Ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli
Kraje

Ubezpieczenie do Wenezueli

Ubezpieczenie do Wenezueli

Zaskoczyć wiele osób może fakt, że przed laty Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej. Jednak jakiś czas temu wybuchł tam duży kryzys gospodarczy. To jednak wciąż miejsce warte odwiedzenia. Powodów jest sporo. Jak zaplanować taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli wybrać?

Wenezuela – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • Polskie MSZ odradza podróże na tereny graniczące z Kolumbią i Brazylią. Działają tam gangi narkotykowe.
 • MSZ odradza podróże do Wenezueli, które nie są konieczne. 
 • Stopień zagrożenia przestępczością zależy od regionu kraju. Zdarzają się tam napady, kradzieże i porwania. 
 • Najbardziej sprawdzone miejsca w Wenezueli to wyspy Los Roques i rezerwat Canaima. 
 • W północnej części kraju występują huragany i burze tropikalne. Są to już Karaiby. 

Wenezuela – co warto zobaczyć?

 • Canaimę – park narodowy przy granicy z Brazylią i Gujaną. Znajdują się tam góry stołowe ze słynną Roraimą, wodospady i laguny.
 • Salto Angel – na terenie parku Canaima. Najwyższy wodospad świata – ma 800 metrów.
 • Los Roques – archipelag wysp koralowych na Morzu Karaibskim. To miejsce, które nazwać można rajem na ziemi.
 • Margaritę – wyspę oferującą piękne plaże. Uprawiać tam można różne sporty.
 • Coro – najstarsze miasto w kraju i pierwsza stolica Wenezueli. Kolonialna starówka wpisana jest na listę UNESCO. Za miastem znajdują się okazałe wydmy Medanos de Coro.
 • Park Narodowy Medanos de Coro – chroni on obszary suche i słone bagna. Zwiedzanie odbywa się na wielbłądach.
 • Los Llanos – dużą równinę w zachodniej części kraju. Pokrywa aż 30% jego powierzchni. 
 • Park Narodowy Henri Pittier – nad Morzem Karaibskim. Nazwa parku pochodzi od szwajcarskiego podróżnika i miłośnika ptaków.
 • Kolej linową  Merida – najwyższej położoną kolejkę linową na świecie. Ostatnia stacja znajduje się na wysokości 4765 m n.p.m. 
 • Gran Sabana – część Parku Narodowego Canaima. 
 • Park Narodowy Morrocoy – obejmuje część lądową i wodną stanu Falcon. Pełno tam rajskich plaż. 
 • Roraima Tepui – góra położona na granicy z Brazylią i Gujaną. Powstała ze skał osadowych liczących 2 mld lat. 
 • Caracas – stolicę kraju, która uchodzi za miasto niebezpieczne. Najciekawsze jej miejsca to neogotycka bazylika Santa Capilla i Mauzoleum Simona Bolivara.

Co zabrać na urlop w Wenezueli? Dokumenty na wyjazd do Wenezueli

Podstawa to ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. Wiza przy podróżach krótszych niż 90 dni nie jest wymagana. Dotyczy to oczywiście wyjazdów turystycznych. Na granicy trzeba jednak wypełnić kartę migracyjną. Podaje się w niej cel podróży i adres hotelu. Trzeba też okazać bilet powrotny. W Wenezueli nie ma obowiązku meldunkowego.

Czy w Wenezueli jest bezpiecznie?

Wenezuelę trudno jest niestety uznać za kraj bezpieczny. Caracas, a więc stolica to jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie. 

Odradza się przede wszystkim podróże w rejony graniczące z Kolumbią i Brazylią. Działają tam gangi narkotykowe. Lepiej też unikać zgromadzeń publicznych w całym kraju. 

Na terenie całego kraju zdarzają się kradzieże, napady i oszustwa. Możliwe są przerwy w dostawie prądu, wody czy paliwa. Internet i sieci telefoniczne także nie zawsze działają w prawidłowy sposób. 

Wenezuela znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada istnieje tam zagrożenie huraganami. 

Karta EKUZ na urlop w Wenezueli – czy wystarczy?

W Wenezueli karta EKUZ nie jest honorowana. To kraj południowoamerykański, a więc nie należy do UE. Dlatego tak ważny jest zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić minimum 30 tysięcy dolarów. 

W Wenezueli publicznej służby zdrowia w zasadzie nie ma. Można natomiast skorzystać z usług klinik prywatnych. Jedna wizyta lekarska kosztuje nawet 500 złotych. Doba w szpitalu to koszt od 3 do 6 tysięcy złotych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli wybrać?

Ubezpieczenie podróżne do Wenezueli powinno być dostosowane do planowanego harmonogramu i działań podczas wyjazdu. Aktywności takie jak trekking po Andach wymagają bardziej zaawansowanej ochrony, szczególnie wyższej sumy gwarantowanej na koszty ratownictwa, w porównaniu do wypoczynku na plażach Wenezueli. Trzeba się więc zastanowić nad swoimi docelowymi planami.

Niezależnie od planów, każda dobra polisa podróżna powinna obejmować wysoką sumę gwarantowaną na koszty leczenia. W przypadku Wenezueli jest to szczególnie istotne, ponieważ koszty leczenia są tam bardzo wysokie, a opieka medyczna jest dostępna głównie w placówkach prywatnych.

Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony w polisie podróżnej o: 

 • Ubezpieczenie bagażu,
 • Klauzulę sportów ekstremalnych lub sportów o wysokim ryzyku,
 • OC sportowe,
 • Ochronę ubezpieczeniową dla sprzętu sportowego,
 • Klauzulę obejmującą sytuacje związane z alkoholem,
 • Rozszerzenie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli?

Dobre ubezpieczenie podróżne do Wenezueli powinno obejmować:

 1. Koszty leczenia – pozwala ubezpieczycielowi pokryć opłaty za leczenie, hospitalizację oraz badania medyczne podróżnego. W przypadku Wenezueli, gdzie koszty opieki zdrowotnej są znacznie wyższe niż w Polsce, zaleca się wybór polisy z maksymalnie wysoką sumą gwarantowaną.
 2. NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – dzięki temu rozszerzeniu, osoba ubezpieczona, która dozna urazu podczas pobytu w Wenezueli (na przykład złamania lub zwichnięcia), może liczyć na odszkodowanie.
 3. Koszty ratownictwa – akcje ratownicze, także w Wenezueli, są bardzo drogie. Warto więc upewnić się, że suma gwarantowana na koszty ratownictwa w polisie odpowiednio wysoka. Ubezpieczenie to pokrywa wydatki związane z ratowaniem i poszukiwaniem turysty.
 4. OC w życiu prywatnym – ten element ubezpieczenia zapewnia wsparcie podróżnikowi w sytuacjach, gdy wyrządzi on szkody osobie trzeciej lub jej mieniu. 
 5. Assistance – zazwyczaj podstawowa pomoc assistance jest zawarta w większości ofert ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niej podróżnik może kontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, uzyskując niezbędne informacje i organizacyjne wsparcie. Centra alarmowe działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
 6. Ochrona bagażu – ubezpieczenie umożliwia pokrycie strat wynikłych z kradzieży lub uszkodzenia osobistych przedmiotów podróżnego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Wenezueli wybrać?

Dobre ubezpieczenie podróżne to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb osoby ubezpieczonej. Są takie sytuacje, gdy warto zdecydować się na pewne rozszerzenia do standardowej polisy:

 • rozszerzenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka,
 • dodatek dla osób cierpiących na choroby przewlekłe,
 • klauzulę alkoholową obejmującą zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli?

Możliwości jest całkiem sporo. Zawsze można udać się do agencji ubezpieczeniowej i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Nie każdy ma jednak na to czas i ochotę. Na szczęście dzisiaj wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby kupić ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli. Wystarczy skorzystać z serwisu online Polisoteka.pl. Cały proces zakupu polisy zajmuje w tym przypadku kilka minut.

Najważniejsze informacje:

 • Wenezuela to kraj niebezpieczny. Polskie MSZ odradza przede wszystkim podróże na tereny graniczące z Kolumbią i Brazylią. Działają tam gangi narkotykowe.
 • Osoby wybierające się do Wenezueli na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Podstawą jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport.
 • W Wenezueli w zasadzie nie działa publiczna służba zdrowia. Działają kliniki prywatne, ale są bardzo drogie. Trzeba więc zadbać o dobre ubezpieczenie podróżne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Można to zrobić bez większego problemu przez internet. Wysatrczy skorzystać z serwisu online Polisoteka.pl.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Na ogół posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest konieczne. Jednak w przypadku Wenezueli pod żadnym pozorem nie warto z niego rezygnować. To kraj niebezpieczny, a opieka medyczna jest tam bardzo droga.