ubezpieczenie turystyczne na Maltę
Kraje

Ubezpieczenie na Maltę

Ubezpieczenie na Maltę

Planujesz wyjazd na Maltę? To niewielka wyspa, która zlokalizowana jest na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Tunezją a Sycylią. Malta od wielu lat wybierana jest jako popularny kierunek wakacyjnego wypoczynku, gdzie czeka wiele ciekawych atrakcji. Gdy także chcesz poznać tę antyczną wyspę, nie zapomnij o znalezieniu dla siebie dobrego ubezpieczenia turystycznego, by wyjazd był bezstresowy! Co kupić? Sprawdź nasz poradnik, by wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na Maltę.

Malta – informacje MSZ

 • Malta uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów dla podróżników.
 • Ze względu na fakt, że Malta położona jest w strefie aktywnej sejsmicznie, istnieje ryzyko trzęsień ziemi.
 • Aktualne ostrzeżenia związane z wyjazdem na Maltę publikowane są na stronie internetowej MSZ.
 • Przed wyjazdem zawsze warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Malta – co warto zobaczyć?

 • Konkatedrę św. Jana w Valletcie – to budowla z wieku XVI, która zachwyca bogatymi zdobieniami i freskami. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Europie. 
 • Mdinę – centralne miasto Malty, które kiedyś było jej stolicą. Zachwyca ogromną wręcz ilością zabytków. Otoczone jest przez mury. 
 • Golden Bay – piaszczystą plażę obmywaną przez czyste wody zatoki. Wchodzi ona w skład Parku Narodowego Il-Majjistral Nature&History. 
 • Megalityczne świątynie w Hagar Qim i Mnajdra – kompleksy archeologiczne w południowej części kraju. Kompleksy świątynne datowane są na lata 3600-3200 p.n.e. i wpisano je na listę UNESCO. 
 • Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych w Valletcie – z bogatymi zbiorami prac artystów maltańskich i zagranicznych. 
 • Katedrę św. Pawła w Mdinie – zniszczoną przez trzęsienie ziemi i odbudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku. Utrzymana jest w stylistyce barokowej.
 • Tarxien – stanowisko archeologiczne niedaleko Valletty. Obejmuje wpisane na listę UNESCO świątynie megalityczne  z okresu neolitu i epoki brązu.  Najstarsza z nich powstała około 3500 lat p.n.e. 
 • Ghar Dalam – jaskinię krasową o głębokości 144 metrów.
 • Ogrody botaniczne San Anton – przy pałac San Anton, w którym urzęduje prezydent Malty. To ogrody z wieku XVII z fontanną, stawem i egzotyczną roślinnością.

Co zabrać na urlop na Malcie? Dokumenty potrzebne na wyjazd na Maltę

Polacy na teren Malty wjechać mogą na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Ograniczenia są nakładane jedynie w przypadkach zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa czy zdrowia publicznego. Osoby, które mają zamiar na Malcie zostać dłużej niż 90 dni, muszą zgłosić się do lokalnej policji z wnioskiem o pozwolenie na pobyt obywatela Unii Europejskiej. 

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Malta to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Nie ma tam oficjalnie wysokiego zagrożenia terrorystycznego. Turyści muszą jedynie uważać na kieszonkowców. Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Malta znajduje się jednak w strefie aktywnej sejsmicznie. W razie wystąpienia trzęsienia ziemi trzeba się bezwzględnie stosować do poleceń służb.

Karta EKUZ na urlop na Malcie – czy wystarczy?

Osoby dysponujące kartą EKUZ na Malcie mogą korzystać z niej oczywiście skorzystać. Karta pozwala na skorzystanie z usług medycznych osobom, które są ubezpieczone w NFZ.

Warto jednak pamiętać o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie zapewnia pełnej ochrony, między innymi nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego, wizyt u stomatologa, ratownictwa, transportu medycznego. Właśnie dlatego warto dokupić polisę turystyczną, aby wypoczywać bezpiecznie.

​Podróż na Maltę – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy, której zadaniem jest zapewnienie ochrony osobom podróżującym za granicę. Dzięki niemu można zredukować niebezpieczeństwo dotyczące nieprzewidzianych zdarzeń – wtedy koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym podróżnik wykupił polisę.

Zakupienie ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowe. Jego kupno jest jednak rekomendowane, ponieważ pozwala ono na uzyskanie skutecznej ochrony w najmniej oczekiwanych sytuacjach podczas wakacyjnego wyjazdu – choroby, wypadku, urazu, wyrządzenia szkód czy kradzieży bagażu lub sprzętu sportowego.

Szeroka gama polis pozwala na zakupienie takiego wariantu, z którym uzyskanie optymalnej ochrony jest jeszcze łatwiejsze. Towarzystwa pozwalają na wykupienie polis przy podróżach w celach turystycznych, sportowych, przy wyjeździe do pracy. Wystarczy tylko wypełnić formularz, aby natychmiast sprawdzić oferty!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje na Malcie?

Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego przy wyjeździe na Maltę pozwala na otrzymanie wysokiej ochrony podczas pobytu za granicę. Aby uzyskać optymalny profil bezpieczeństwa, warto zapoznać się bliżej z różnymi ofertami, uwzględniając przy tym cel wyjazdu, czas jego trwania, swój stan zdrowia oraz indywidualne wymagania.

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

1. Aktywności podczas wyjazdu

Wyjazd na Maltę może mieć charakter wypoczynkowy – turysta skupia się wtedy na zwiedzaniu, relaksie, uprawianiu sportów, które nie powodują ryzyka.

Gdy wyjazd ma być uzupełniony o uprawianie bardziej ryzykownych sportów, na przykład wspinaczkę, nurkowanie, wtedy konieczne jest wybranie właściwej polisy uwzględniającej te aktywności.

Dostępne są również polisy turystyczne, które przeznaczone są dla osób wyjeżdżających za granicę do pracy.

2. Zakres ubezpieczenia

Aby zapewnić swoim klientom optymalny poziom ochrony podczas wyjazdu za granicę, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaoferować dostęp do wielu wariantów polis.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne na Maltę powinno uwzględniać:

 • Koszty leczenia – w ramach ubezpieczenia można pokryć koszty wizyt lekarskich, diagnostyki, leków, zabiegów ambulatoryjnych oraz operacyjnych, leczenie stomatologiczne, także w prywatnych placówkach.
 • Zwrot kosztów transportu medycznego – ubezpieczenie pokrywa transport na terenie kraju oraz do Polski, w tym również transport zwłok w przypadku poniesienia śmierci przez osobę ubezpieczoną.
 • Koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych – dzięki temu można pokryć wydatki związane z tymi akcjami, które mogą być związane w przypadku Malty z wysokimi kosztami.
 • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków – dzięki tej polisie można otrzymać odszkodowanie za nieszczęśliwe wypadki, które może być przeznaczone na dalsze leczenie w Polsce, rehabilitację, leki, pokrycie utraconych zysków.

Dodatkowo można dokupić także specjalne polisy dodatkowe, które dodają do ubezpieczenia podstawowego klauzule. Umożliwiają one uzyskanie lepszej ochrony, między innymi w ramach wypłaty odszkodowania czy uzyskania pomocy pracowników towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na Maltę warto również dokupić:

 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu można otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży, uszkodzenia czy utraty bagażu do wyznaczonej sumy. Niektóre polisy włączają też ubezpieczenie opóźnienia bagażu.
 • OC w życiu prywatnym – polisa pokrywa koszty dotyczące wyrządzonych przez ubezpieczonego szkód, gdy były one wywołane nieumyślnie. Obejmuje sumę ubezpieczenia dzieloną na szkody osobowe oraz szkody na mieniu.
 • OC sportowe – polisa przeznaczona jest dla osób uprawiających sporty, pokrywa koszty szkód wyrządzonych podczas ich uprawiania.
 • Assistance – to ochrona pozwalająca na pokrycie usług jak opieka nad dziećmi, pomoc tłumacza, pomoc prawnika, konsultacje telefoniczne z lekarzem oraz inne usługi. Dostępne są także polisy obejmujące Assistance samochodowy.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia lotu – liczone w zależności od czasu opóźnienia.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu – polisa pozwala na pokrycie kosztów, jakie zostały wyrządzone pod wpływem alkoholu.

3. Stan zdrowia turysty

Za pomocą polisy turystycznej można pokryć koszty związane z leczeniem osób przewlekle chorych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szerszej ochrony w przypadku turystów, którzy muszą znajdować się pod opieką lekarza.

4. Suma ubezpieczenia

Określa ona wysokość odszkodowania, jakie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe na cele pokrycia kosztów leczenia, ratownictwa, utraconego bagażu i innych zdarzeń.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa ochrona w ramach polisy, jednak przekłada się również na wysokość składki ubezpieczeniowej.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Maltę?

Koszty związane z ubezpieczeniem turystycznym na Maltę rozpoczynają się już od około 2-3 zł dziennie dla jednego turysty!

Ubezpieczenie turystyczne w niskiej cenie nie będzie jednak pokrywało wszystkich kosztów związanych ze zdarzeniami, jakie mogą pojawić się w trakcie podróży. Właśnie dlatego warto zdecydować się na polisę, która będzie zapewniała szerszą ochronę. Dopłacając już około 2-4 zł na dzień można otrzymać ubezpieczenie zapewniające jeszcze skuteczniejszą ochronę podczas wakacyjnego wyjazdu.

Aby samodzielnie sprawdzić koszty polis, warto zdecydować się na zastosowanie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To serwis internetowy, za pomocą którego można samodzielnie wyliczyć koszt polisy podróżnej u wielu ubezpieczycieli naraz. Wystarczy tylko wpisać do formularza podstawowe dane dotyczące wyjazdu, określić swoje wymagania, a następnie od razu można otrzymać kalkulację.

Polisy we wskazanych cenach są dostępne do wykupienia na stronach internetowych ubezpieczycieli – można zrobić to całkowicie online nawet na jeden dzień przed planowaną podróżą!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne na Maltę?

Koszty leczenia na Malcie mogą być bardzo wysokie. Podróżujący na Maltę ma na szczęśćie możliwość dobrania takiej polisy, która będzie odpowiadała jego wymaganiom. Dzięki temu może on uzyskać wtedy pełną ochronę związaną ze swoją podróżą – zależnie od podejmowanych w jej trakcie aktywności, stanu zdrowia czy indywidualnych potrzeb.

Dokładne informacje o ochronie wchodzącej w skład ubezpieczenia zawiera OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczeń. To dokument, z którym można zapoznać się przed wykupieniem polisy. Zawiera on najważniejsze dane dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Na szczególną uwagę zasługuje sekcja zawierająca wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie zapewnia ochrony.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Maltę wybrać?

Na Malcie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Osoby preferujące taki aktywny wypoczynek, muszą upewnić się, że dany ubezpieczyciel nie wymaga dokupienia specjalnego rozszerzenia polisy o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Stosowne informacje znajdują się w OWU. Rozszerzenie ubezpieczenia nie jest drogie, a może się okazać bardzo przydatne. 

Dodatkowo ubezpieczyć można sam sprzęt sportowy. Niektóre ubezpieczenia zawierają OC sportowe. Działa ono na takiej samej zasadzie, jak standardowe OC. Chroni przed konsekwencjami finansowymi, gdy w czasie uprawiania sportu wyrządzi się krzywdę innej osobie.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Maltę?

Ubezpieczanie turystyczne na Maltę można kupić w internecie, korzystając z wielu serwisów. Przykładem jest Polisoteka.pl, gdzie można znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeb. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Najważniejsze informacje:

 • Malta to popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Jest tam sporo ciekawych zabytków oraz malownicze plaże i czyste wody. To raj dla miłośników sportów wodnych.
 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Maltą potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wiza w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni nie jest wymagana.
 • Na Malcie obowiązuje karta EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów np. transportu medycznego czy wizyt u stomatologa. Przed wyjazdem warto więc zadbać o dobrą polisę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ działa na Malcie?
Na Malcie działa karta EKUZ, ale nie zapewnia ona pełnej ochrony. Za wiele usług medycznych i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego przed wyjazdem trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Maltę?
Malta uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jednocześnie jest tam bardzo ładnie. Dlatego cieszy się wśród turystów z roku na rok coraz większą popularnością. Do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty lub paszport.
Jakie ubezpieczenie turystyczne na Maltę?
Ubezpieczenie należy dobrać do swoich potrzeb - stanu zdrowia, planowanej aktywności itd.