Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Alandzkie
Kraje

Ubezpieczenie na Wyspy Alandzkie

Ubezpieczenie na Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie to archipelag, który składa się z ponad 67000 wysp. Większość z nich nie jest oczywiście zamieszkania. Na pierwszy rzut oka jest to mało ciekawy kierunek na wakacyjny wyjazd, ale to tylko pozory. Jak można się tam dostać? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Alandzkie wybrać?

Wyspy Alandzkie – informacje z MSZ

  • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
  • W Finlandii obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w skali czterostopniowej. Istnieje więc ryzyko zamachu terrorystycznego. 
  • Poziom przestępczości pospolitej w kraju jest średni, ale trzeba uważać na kieszonkowców.

Wyspy Alandzkie – co warto zobaczyć?

  • Mariehamn – stolicę i jedyne miasto Wysp Alandzkich z nowoczesną mariną i Muzeum Morskim. 
  • Pommern – zabytkowy statek czteromasztowy z wieku XX. 
  • Zamek Kastelholm – średniowieczny obiekt w Sund. To jedna z większych twierdz całego archipelagu. Pochodzi z wieku XIV.
  • Skansen Jan Karlsgarden – muzeum przedstawiające tradycyjną farmę alandzką z XIX wieku. 
  • Farjsundet – malowniczy kanał między wyspami Fasta Aland i Vardo. Łączy je most o tej samej nazwie.
  • Twierdzę Bomarsund – ruiny twierdzy zniszczonej w czasie wojny krymskiej.
  • Kokar – miejscowość i wyspę o tej samej nazwie. Znajduje się tam uroczy kościółek i  średniowieczne ruiny klasztoru Franciszka. 
  • Getaberget – punkt widokowy na wyspie Aland.
  • Sjokvarteret – stoczniową dzielnice Marienhamnu z zabytkowymi zabudowaniami.
  • Eckero – miejscowość z kościołem św. Larurentiusa. 

Co zabrać na urlop na Wyspach Alandzkich? Dokumenty na wyjazd na Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie formalnie należą do Finlandii, a więc przy sobie trzeba mieć jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy nie potrzebują zielonej karty.

Czy na Wyspach Alandzkich jest bezpiecznie?

W całej Finlandii obowiązuje drugi z czterech stopni zagrożenia terrorystycznego. Ataki są więc możliwe. W kraju poziom przestępczości pospolitej określany jest jako średni. Uważać trzeba przede wszystkim na kieszonkowców.

Karta EKUZ na urlop na Wyspach Alandzkich – czy wystarczy?

Karta EKUZ na Wyspach Alandzkich obowiązuje, bo należą one do Finlandii i UE. Koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie i za niektóre usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Standardowa wizyta lekarska kosztuje około 20 euro. Droższe jest leczenie specjalistyczne i stomatologiczne. Nie należy więc rezygnować z zakupu ubezpieczenia podróżnego.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Alandzkie wybrać?

Ubezpieczenie na wypadek podróży na Wyspy Alandzkie powinno obejmować stosunkowo wysokie sumy ubezpieczenia ze względu na wysokie koszty leczenia w tym kraju. W kontekście jego elementów, dobra polisa ubezpieczeniowa obejmować powinna:

  • Pokrycie kosztów leczenia na poziomie co najmniej 100 000 złotych lub 30 000 euro (im jest wyższa, tym lepiej)
  • Pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej i transportu zwłok do kraju.
  • Ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na co najmniej 30 000 złotych, w tym ochronę na wypadek śmierci.
  • Ochronę cywilną (OC) – odszkodowanie dla poszkodowanej osoby w przypadku nieumyślnego spowodowania wypadku.
  • Pakiet Assistance z całodobową pomocą.
  • Ubezpieczenie bagażu.

Warto zawsze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które można znaleźć na stronie ubezpieczyciela. W dokumentach tych znajdują się informacje dotyczące obowiązków i praw  posiadacza polisy, a także wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie przysługuje  wsparcie.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Alandzkie?

Najważniejsze elementy polisy ubezpieczeniowej na Wyspy Alandzkie to:

  • Pokrycie kosztów leczenia – zalecana kwota ubezpieczenia na terenie europejskim wynosi 30 000 euro. Wyższa suma jest bardziej korzystna, zwłaszcza przy podróżach do kosztownych miejsc, takich jak Finlandia.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to rodzaj ochrony, który nie jest dostępny w ramach karty EKUZ. W przypadku wypadku i poniesienia obrażeń ciała, ubezpieczona osoba otrzymuje odszkodowanie. NNW może także pokryć koszty rehabilitacji na terenie kraju.
  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – to kolejny element, który nie jest objęty kartą EKUZ. OC jest przydatne w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach. Warto pamiętać, że wszelkie szkody wyrządzone przez dziecko mogą być pokryte z OC rodzica, jeśli polisa zawiera odpowiednie rozszerzenie i zdarzenie miało miejsce, gdy dziecko było pod opieką ubezpieczonej osoby.
  • Transport powrotny do kraju – koszty transportu medycznego do Polski nie są refundowane przez NFZ, dlatego MZ sugeruje wykupienie polisy, która obejmuje tę usługę.
  • Koszty ratownictwa – pokrywają opłaty za akcje ratunkowe.
  • Ochrona bagażu – zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży lub uszkodzenia bagażu.
  • Dodatkowe opcje – to rozszerzenia ochrony, które mogą być przydatne dla aktywnych podróżnych, osób cierpiących na choroby przewlekłe, podróżujących służbowo lub w przypadku zdarzeń, które mają miejsce pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Wyspy Alandzkie wybrać?

Zawsze można zdecydować się na rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego:

  1. Ochrona dla aktywnych – gdy w planach jest aktywne spędzanie czasu, warto rozważyć dodatkową ochronę, która obejmuje ryzyko związane z tymi aktywnościami. 
  2. Ochrona dla osób cierpiących na choroby przewlekłe – osoby cierpiące na przewlekłą chorobę, powinny wybrać ubezpieczenie, które zapewnia specjalną opiekę medyczną związaną z daną chorobą. 
  3. Ochrona w przypadku zdarzeń pod wpływem alkoholu – to opcja dla tych, którzy na urlopie nie stronią od spożywania alkoholu. 

Wybór konkretnych dodatkowych opcji zależy od indywidualnych potrzeb i planów podróży ubezpieczonego.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Alandzkie?

Możliwości jest całkiem sporo. Niektórzy wciąż są wierni tradycyjnym agencjom ubezpieczeniowym. Nie da się jednak ukryć, że o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu ubezpieczeniowego Polisoteka.pl. Z jego pomocą w kilka minut kupić można dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie podróżne.

Najważniejsze informacje:

  • Wyspy Alandzkie należą do Finlandii. Dlatego osoby, które się tam wybierają muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
  • Na Wyspach Alandzkich można skorzystać z karty EKUZ, ale za wiele usług medycznych i tak trzeba sporo dopłacić z własnej kieszeni. Lepiej więc zabrać ze sobą dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • Poziom przestępczości pospolitej w Finlandii określany jest jako średni. Należy uważać na kradzieże kieszonkowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co trzeba mieć, aby wybrać się na Wyspy Alandzkie - największy archipelag wysp w Europie?
Wyspy Alandzkie należą do Finlandii, a więc przygotować trzeba jedynie ważny paszport lub dowód osobisty.
Czy na Wyspach Alandzkich obowiązuje EKUZ?
Finlandia jest częścią UE, a więc na Wyspach Alandzkich można skorzystać z karty EKUZ. Jednak i tak za niektóre usługi medyczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie polisę podróżną.