Ubezpieczenie turystyczne do Albanii
Kraje

Ubezpieczenie do Albanii

Ubezpieczenie do Albanii

Albania cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. To położony na Bałkanach kraj, który graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią oraz Serbią. Zróżnicowany krajobraz Albanii, w tym piękne plaże, malownicze jeziora i majestatyczne góry zapraszają do wypoczynku. Aby urlop w Albanii był bezpieczny, warto pamiętać o tym, aby wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne do Albanii. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze!

Albania – informacje z MSZ

 • Przed podróżą do Albanii warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Albania znajduje się w strefie zagrożonej występowaniem trzęsieniami ziemi. Ostatnie duże trzęsienie ziemi miało tam miejsce w roku 2019. 
 • Bardzo niebezpieczne są górskie tereny w północnej części kraju. Nie działa tam odpowiednik polskiego GOPR. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, najlepiej współpracując z miejscowym przewodnikiem. 
 • Uważać powinni również kierowcy, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Albania – co warto zobaczyć?

 • Butrint – antyczną osadę przy granicy z Grecją. Wpisana jest na listę UNESCO. Obejmuje m.in. ruiny murów obronnych, amfiteatr z III wieku p.n.e. czy baptysterium z V wieku n.e. 
 • Gjirokastrę – miasto zwane miastem tysiąca schodów lub miastem-muzeum. Wpisane jest na listę UNESCO. Do dzisiaj zachowała się tam osmańska architektura.
 • Berat – kolejne miasto z listy UNESCO zwane miastem tysiąca okien. Symbolem Beratu jest 130-metrowy kamienny most Gorica. Zwiedzić warto także zamek. 
 • Kruję – byłą stolicę kraju przyciągającą pięknymi widokami. Zwiedzić można zamek czy muzeum Skanderberga – albańskiego bohatera narodowego.
 • Apollonię – pozostałości starożytnego miasta z VI wiek p.n.e. Do dzisiaj ostało się tam sporo antycznych budowli. 
 • Park Narodowy Theth – obejmujący dolinę rzeki Theth. Znajdują się tam wysokie szczyty np. Maja e Jezerces 2694 m n.p.m., wodospady i jeziora. 
 • Plażę Dhermi – położoną nad Brzegiem Morza Jońskiego. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
 • Shkodrę – miasto położone niedaleko granicy z Czarngórą nad Jeziorem Szkoderskim i rzeką Buna. Przyciąga ruinami zamku Rozafa i malowniczymi krajobrazami. 
 • Bunk’Art – bunkier albańskiego dyktatora Envera Hodży przerobiony obecnie na muzeum. Znajduje się w Tiranie.
 • Blue Eye – mieniące się różnymi kolorami źródło wulkaniczne położone między Gjirokastrą i Sarandą. 

Co zabrać na urlop w Albanii? Dokumenty potrzebna na wyjazd do Albanii

Polacy mający w planach podróż do Albanii przy sobie muszą mieć jedynie dowód osobisty lub paszport. Pobyt bezwizowy trwać może do 90 dni w ciągu 180 dni. Jednak polskie MSZ zaleca zabranie ze sobą paszportu. Przydać się on może m.in. podczas podróży przez Kosowo

Nie trzeba natomiast okazywać na granicy biletu powrotnego. Data ważności dokumentu wjazdowego nie może być krótsza niż 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu. Albania uznaje polskie prawo jazdy. Dodatkowo wymagane jest OC pojazdu

Czy w Albanii jest bezpiecznie?

Albania nie jest krajem niebezpiecznym, ale są rejony, w których warto zachować dużą ostrożność. Na północy Albanii problemem jest przestępczość. Zdarzają się tam napady z bronią w ręku. 

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W roku 2019 miało tam miejsce najsilniejsze od 50 lat trzęsienie ziemi. 

W Albanii nie działa odpowiednik polskiego GOPR, a więc w górach nie można liczyć na pomoc ratowników górskich. Lepiej więc nie zbaczać z wyznaczonych szlaków i skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika. Pomocne również może być ubezpieczenie turystyczne do Albanii, które w awaryjnej sytuacji zorganizuje pomoc. Zaleca się spanie w hotelach i pensjonatach. 

Przed wyjazdem do Albanii nie trzeba się na nic szczepić, ale na miejscu nie należy pić wody z kranu.

Karta EKUZ na urlop w Albanii – czy wystarczy?

Albania od 2014 roku jest kandydatem do wejścia do Unii Europejskiej, dlatego nie jest ona jeszcze krajem członkowskim. Poprzez umowę zawartą pomiędzy Polską a Albanią możliwe jest jednak korzystanie z karty EKUZ w Albanii – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona wtedy na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Warto jednak pamiętać o tym, że opieka zdrowotna w Albanii, zwłaszcza w placówkach państwowych, nie stoi na wysokim poziomie. Właśnie dlatego zaleca się korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, która dostępna jest bez opłat dla posiadaczy ubezpieczenia turystycznego do konkretnego limitu.

Podróż do Albanii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem ubezpieczenia, które zawierane jest przed podróżą za granicę. Pozwala ono na uzyskanie pomocy w niespodziewanych sytuacjach, między innymi wypadku, choroby, zaginięcia lub zniszczenia bagażu, odwołania wycieczki. Dodatkowo pracownicy firmy ubezpieczeniowej są gotowi do pomocy, oferując usługi typu assistance.

Właściwie dobrane ubezpieczenie turystyczne umożliwia komfortowe podróżowanie po całym świecie, zmniejszając ryzyko finansowe turysty.

O zakupie ubezpieczenia turystycznego warto również pomyśleć przed wizytą w Albanii, aby zwiedzić ten malowniczy kraj bezpiecznie!

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii:

 • Wycieczka z biurem podróży – biuro wykupuje polisę grupową, ale dla uzyskania szerszej ochrony podróżujący może wykupić dodatkowe ubezpieczenie indywidualne.
 • Samodzielnie zaplanowany wyjazd – warto zdecydować się na zakupienie ubezpieczenia indywidualnego dopasowanego do swoich potrzeb.

Po wybraniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego oraz zawarciu umowy podróżujący objęty jest ochroną zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentacji. Wsparcie obejmuje wypłatę odszkodowania w określonych sytuacjach, a także dodatkową pomoc, między innymi organizacyjną.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – jaki zakres ubezpieczenia

Zakres pomocy dla osób posiadających ubezpieczenie turystyczne do Albanii:

 • Leczenie chorób, urazów – w razie pojawienia się choroby lub urazu, na przykład złamania, zwichnięcia, można otrzymać pomoc w lokalnych placówkach medycznych. W ramach ubezpieczenia jest ona najczęściej prowadzona w placówkach prywatnych, które zapewniają wysoką jakość obsługi medycznej.
 • Transport medyczny – ubezpieczenie turystyczne pozwala na pokrycie kosztów transportu osoby chorej, po urazie lokalnie oraz do Polski, gdy leczenie na miejscu nie jest możliwe.
 • Nieszczęśliwe wypadki – ubezpieczenie obejmujące NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) pozwala na pokrycie kosztów związanych z rekonwalescencją, niezdolnością do pracy. Działa ono również wtedy, gdy podróżujący poniesie śmierć – odszkodowanie otrzymują wtedy jego bliscy.
 • Wywołanie szkód – poprzez ubezpieczenie turystyczne włączające OC w życiu prywatnym możliwe jest otrzymanie odszkodowania przez osobę poszkodowaną na skutek działań osoby ubezpieczonej, na przykład nieumyślne spowodowanie szkody.
 • Zagubienie, zniszczenie, kradzież bagażu – ubezpieczenie turystyczne umożliwia otrzymanie odszkodowania w przypadku utraty mienia.
 • Koszty ratownictwa górskiego – Albania jest krajem górzystym i zaprasza do wypoczynku na górskich szlakach. Osoby planujące taki aktywny relaks powinny pamiętać o wyborze ubezpieczenia pozwalającego na pokrycie kosztów ratownictwa.
 • Sporty ekstremalne – poprzez odpowiednie opcje dostępne w ramach ubezpieczenia turystycznego można otrzymać dodatkową pomoc przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka.
 • Assistance – szeroka gama usług pozwalająca na otrzymanie pomocy na miejscu, między innymi przy utracie dokumentów, zepsuciu się samochodu, organizacji powrotu do domu.
 • Rezygnacja z wyjazdu – wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe ubezpieczenia na wypadek rezygnacji, które pozwalają na otrzymanie zwrotu kosztów wtedy, gdy podróżujący z istotnych przyczyn (choroba, wypadek, śmierć członka rodziny) nie może wziąć udziału w wyjeździe.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Albanii?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy polis turystycznych, dlatego też kluczowe jest dobranie najlepszej oferty.

Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Albanii, należy w pierwszej kolejności dokładnie określić swoje potrzeby pod tym kątem, między innymi oszacować wartość swojego mienia, wyznaczyć zakres aktywności. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie jak:

 • Koszty leczenia – powinny być jak najwyższe.
 • Ubezpieczenie od kradzieży – w Albanii zdarzają się kradzieże, dlatego warto wybrać ubezpieczenie, które będzie obejmowało taką opcję.
 • Polisa OC i NNW – zapewnia szerszy zakres ochrony w nieprzewidzianych sytuacjach.
 • Zakres polisy – powinien być dopasowany do charakteru wyjazdu, w tym do planowanego stylu wypoczynku.
 • Usługi dodatkowe, na przykład ubezpieczenie bagażu, rezygnacji z wyjazdu, assistance – powinny odpowiadać potrzebom podróżującego.

Przy doborze ubezpieczenia warto również zwrócić uwagę na opinie na temat towarzystwa ubezpieczeniowego i najlepiej unikać tych, które nie są polecane przez turystów. Opinie można znaleźć online.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Albanii zależny jest od szeregu czynników, jednak nie jest ono związane z bardzo wysokimi wydatkami. Najczęściej rozpoczynają się one już od około 2,60 zł dziennie!

Na koszt ubezpieczenia turystycznego do Albanii składają się głównie:

 • Zakres polisy ubezpieczeniowej,
 • Wysokość odszkodowań,
 • Czas trwania wyjazdu.

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Albanii na jeden tydzień dla jednej osoby wynoszą najczęściej od około 20 do 150 złotych. Dwutygodniowy wyjazd dla dwóch osób to koszt polisy od 80 do 600 złotych. Rodzinne ubezpieczenie dla czterech osób na dwa tygodnie będzie wynosiło od 130 złotych do 1000 złotych.

Są to oferty szacunkowe, dlatego należy samodzielnie sprawdzić wysokość składki ubezpieczeniowej, uwzględniając przy tym charakter wyjazdu, planowane w jego trakcie aktywności oraz swoje indywidualne wymagania.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Turysta planujący swój wyjazd do Albanii może samodzielnie określić zakres ubezpieczenia turystycznego, aby dopasować go do swoich potrzeb.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje głównie koszty:

 • leczenia,
 • transportu medycznego,
 • ratownictwa,
 • NNW.

Aby uzyskać dodatkową ochronę podczas wyjazdu, należy skorzystać z opcji oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, na przykład ubezpieczenia bagażu, OC czy ubezpieczenia sportowego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Albanii wybrać?

Rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego powinny osoby, które w czasie wakacyjnego wyjazdu mają zamiar uprawiać sport. Standardowa polisa może nie zapewniać pokrycia kosztów w razie kontuzji czy wypadku, które mają miejsce w czasie uprawiania danego sportu. Mowa tutaj przede wszystkim o sportach wodnych i zimowych.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Zakup ubezpieczenia turystycznego do Albanii jest bardzo prosty. Polisę można wyszukać i wykupić we własnym zakresie – nawet tuż przed wyjazdem. To możliwe również przez internet, dzięki czemu nie trzeba udawać się osobiście do biura towarzystwa ubezpieczeniowego lub agenta ubezpieczeń. Wystarczy skorzystać z wygodnego w obsłudze serwisu Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

 • Albania to ciekawe miejsce na wakacyjny wyjazd. Wbrew pozorom nie jest to kraj bardzo niebezpieczny, ale i tak warto zachować na miejscu ostrożność.
 • Polacy do przekroczenia granicy z Albanią potrzebują ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Polskie MSZ zaleca zabranie ze sobą tego drugiego dokumentu.
 • W Albanii obowiązuje karta EKUZ, ale lokalna służba zdrowia nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Warto więc zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Albanii?
Ubezpieczenie należy zawsze dopasować do swoich indywidualnych potrzeb - stanu zdrowia, wieku, planowanych aktywności itd.
Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w Albanii?
W Albanii obowiązuje karta EKUZ, ale lokalna służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie. Zaleca się więc zakup dodatkowo dobrej polisy turystycznej.
Na co trzeba uważać w Albanii?
W Albanii zdarzają się oczywiście kradzieże kieszonkowe. Na północy kraju trzeba uważać na napady z bronią w ręku. Kraj znajduje się dodatkowo w strefie aktywnej sejsmicznie. W razie wypadku w górach nie można liczyć na pomoc ratowników.