieczenie w góry. Taka polisa będzie chronić ich w czasie pieszych wędrówek oraz jazdy na nartach lub desce snowboardowej. Co ważne, przy zakupie takiej polisy warto wziąć pod uwagę własne potrzeby. Doświadczonym alpinistom warto polecić całoroczne ubezpieczenie Warta lub polisę Alpenverein. Natomiast turystom może wystarczyć jednorazowa polisa obowiązująca tylko w czasie planowanego wyjazdu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć