Ubezpieczenie turystyczne do Andory
Kraje

Ubezpieczenie do Andory

Ubezpieczenie do Andory

Andora jest niewielkim państwem, które zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Europy. Sąsiaduje z Francją oraz z Hiszpanią i obejmuje tereny malowniczych Pirenejów. Powierzchnia kraju liczy sobie tylko około 468 kilometrów kwadratowych, jednak oferuje ono wiele ciekawych atrakcji. Przed swoim wyjazdem do Andory warto pamiętać o wykupieniu polisy turystycznej, aby wypoczywać bezpiecznie. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Andory wybrać?

Andora – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem dobrze jest zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Andora to kraj bardzo bezpieczny dla turystów.
 • W kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba się więc udać do placówki innego kraju należącego do UE. 
 • Przed podróżą do Andory nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień. 

Andora – co warto zobaczyć?

 • Andorrę la Vella – stolicę kraju z Casa de la Vall, a więc siedzibą rządu i sądu najwyższego Andory. Warto zahaczyć dodatkowo o plac Placa del Poble. To właśnie tam jest centrum kulturalne miasta.
 • Caldei – największe SPA na świecie będące rajem dla miłośników basenów, saun i leczniczych wód termalnych.
 • Kościół San Miquel de Engolasters w Escaldes-Engordany i sanktuarium  Notre Dame Meritxell – utrzymane w stylu romańskim. 
 • Dolinę polodowcową Madriu-Perafita-Clarolr i Dolinę Sorteny – wpisane na listę UNESCO.
 • Regiony Grandvalira i Vallnord – raj dla narciarzy. 

Co zabrać na urlop w Andorze? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Andory

W Andorze można przebywać bez problemów do 90 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i to niezależnie od celu wyjazdu. Paszport musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące dłużej niż planowana podróż. Dokumenty powinny być w dobrym stanie technicznym. Również osoby małoletnie muszą mieć przy sobie odpowiednie dokumenty tożsamości.

Czy w Andorze jest bezpiecznie?

Andora to kraj bardzo bezpieczny, co lubią podkreślać władze tego państwa. Nie ma tam jednak polskiej placówki dyplomatycznej. W razie jakichkolwiek problemów należy zgłosić się do placówki innego kraju UE. Pomoc jest wtedy udzielana na takich samych zasadach, na jakich udziela się ją obywatelom danego kraju. 

W Andorze uznawane jest polskie prawo jazdy. Przed wyjazdem nie trzeba się na nic szczepić, ale warto rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko WZW B.

Karta EKUZ na urlop w Andorze – czy wystarczy?

Andora jest krajem, który nie należy do Unii Europejskiej. Nie posiada ono również zawartej odpowiednie umowy z Polską dotyczącej kosztów leczenia. Wobec tego korzystanie z karty EKUZ w Andorze nie jest możliwe.

Turysta, który nie wykupił ubezpieczenia turystycznego, nie ma możliwości bezpłatnego korzystania z usług medycznych w Andorze. Musi on zatem zapłacić za pomoc z własnej kieszeni. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może wynosić nawet około 50-60 euro, a koszty wizyt specjalistycznych są jeszcze wyższe.

Zaleca się zatem wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Andory, aby na miejscu skorzystać ze specjalnej ochrony, gdy pojawią się problemy zdrowotne.

Podróż do Andory – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Polisa turystyczna jest rodzajem ubezpieczenia, które przeznaczone jest dla osób wyjeżdżających za granicę. W ramach tej właśnie polisy można skorzystać z kompleksowej pomocy w nieprzewidzianych sytuacjach, między innymi jak wypadki, choroby, kradzieże, szkody czy śmierć ubezpieczonego.

Ubezpieczenia turystyczne oferowane są obecnie przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych i można wykupić je w zakresie odpowiadającym swoim indywidualnym potrzebom. Dzięki temu turysta może otrzymać pełną pomoc, która będzie potrzebna w niespodziewanych przypadkach. Po wykupieniu ubezpieczenia należy nosić przy sobie jego potwierdzenie, które będzie uprawniało do korzystania z usług za granicą.

O zakupie ubezpieczenia turystycznego warto pomyśleć również przed wyjazdem do Andory. Najlepiej zrobić to przed wyjazdem organizowanym samodzielnie, natomiast w przypadku wyjazdu z biurem podróży można zdecydować się na dodatkową polisę, gdyż te oferowane przez biura często mają ograniczony zakres.

Ubezpieczenie turystyczne do Andory może pomóc w poniższych sytuacjach:

 • Choroba lub uraz – polisa pokryje koszty diagnostyki i leczenia w prywatnych placówkach opieki medycznej.
 • Transport medyczny – ubezpieczyciel opłaca koszty transportu osoby ubezpieczonej w kraju oraz do Polski, gdy leczenie na miejscu nie jest możliwe.
 • Nieszczęśliwe wypadkiubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) pozwala na pokrycie kosztów powstających na skutek nieszczęśliwych wypadków, w tym kosztów rekonwalescencji, niezdolności do pracy, śmierci ubezpieczonego.
 • Wywołanie szkody – poprzez polisę OC (Odpowiedzialności Cywilnej) ubezpieczony może pokryć koszty nieumyślnych szkód.
 • Uprawianie sportów – polisa turystyczna pozwala na pokrycie kosztów związanych z urazami, wypadkami będącymi następstwem uprawiania sportów, na przykład sportów ekstremalnych.
 • Utrata bagażu – ubezpieczenie pozwala na otrzymanie odszkodowania w razie kradzieży, zagubienia albo zniszczenia bagażu lub mienia.
 • Rezygnacja, odwołanie wycieczki – za pomocą polisy można uzyskać odszkodowanie, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku lub nie będzie można wziąć w nim udziału z ważnych przyczyn, na przykład śmierć bliskiej osoby, choroba.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Andorze?

Aktualnie polisę ubezpieczeniową do Andory można zakupić w wielu towarzystwach, dlatego kluczowe jest zapoznanie się z różnymi ofertami przed zawarciem umowy.

Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego do Andory należy przede wszystkim dopasować je do specyfiki wyjazdu oraz do swoich indywidualnych potrzeb.

Najlepiej, aby ubezpieczenie obejmowało jak najszerszą gamę sytuacji, na które narażony jest ubezpieczony, dlatego może on wtedy otrzymać kompleksową pomoc w zróżnicowanych przypadkach. Dodatkowo duże znaczenie mają także minimalna i maksymalna wysokość odszkodowania.

Należy pamiętać o tym, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Andory nie obejmuje wszystkich zagrożeń, dlatego też konieczne jest często rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej.

Dokładne informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia można znaleźć w umowie, OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w pozostałej dokumentacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Andory?

Koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia turystycznego do Andory nie są wysokie, dlatego nie warto z niego rezygnować w obawie o wysokie wydatki.

Ceny polis turystycznych do Andory rozpoczynają się już od około 7 złotych dziennie, dlatego tygodniowy wyjazd to wydatek od około 50 złotych, natomiast dwutygodniowy od 100 złotych. Ubezpieczenia turystyczne obejmujące szerszy zakres ochrony to opłata około 10-18 złotych dziennie.

Aby sprawdzić dokładne koszty związane z ubezpieczeniem wakacji w Andorze, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych dostępnych w internecie. Uwzględniają one oferty największych ubezpieczycieli na rynku, co pozwala na ich łatwe porównanie i wybranie najkorzystniejszej polisy.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Andory?

Zakres ubezpieczenia turystycznego do Andory może być dostosowany specjalnie do potrzeb turysty oraz jego bliskich, gdy podróżuje on razem z całą rodziną. Dzięki temu wszyscy mogą otrzymać wtedy pomoc w niespodziewanych sytuacjach, jakie mogą pojawić się podczas wakacji.

Podstawowy zakres ubezpieczenia turystycznego obejmuje koszty:

 • leczenia,
 • transportu medycznego,
 • ratownictwa,
 • NNW.

Aby jednak otrzymać dodatkową ochronę, warto zdecydować się na zakupienie polisy uwzględniającej indywidualne potrzeby. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować także NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, assistance. Gdy podczas wakacji planuje się uprawianie sportów ekstremalnych, warto zdecydować się również na ubezpieczenie, które obejmuje polisę sportową.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Andory wybrać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Andory musi zapewniać pokrycie kosztów leczenia, prywatne OC czy NNW i ochronę bagażu.

Warto pamiętać o tym, że Andora to doskonały kierunek dla miłośników narciarstwa. Osoby uprawiające sport przed wyjazdem muszą jednak sprawdzić, czy dany  ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia polisy o sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka.  Można to sprawdzić w OWU. Dodatkowo nie wszystkie ubezpieczenia pokrywają koszty ratownictwa. Warto rozważyć zakupienie OC sportowego lub ubezpieczenia sprzętu sportowego. 

W szczególnej sytuacji są poza tym osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. padaczkę. Muszą one wykupić dodatkową klauzulę, aby móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Andory?

Polisę ubezpieczeniową dla turystów do Andory można zakupić obecnie na kilka sposobów – także bez konieczności wychodzenia z domu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zakupu ubezpieczenia turystycznego trwa w tym przypadku dosłownie parę minut.

Najważniejsze informacje:

 • Andora to wciąż mało popularny kierunek wśród turystów z Polski. Tymczasem ten niewielki kraj ma naprawdę dużo do zaoferowania - zabytki, malownicze krajobrazy, wyjątkową kulturę.
 • Andora to kraj bardzo bezpieczny. Do wjazdu na jego teren potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty.
 • Andora nie jest częścią Unii Europejskiej i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Przed podróżą należy więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl.
Czy do Andory potrzebny jest paszport?
Turyści z Polski, którzy udają się do Andory na okres do 90 dni muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
To w dużej mierze kwestia indywidualna. Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym oczywiście lepiej.