Ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę
Kraje

Ubezpieczenie na Antarktydę

Ubezpieczenie na Antarktydę

Antarktyda to kierunek wyjazdowy, który mało komu przychodzi na myśl. Ludzie preferują raczej cieplejsze kraje – Grecję, Turcję czy Hiszpanię. Z drugiej strony są osoby, które lubią takie nieoczywiste destynacje. Czy każdy może wybrać się na najzimniejszy kontynent świata? Jakie ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę wybrać? 

Antarktyda – informacje z MSZ

  • Antarktyda to kontynent, na którym nie znajduje się żadne państwo.
  • Na Antarktydzie działa polska stacja badawcza. Znajduje się na Wyspie św. Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. 
  • Każdą podróż warto zarejestrować w systemie Odyseusz.
  • Nie może się obyć bez polisy podróżnej, ale nie każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie ubezpieczenie na Antarktydę. 

Antarktyda – co warto zobaczyć?

  • Cieśninę Drake’a – cieśninę morską znajdującą się między Ziemią Ognistą a zachodnią częścią kontynentu. Łączy ona Atlantyk z Pacyfikiem. 
  • Masyw Vinsona – masyw o wysokości 4892 m n.p.m.
  • Kaplicę Śniegu – kościół znajdujący się w stacji badawczej Stanów Zjednoczonych na Wyspie Rossa.
  • Lodowiec szelfowy Rossa – największy lodowiec szelfowy Antarktyki.
  • Lodowiec szelfowy Fimbul – duży lodowiec szelfowy u wybrzeża Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie.
  • Bazę Esperanza – argentyńską stację leżącą nad Zatoką Nadziei.

Co zabrać na urlop na Antarktydzie? Dokumenty na wyjazd na Antarktydę

Podstawa to ważny paszport. Wiza nie jest potrzebna. Trzeba jednak poznać przepisy obowiązujące w Argentynie i Chile, bo to stamtąd wypływają zazwyczaj statki zmierzające na Antarktydę. 

Argentyna nie wymaga od Polaków wiz. Na lotnisku turysta uzyskuje pieczątkę uprawniającą go do pobytu trwającego do 90 dni. Podobnie jest w przypadku Chile. Przed rejsem trzeba też wypełnić odpowiedni formularz zdrowotny. 

Czy na Antarktydzie jest bezpiecznie?

Największym zagrożeniem na Antarktydzie są trudne, polarne warunki pogodowe – silne wiatry i ekstremalnie niska temperatura. W zimie w centrum lądolodu sięga ona -80 stopni Celsjusza. Latem na wybrzeżach jest od 5 do 15 stopni Celsjusza. Na Antarktydzie są burze śnieżne, gdy wiatr osiąga prędkość huraganu. Normą są obfite opady śniegu. Poza tym niemal cały obszar Arktyki pokrywa dziura ozonowa. 

Karta EKUZ na urlop na Antarktydzie – czy wystarczy?

Karta EKUZ na Antarktydzie nie obowiązuje i to nikogo nie powinno dziwić. Trzeba zadbać o ubezpieczenie turystyczne, ale nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowa oferują taką polisę, gdy mowa o Antarktydzie. 

Większość stacji badawczych ma lekarza, ale osprzęt medyczny jest raczej ograniczony. W razie poważnych problemów jedyną opcją jest transport drogą powietrzną lub morską do Ameryki Południowej. Najbliższy szpital znajduje się na Falklandach. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę wybrać?

Wakacje organizowane przez agencje turystyczne zazwyczaj zawierają w cenie podróży ubezpieczenie turystyczne, które zazwyczaj obejmuje przynajmniej:

  • ochronę kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie bagażu.

Jednak tego rodzaju polisa może mieć ograniczone sumy ubezpieczenia, które w praktyce mogą nie wystarczyć do pokrycia wszystkich kosztów w przypadku konieczności pomocy medycznej lub akcji ratunkowej. Te usługi są absolutnie niezbędne w przypadku dobrej polisy podróżnej. Organizacja i finansowanie akcji ratunkowej często są dostępne razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Podobnie usługa transportu medycznego jest zazwyczaj wliczona w ubezpieczenie kosztów leczenia. Biorąc pod uwagę cel oraz charakter podróży na Antarktydę suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być możliwie jak najwyższa.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę?

Podczas wyprawy na Antarktydę, im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. Kwota ubezpieczenia w wysokości 200 000 zł lub nawet 300 000 zł na pewno nie jest wystarczająca, aby w razie konieczności zapewnić turyście niezbędne usługi związane z akcjami ratunkowymi, transportem i leczeniem.

Ubezpieczenie podróżne na Antarktydę powinno głównie obejmować ochronę kosztów leczenia oraz uwzględniać koszty związane z akcjami ratunkowymi i transportem medycznym. Ze względu na wyjątkowy charakter tej podróży i znaczne odległości, które trzeba pokonać, aby dotrzeć na Antarktydę, suma ubezpieczenia powinna być jak najwyższa. Poza tym rozważyć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek odwołania lub rezygnacji z podróży. Wyjazdy na Antarktydę są znacząco kosztowne, więc posiadanie możliwości zwrotu poniesionych kosztów w przypadku niemożności udziału w wyprawie jest bardzo ważne.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie na Antarktydę wybrać?

Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które obejmuje możliwość odwołania lub rezygnacji z podróży. Zważywszy na to, że rezerwacje na wyprawy na Antarktydę są dokonywane z wyprzedzeniem na wiele miesięcy, a nawet lat do przodu, a także z uwagi na niestabilną pogodę w okolicach Antarktydy i znacznie wyższe koszty tego rodzaju podróży, takie zabezpieczenie staje się niezwykle istotne. Dzięki temu w przypadku niemożności udziału w wyprawie, ubezpieczyciel zrekompensuje ubezpieczonemu poniesione wydatki.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę?

Dzisiaj coraz więcej osób załatwia różnego rodzaju formalności przez internet. W ten sposób zaopatrzyć się też można w polisę podróżną do niemal każdego zakątka ziemi. Wystarczy skorzystać z serwisu online Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Podróże na Antarktydę nie są zbyt popularne, ale możliwe. Takie wyjazdy trzeba często rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem.
  • Największym niebezpieczeństwem na Antarktydzie jest polarny klimat - duże opady śniegu, silne wiatry oraz bardzo niska temperatura.
  • W razie większych problemów zdrowotnych na Antarktydzie konieczny jest transport morski lub lotniczy do Ameryki Południowej. To oznacza duże koszty. Trzeba więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje rejs na Antarktydę?
Takie wyprawy nie należą do najtańszych. Koszty sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych - w zależności od czasu trwania podróży.
Gdzie najlepiej się ubezpieczyć na podróż?
Można to bez problemu zrobić przez internet np. za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl.
Czy można pojechać na Antarktydę?
Jest to bardzo trudne, ale możliwe do zrealizowania. Antarktyda to kontynent niezamieszkały na stałe. Działają tam jednak stacje badawcze.