Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę

Podróż na Ukrainę może być ciekawą odskocznią od wyjazdów do popularnych kurortów. Kraj naszych wschodnich sąsiadów oferuje multum intrygujących atrakcji turystycznych – ciekawe zabytki, zachwycające widoki, góry, plaże i morze. Ukraina ma wiele oblicz i warto poznać ją bliżej. Podczas planowania swojej podróży nie można zapominać o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Zobacz, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę, aby podróżować bez stresu!

​Ukraina – informacje MSZ

 • Podróż na Ukrainę może być związana z ryzykiem.
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie na tereny obwodów ługańskiego i donieckiego, na Półwysep Krymski oraz na tereny przylegle do miejsc stacjonowania wojsk.
 • W związku z pandemią koronawirusa należy wziąć pod uwagę restrykcje w poruszaniu się między krajami.
 • Najnowsze informacje dotyczące wyjazdów na Ukrainę można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

​Podróż na Ukrainę – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Podróż za granicę może być związana z ryzykiem. Aby je zminimalizować, warto zdecydować się na ubezpieczenie podróżne. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę polis do wyboru, które można dopasować indywidualnie do charakteru wyjazdu oraz swoich potrzeb, aby wyjazd był bezpieczny.

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę może zapewnić komfortowe podróżowanie zarówno wtedy, gdy planuje się wyjazd samodzielny, jak i wyjazd zorganizowany w większej grupie. Niezależnie od tego, czy podróż na Ukrainę ma mieć charakter turystyczny, sportowy czy pracowniczy, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dopasowaną polisę.

W ramach podstawowego ubezpieczenia turystycznego można otrzymać pomoc w zakresie:

 • Pokrycia kosztów leczenia.
 • Opłacenia akcji ratowniczej i poszukiwawczej.
 • Transportu medycznego do Polski.

Poza powyższym zakresem polisa podróżna może zaoferować dostęp do szerokiej gamy ubezpieczeń dodatkowych, które poszerzają powyższą ochronę. Dzięki temu można otrzymać odszkodowania i pomoc w wielu innych sytuacjach, jakie mogą pojawić się podczas wyjazdu za granicę – od kradzieży bagażu, poprzez wyrządzenie szkody, a skończywszy na uprawianiu sportów ekstremalnych.

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zakupu polisy!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje na Ukrainie?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę powinno cechować się przede wszystkim dopasowaniem do potrzeb turysty. Aby je wybrać, warto zapoznać się z różnymi ofertami u wielu ubezpieczycieli.

Polisa podróżna na Ukrainę – poradnik dla turystów:

1. Określ precyzyjnie cel swojego wyjazdu

Przy zakupie ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na dopasowanie polisy do charakteru wyjazdu. Czy podróż na Ukrainę ma polegać na zwiedzaniu zabytków? A może w trakcie pobytu zamierza się uprawiać sporty wysokiego ryzyka, na przykład wspinaczkę, skoki ze spadochronem, szybownictwo? Dobór odpowiedniego celu wyjazdu pozwoli na uzyskanie odpowiedniej ochrony.

Należy pamiętać, że jeżeli w trakcie wyjazdu pojawiły się wypadek, który nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową, towarzystwo nie pokryje kosztów i nie wypłaci odszkodowania.

2. Wybierz odpowiedni zakres ochrony

Standardowe polisy ubezpieczeniowe pokrywają podstawowe koszty związane z niespodziewanymi wydarzeniami, w tym chorobę, uraz, wypadek, zaginięcie, śmierć ubezpieczonego. Aby otrzymać dodatkową ochronę, należy zakupić dodatkowe polisy, które rozszerzają profil ochrony.

Dodatkowe polisy:

 • NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – ubezpieczenie pokrywa koszty uszczerbku na zdrowiu, między innymi pozwala na opłacenie kosztów leczenia, rehabilitacji lub utraconych zysków.
 • OC w życiu prywatnym – polisa ta pozwala na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela wtedy, gdy osoba ubezpieczona wyrządzi nieumyślnie szkody.
 • Ubezpieczenie sportowe – przeznaczone jest dla osób, które za granicą zamierzają uprawiać sporty. Może obejmować także ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC sportowe.
 • Assistance – pakiet usług świadczonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, do których zaliczają się pomoc telefoniczna, usługi tłumacza, prawnika, opiekunki, organizację noclegu, transportu. Gdy pojawiają się problemy podczas wyjazdu, należy skontaktować się z ubezpieczycielem.
 • Ubezpieczenie bagażu – odszkodowanie można otrzymać przy kradzieży, zniszczeniu albo uszkodzeniu bagażu podczas pobytu za granicą. Polisa wskazuje na maksymalną sumę odszkodowania.
 • Ubezpieczenie pokrywające koszty związane z leczeniem COVID-19.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu.

3. Weź pod uwagę swój stan zdrowia

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Osoby, które mają choroby przewlekłe, powinny zaznaczyć to przy zakupie ubezpieczenia podróżnego. Dzięki temu mogą otrzymać odpowiednią ochronę w razie pojawienia się problemów ze zdrowiem.

4. Sprawdź maksymalną sumę ubezpieczenia

Wysoka suma ubezpieczenia powoduje, że można łatwiej pokryć koszty pojawiające się w związku ze zdarzeniami za granicą. Im wyższa suma gwarantowana, tym mniejsze ryzyko, że ubezpieczony będzie musiał dopłacić za koszty z własnej kieszeni.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Ukrainę?

Ceny ubezpieczeń podróżnych na Ukrainę rozpoczynają się od około 3 zł na jeden dzień ochrony. Zatem tygodniowy wyjazd może być związany z dodatkowym kosztem jedynie około 20-25 zł!

Koszty polisy zależne są od:

 • Czasu wyjazdu.
 • Zakresu ochrony.
 • Dodatkowych opcji.
 • Stanu zdrowia ubezpieczonego.

Ubezpieczenia turystyczne na Ukrainę dostępne w najniższych cenach oferują podstawową ochronę, która dotyczy pokrycia kosztów leczenia, transportu medycznego, ratownictwa oraz NNW. Wystarczy jednak dopłacić kilka złotych dziennie, aby otrzymać ubezpieczenie o szerszym zakresie ochrony, między innymi obejmujące ubezpieczenie bagażu, OC w życiu cywilnym, ubezpieczenie sportowe.

Najdroższe ubezpieczenia podróżne na Ukrainę to koszt ponad 10 zł za jeden dzień ochrony. W tej cenie można otrzymać polisę o szerokim zakresie i dodatkowo wyróżniająca się wysokimi sumami gwarancyjnymi ubezpieczenia.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę?

Dokładny zakres ubezpieczenia turystycznego na Ukrainę można znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dokument ten prezentuje warunki ubezpieczenia, w tym jego zakres, prawa i obowiązki stron oraz definicje.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zawsze warto zapoznać się z OWU, aby sprawdzić, kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – to lista sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za swojego klienta, dlatego nie pokrywa wtedy powstałych kosztów i nie wypłaca odszkodowania.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę?

Ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na Ukrainę można zakupić w wielu towarzystwach.

Aby sprawdzić najlepsze oferty, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który pozwala na dokładne wyliczenie wysokości składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach i jednocześnie na porównanie dostępnych ofert, by łatwo wybrać tę zapewniającą optymalną ochronę i przystępną cenę. Następnie polisę można od razu zakupić online – bez wychodzenia z domu!

Ponadto ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę można zakupić również w stacjonarnych punktach, na przykład w placówkach ubezpieczycieli, agencjach ubezpieczeniowych, biurach podróży.

​Czy EKUZ działa na Ukrainie?

Na terenie Ukrainy nie można korzystać z karty EKUZ. Oznacza to, że wszystkie koszty medyczne trzeba opłacać samodzielnie.

Aby uniknąć ryzyka związanego z płaceniem za leczenie z własnej kieszeni, najlepiej zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Pokrywa ono koszty leczenia w prywatnych placówkach medycznych, gdzie standard opieki jest wyższy niż w placówkach państwowych.

​Podsumowanie

Podróż na Ukrainę może być niezwykłą okazją do bliższego poznania kraju naszych wschodnich sąsiadów. By zwiedzać go bezpiecznie, nie można zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. W cenie już paru złotych dziennie można otrzymać szeroki zakres ochrony i spać spokojnie podczas swojego pobytu na Ukrainie!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia