Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
Kraje

Ubezpieczenie do Wietnamu

Ubezpieczenie do Wietnamu

Wietnam to kraj, który cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród turystów. Jest tam sporo ciekawych zabytków i widoków, które zapierają dech w piersiach. Kraj ten słynie również z doskonałego jedzenia. Co trzeba przygotować na taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu wybrać?

Wietnam – informacje z MSZ

 • Warto zacząć od rejestracji w systemie Odyseusz. 
 • W dużych miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych.
 • Uważać trzeba na drogach, bo ma tam miejsce dużo wypadków. 
 • Wietnam znajduje się w strefie zagrożonej tajfunami.
 • Na terenach górskich obowiązywać mogą pewne ograniczenia ruchu turystycznego. 

Wietnam – co warto zobaczyć?

 • Hoi An – miasto, które było dawnej głównym portem Wietnamu. Do dzisiaj zachowało się ścisłe centrum. Od roku 1999 miasto znajduje się na liście UNESCO. Znajduje się tam jedyny na świecie kryty most z buddyjską świątynią. 
 • Cao Bang – górzysty region rozciągający się przy granicy z Chinami. Na samej granicy znajduje się piękny wodospad Ban Gioc – jeden z największych w Azji.
 • Hanoi – stolicę i drugie największe miasto kraju. Najsłynniejsza ulica Hanoi to Train Street z kolorowymi straganami. 
 • Zatokę Ha Long – zatokę, które od roku 1994 znajduje się na liście UNESCO. Znajduje się tam wiele wapiennych skał i wysepek, które wyłaniają się z wody. Warto się udać na wyspę Bo Hon, zwiedzić jaskinię Sung Sot czy wyspę Ti Top. Piękna jest również laguna Luom Bo. 
 • Deltę Mekongu – pełno tam targowisk oferujących lokalne produkty spożywcze.
 • Ho Chi Minh City – miasto znane jako Sajgon. Taką nazwę nosiło do roku 1975. Było stolicą Wietnamu Południowego. Zwiedzić tam można m.in. Muzeum Amerykańskich Zbrodni Wojennych. 
 • Sapę – niewielkie miasteczko znajdujące się na wysokości 1600 metrów n.p.m. Podziwiać tam można kaskadowe pola ryżowe i piękne widoki. Mieszkają tam również mniejszości etniczne np. Dao i Tay. 
 • Hue – Mauzolea Cesarzy. Mowa tutaj o cesarskich grobowcach. Mają one formę monumentalnych pałaców. Największy jest grobowiec Khai Dinha, do którego prowadzą ogromne schody. Inne warte zobaczenia grobowce to grobowce Tu Duca i Ming Manga.
 • Ninh Binh – park narodowy chroniący lasy tropikalne. Znajduje się na liście UNESCO. 
 • Wyspę Phu Quoc –  największą wyspę Wietnamu. Słynie z uprawy pieprzu i kawy. Pozyskuje się tam także perły. Nie brakuje również rajskich plaż. Najwyższy szczyt Chua liczy 603 metry. 

Co zabrać na urlop w Wietnamie? Dokumenty na wyjazd do Wietnamu

Trzeba mieć przy sobie ważny paszport oraz wizę. Dokument można wyrobić przez internet. Na jego podstawie można wjechać jednorazowo do Wietnamu na okres do 30 dni. 

E-wiza jest podstawą do wystawienia na przejściu granicznym pozwolenia na pobyt. Wizę uzyskać można też w urzędach konsularnych Wietnamu. Cudzoziemcy mają też obowiązek zameldować się na posterunku policji. W praktyce odpowiadają za to hotele.

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Wietnam to kraj dość bezpieczny. Nie ma tam zagrożenia terrorystycznego, a sami mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do turystów. 

Uważać trzeba jednak na kieszonkowców. Dochodzi też do wyrywania torebek przez motocyklistów. 

Wietnam znajduje się w strefie zagrożonej tajfunami.

Karta EKUZ na urlop w Wietnamie – czy wystarczy?

Oczywiście w Wietnamie karta EKUZ nie obowiązuje. Dlatego należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. W Wietnamie standard opieki zdrowotnej nie jest wysoki. Jest jednocześnie dość drogo. Podstawowa wizyta lekarska kosztuje nawet 400 złotych. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu wybrać?

Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego do Wietnamu istotny jest zakres świadczeń medycznych dostępnych w polisie. Dobra polisa na wyjazd do tego kraju uwzględniać powinna różne aktywności planowane podczas podróży. Osoby zamierzające spędzić czas aktywnie powinny liczyć na pokrycie kosztów operacji lub leczenia urazów i kontuzji wynikających z treningów lub działań sportowych. Natomiast podróżni cierpiący na przewlekłe choroby powinni uzyskać wsparcie finansowe na wizyty u specjalistów lub pobyt w szpitalu. 

Warto zrozumieć, że nie istnieje idealne ubezpieczenie podróżne, dlatego polisa turystyczna do Wietnamu musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby ubezpieczonej. Niektórym podróżnym wystarczy podstawowe ubezpieczenie, podczas gdy inni mogą potrzebować dodatkowych opcji, za które trzeba dodatkowo zapłacić. W przypadku podróży do krajów takich jak Wietnam trzeba uważać. Jest tam stosunkowo tanio, ale koszty usług medycznych i ratownictwa są jednocześnie bardzo wysokie. Dlatego nie warto oszczędzać na zakresie ochrony zdrowia. Sumy gwarantowane, które wpływają na wysokość odszkodowania od ubezpieczyciela, powinny być znacznie wyższe niż te minimalne zalecane standardowo.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu?

Elementy ważne w polisie turystycznej na wyjazd do Wietnamu to:

 1. Koszty leczenia – sugerowana suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do krajów azjatyckich nie powinna być niższa niż 50 000 euro. Koszty leczenia są szczególnie ważne w przypadku tak egzotycznych kierunków jak Wietnam, ze względu na zagrożenie chorobami tropikalnymi, jak m.in. malaria, czy gorączka denga. Koszty leczenia zapewniają turyście pokrycie kosztów opieki medycznej, odpowiednich lekarstw, hospitalizacji i kosztów powrotnego transportu medycznego do kraju.
 2. Koszty ratownictwa – dzięki nim ubezpieczyciel pokrywa koszty ewentualnych akcji ratunkowych i poszukiwawczych.
 3. NWW – za sprawą NNW towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca ubezpieczonemu odszkodowanie, jeśli podczas podróży do Wietnamu dozna on uszczerbku na zdrowiu.
 4. OC w życiu prywatnym – pozwala pokryć szkody, które turysta wyrządził osobie trzeciej i ewentualne szkody na jej mieniu. Obejmuje także sytuacje, w których sprawcą było małoletnie dziecko ubezpieczonego.
 5. Assistance – zapewnia wsparcie prawne, logistyczne i organizacyjne. Pozwala skorzystać m.in. z pomocy prawnika i tłumacza oraz umożliwia np. organizację przyjazdu osoby towarzyszącej.
 6. Ubezpieczenie bagażu – w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych ubezpieczyciele wypłaca odszkodowanie rekompensujące poniesioną stratę.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Wietnamu wybrać?

Dodatkowe ubezpieczenie powinny rozważyć osoby, które mają specjalne potrzeby. Jeśli w planach są sporty wysokiego ryzyka np. nurkowanie, konieczny jest zakup dodatkowego ubezpieczenia, które obejmuje takie aktywności. O odpowiedniej ochronie muszą też pomyśleć osoby przewlekle chore np. cierpiące na astmę czy cukrzycę. Warto wspomnieć poza tym o tzw. klauzuli alkoholowej, która rozszerza polisę na zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu?

Dzisiaj coraz więcej spraw załatwić można przez internet. Nie inaczej jest w przypadku zakupu ubezpieczenia turystycznego. Wszystkie formalności można dopełnić za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Zajmuje to kilka chwil, a wszystkie dokumenty są wysyłane pod wskazany adres e-mail.

Najważniejsze informacje:

 • Wietnam to kraj bezpieczny, ale i tak trzeba tam uważać na kieszonkowców. Znajduje się w strefie zagrożonej tajfunami.
 • Podróżnicy wybierający się do Wietnamu przygotować muszą ważny paszport i wizę. Dokument wyrobić można przez internet.
 • W Wietnamie nie obowiązuje oczywiście karta EKUZ. Dlatego przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie podróżne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Wietnamu?
Suma ubezpieczenia powinna być dość wysoka. Wietnam jest krajem dość egzotycznym, a państwowa służba zdrowia nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Polisę należy dopasować również do swoich indywidualnych potrzeb.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu ubezpieczeniowego Polisoteka.pl. Z jego pomocą polisę kupić można w kilka minut.
Na co uważać w Wietnamie?
Uważać trzeba na pewno na kradzieże kieszonkowe. Czasem dochodzi też do wyrywania torebek przez motocyklistów.