Ubezpieczenie turystyczne na Santorini
Kraje

Ubezpieczenie na Santorini

Ubezpieczenie na Santorini

Santorini to urocza grecka wyspa należąca do archipelagu Cyklady. Powstała 3600 lat temu na skutek wybuchu wulkanu. Santoryn oferuje wyjątkowe krajobrazy i plaże. W starożytności rządzili tam Minojczycy, a dzisiaj chętnie na Santorini przyjeżdżają turyści z całego świata. W czym tkwi fenomen wyspy? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Santorini wybrać?

Santorini – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem warto zadbać o rejestrację w systemie Odyseusz. 
 • Latem w rejonie Morza Śródziemnego utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe. 
 • W Grecji nie ma wprowadzonego żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, ale w miejscach publicznych należy zachować ostrożność. 
 • Poziom przestępczości pospolitej zwiększa się. Trzeba uważać w miejscach zatłoczonych i popularnych wśród turystów. 
 • W Grecji zdarzają się trzęsienia ziemi.

Santorini – co warto zobaczyć?

 • Oię – miejscowość znaną z białych, charakterystycznych domów z niebieskimi dachami.
 • Firę – stolicę wyspy położoną na klifie. Znajduje się tam okazała katedra i sobór.
 • Czerwoną Plażę – znajdującą się na południu wyspy. Góruje nad nią czerwonawy klif zawdzięczający swoją barwę lawie wulkanicznej.
 • Kamari – popularną miejscowość turystyczną.
 • Akrotiri – wioskę ze stanowiskiem archeologicznym w miejscu, w którym znajdowało się starożytne miasto minojskie. 
 • Zatokę Amoudi – malowniczą zatokę i port niedaleko miasta Oia.
 • Skaros Rock – skalny cypel z pięknym widokiem. 
 • Plażę Perissa – pokrytą czarnym piaskiem.
 • Nea Kameni – niezamieszkałą wyspę wulkaniczną z 150 metrowym kraterem aktywnego wulkanu.

Co zabrać na urlop na Santorini? Dokumenty na wyjazd na Santorini

Santorini to wyspa należąca do Grecji, a więc do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą pamiętać także o prawie jazdy.

Czy na Santorini jest bezpiecznie?

W całej Grecji nie wprowadzono formalnie żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Jednak w dużych miejscowościach lepiej zachować ostrożność. W ciągu ostatnich lat w kraju wzrósł poziom przestępczości pospolitej. Jest sporo kradzieży kieszonkowych. Nie zaleca się zostawiać rzeczy osobistych bez opieki. 

W Grecji zdarzają się trzęsienia ziemi. Są one jednak na szczęście na ogół niegroźne.

Karta EKUZ na urlop na Santorini – czy wystarczy?

Oczywiście na Santorini karta EKUZ obowiązuje, bo Grecja należy do Unii Europejskiej. Oznacza to, że turyści, którzy ją posiadają, mogą liczyć na pomoc na takich samych zasadach, które dotyczą obywateli Grecji. 

EKUZ zapewnia jednak bezpłatny dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić m.in. za ratownictwo, transport medyczny czy wizytę u stomatologa. Lepiej więc zakupić przed wyjazdem dodatkowo ubezpieczenie turystyczne. 

W wielu kurortach nie ma publicznych placówek zdrowotnych. Są jedynie kliniki prywatne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Santorini wybrać?

Podróżując do Grecji, warto mieć obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, aby uniknąć kosztów i komplikacji w przypadku sytuacji kryzysowych, takich jak hospitalizacja, wypadek, uszkodzenie mienia lub ciała. Aby jednak polisa była efektywna, musi oferować wszechstronny zakres usług oraz adekwatne pokrycie kosztów leczenia.

Warto zawsze dostosować zakres ubezpieczenia do charakteru planowanej podróży. Przy wyborze polisy podróżnik musi uwzględnić, czy wyjazd ma na celu relaks, pracę czy też uprawianie sportów ekstremalnych. Różne cele podróży wiążą się z różnymi rodzajami usług, kosztami i opłatami za ubezpieczenie.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Santorini?

Ubezpieczenie turystyczne na Santorini powinno obejmować:

 1. Koszty leczenia – to kluczowa część ubezpieczenia turystycznego, która obejmuje wydatki związane z wizytami w szpitalu, hospitalizacją, konsultacjami lekarskimi, specjalistycznymi badaniami, lekami i opatrunkami. Im bardziej odległy i egzotyczny kraj w stosunku do Polski, tym wyższe powinny być pokrywane koszty leczenia. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie, jakie są koszty opieki medycznej w danym kraju. 
 2. Transport powrotny do kraju – brak ubezpieczenia transportu sanitarnego oznacza, że koszty powrotu do kraju w przypadku poważnych urazów lub chorób ponosi w całości osoba poszkodowana. Powrót turysty z zagranicy może być nie tylko ryzykiem dla jego zdrowia (szczególnie w przypadku osób po operacjach lub z ograniczoną mobilnością), ale także ogromnym obciążeniem finansowym. Koszty transportu chorej osoby z krajów dalekich, takich jak Grecja, mogą wynosić od 30 do 100 tysięcy złotych.
 3. OC (Odpowiedzialność Cywilna) – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest przydatne w różnych sytuacjach, np. gdy dziecko uszkodzi cudzy samochód, osoba ubezpieczona zniszczy sprzęt sportowy lub dojdzie do jakiegoś wypadku. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie droższe polisy turystyczne obejmują ubezpieczenie OC, dlatego ważne jest uwzględnienie tego elementu podczas wyboru ubezpieczenia.
 4. NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia pokrycie kosztów rehabilitacji i leczenia w kraju po wypadku, który miał miejsce za granicą.
 5. Ubezpieczenie bagażu – to przydatne w sytuacji kradzieży lub utraty osobistych przedmiotów podróżnych.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Santorini wybrać?

Zaleca się także zakup ubezpieczenia bagażowego, które obejmuje zniszczenie, zagubienie lub kradzież bagażu. Warto sprawdzić, jakie usługi świadczy Assistance, w tym wsparcie medyczne, informacyjne i prawne. Osoby, które są regularnie leczone przez lekarza, powinny rozważyć rozszerzenie polisy o ochronę przed chorobami przewlekłymi.

Dla tych, którzy planują wykonywać sporty o wysokim ryzyku, takie jak surfing, nurkowanie lub inne aktywności ekstremalne, np. skok na bungee, istnieje konieczność rozszerzenia ochrony o dodatkowe zabezpieczenia dla osób aktywnych. Dodatkowo można także ubezpieczyć swój sprzęt sportowy.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Santorini?

Nie każdy ma czas na odwiedzenie towarzystwa ubezpieczeniowego lub udanie się do agenta zajmującego się sprzedażą polis. Na szczęście dzisiaj bez problemu ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet. Wystarczy skorzystać z serwisu online Polisoteka.pl. Cały proces jest banalnie prosty i zajmuje kilka minut.

Najważniejsze informacje:

 • Turyści wybierający się na Santorini muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
 • W Grecji rośnie poziom przestępczości pospolitej. Uważać trzeba na kieszonkowców.
 • W kraju nie wprowadzono oficjalnie żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego.
 • W Grecji obowiązuje karta EKUZ, ale i tak warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ jest potrzebna w Grecji?
W Grecji skorzystać można z karty EKUZ, ale na wielu wyspach nie ma publicznych placówek zdrowia. Warto więc zabrać ze sobą także polisę podróżną.
Na co trzeba uważać w Grecji?
W ostatnim czasie w Grecji rośnie poziom przestępczości pospolitej. Trzeba uważać na kradzieże kieszonkowe. Nie należy zostawiać swoich rzeczy bez nadzoru.