Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie
Kraje

Ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie

Ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to wymarzone miejsce na wakacyjny wyjazd. Jest tam zawsze ciepło – słońce świeci ponad 300 dni w roku. Są malownicze plaże i ciepła woda w oceanie. Nie brakuje poza tym ciekawych miejsc do zobaczenia. Zakochać się można w architekturze kolonialnej. Jak przygotować się na taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie wykupić?

Wyspy Kanaryjskie – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem należy zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • W Hiszpanii trzeba zachować ostrożność w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Obowiązuje tam czwarty na pięć stopień zagrożenia terrorystycznego. 
 • Turystom zagraża przestępczość pospolita, w tym napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. 
 • Zaleca się noszenie dokumentów i cennych przedmiotów przy sobie – nie można ich zostawiać w samochodzie. 
 • W razie problemów należy skontaktować się z Ambasadą RP w Madrycie lub Konsulatem RP w Barcelonie.

Wyspy Kanaryjskie – co warto zobaczyć?

 • Park Narodowy Teide – największy park na Wyspach Kanaryjskich. Jego nazwa wzięła się od wulkan Teide i najwyższego szczytu całej Hiszpanii – 3718 m n.p.m. 
 • Park Narodowy Garajonay – powstał w celu ochrony lasów wawrzynowych.
 • Plażę Maspalomas – z wydmami Dunas de Maspalomas, które są objęte ochroną rezerwatu.
 • Loro Parque – zoo i ogród botaniczny w jednym.
 • Siam Park – największy w Europie park wodny zlokalizowany na Teneryfie.
 • Cueva de los Verdes – jaskinię na Lanzarote. To część większej sieci jaskiń powstałych na skutek erupcji wulkanu. 
 • Timanfayę – park składający się z terenów wulkanicznych.
 • Roque Nublo – rezerwat biosfery UNESCO na Gran Canarii. Porasta go sosna kanaryjska.
 • Los Gigantes – malownicze klify na Teneryfie wznoszące się 600 metrów nad poziom wody.
 • Jardin Botanico Viera y Clavijo – największy ogród botaniczny w kraju znajdujący się na Gran Canarii. 

Co zabrać na urlop na Wyspach Kanaryjskich? Dokumenty potrzebne na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie

Polacy, którzy chcą się udać na Wyspy Kanaryjskie muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Jest to bowiem część Hiszpanii, chociaż pod względem geograficznym Wyspy Kanaryjskie należą do Afryki. Kierowcy do wypożyczenia auta potrzebują dodatkowo prawa jazdy. 

Na terenie Hiszpanii niezależnie od celu pobytu można bez wizy przebywać do 90 dni. Istnieje obowiązek meldunkowy, ale nie jest on zbyt restrykcyjnie przestrzegany. Pobyt turystów zgłaszają służby hotelowe.

Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie?

W całej Hiszpanii obowiązuje czwarty z pięciu stopni zagrożenia terrorystycznego. Trzeba szczególnie uważać w miejscach zatłoczonych i popularnych wśród turystów. Należy się też liczyć ze wzmożonymi kontrolami np. na lotniskach i dworcach.

W Hiszpanii zdarzają się rabunki i kradzieże kieszonkowe. Uważać należy na motocyklistów i kierowców skuterów, którzy potrafią wyrwać z ręki torebkę. W samochodzie nigdy nie należy zostawiać cennych rzeczy i dokumentów.

Karta EKUZ na urlop na Wyspach Kanaryjskich – czy wystarczy?

Przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień. Nie występują tam charakterystyczne dla Afryki kontynentalnej choroby np. malaria. Wyrobić jednak warto kartę EKUZ. Pozwala ona na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ na Wyspach Kanaryjskich nie pokrywa jednak usług prywatnych klinik i gabinetów. Dlatego warto zadbać przed wyjazdem o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. To bardzo ważne przede wszystkim w przypadku turystów, którzy mają w planach uprawianie sportu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie wybrać?

Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, a więc polscy turyści są tam objęci podstawową opieką zdrowotną. Gwarantuje ją karta EKUZ. Dokument ten pozwala korzystać z usług pomocy medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju, ale jedynie  w publicznych placówkach medycznych. 

Jednak karta EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony turystom udającym się na Wyspy Kanaryjskie. Pomoc specjalistów, zabiegi operacje, leki czy prywatne wizyty lekarskie to koszt, który trzeba opłacić z własnej kieszeni. Na Wyspach Kanaryjskich ceny leczenia są naprawdę wysokie. Transport medyczny kosztować może kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. 

Koszt takiej polisy nie jest wysoki, zwłaszcza w porównaniu z kosztami leczenia w lokalnych szpitalach. Dziennie zapłacić za ubezpieczenie trzeba maksymalnie kilka złotych. 

Podczas wyboru polisy należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i plany urlopowe. Wyjazd ma charakter typowo turystyczny, a może w planach jest także uprawianie sportów?

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Wyspach Kanaryjskich?

Każda polisa turystyczna musi obejmować:

 • Koszty leczenia – to najważniejszy element każdej polisy turystyczne. Leczenie poza granicami Polski jest bardzo drogie i karta EKUZ nie zapewnia w tej materii odpowiedniej ochrony. Warto więc zadbać o wysoką sumę gwarantowaną polisy.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwala na uzyskanie zwrotów kosztów rehabilitacji czy leczenia, gdy w czasie wyjazdu dojdzie do uszczerbku na zdrowiu.
 • Assistance – gwarancja szybkiej pomocy w przypadkach nagłych.
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zapewnia ochronę przed wydatkami, które wynikają z konieczności zadośćuczynienia za wyrządzone innym szkody. 
 • Ubezpieczenie bagażu – przyda się w przypadku transportu drogiego sprzętu elektronicznego lub sportowego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie wybrać?

Warto się także zastanowić nad pewnymi rozszerzeniami, dopasowując polisę turystyczną do swoich indywidualnych planów i charakteru danego wyjazdu. Do wyboru są rozszerzenia takie jak:

 • klauzula alkoholowa – zapewnia ochronę przy wypadkach, do których doszło pod wpływem alkoholu,
 • choroby przewlekłe – zapewnia koszty leczenia, gdy dojdzie do zaostrzenia następstw choroby przewlekłej,
 • sporty ekstremalne – przydatne w przypadku miłośników sportów.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie wybrać?

Obecnie sprawa jest banalnie prosta, bo w ubezpieczenie turystyczne zaopatrzyć się można przez internet. Przykładem jest serwis Polisoteka.pl. Z jego pomocą w kilka minut można kupić polisę podróżną i to niezależnie od kierunku urlopu. Dokumenty są wysyłane na podany adres email. Można spokojnie skupić się na pakowaniu.

Najważniejsze informacje:

 • Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, ale pod względem geograficznym jest to już Afryka. Stanowią jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów.
 • Polacy wyjeżdżający na Wyspy Kanaryjskie muszą mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Osobom, które chcą na miejscu wynająć samochód przyda się także prawo jazdy.
 • Na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje karta EKUZ, ale to za mało, aby czuć się w 100% bezpiecznie. Dodatkowo warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ działa na Wyspach Kanaryjskich?
Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii i obowiązuje tam karta EKUZ. Warto jednak i tak zaopatrzyć się w dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.
Co zamiast karty EKUZ?
Kartę EKUZ warto mieć przy sobie podczas podróży na Wyspy Kanaryjskie, ale nie można zapominać także o polisie podróżnej.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Obecnie bez problemu w dobre ubezpieczenie turystyczne można się zaopatrzyć przez internet. Z pomocą przychodzi np. serwis Polisoteka.pl.