Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii
Kraje

Ubezpieczenie do Słowenii

Ubezpieczenie do Słowenii

Słowenia to bałkański kraj, który wciąż pozostaje nieodkryty. Tymczasem jest to naprawdę świetne miejsce na wyjazd – dla miłośników natury, kultury i historii. Jak można się tam dostać? Jak zaplanować wyjazd? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Słowenii wybrać?

Słowenia – informacje z MSZ

 • Zacząć warto od rejestracji w systemie Odyseusz. 
 • Latem w regionie Morza Śródziemnego utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe.
 • Stopień zagrożenia terrorystycznego w Słowenii jest niski. 
 • Zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest wysokie, ale w miejscach popularnych wśród turystów trzeba zachować ostrożność. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe.  
 • W Słowenii mogą występować trzęsienia ziemi. 

Słowenia – co warto zobaczyć?

 • Jezioro Bled – jedną z większych atrakcji turystycznych tego kraju.  Na jeziorze znajduje się wysepka Blejski Otok z niewielkim kościołem,
 • Jaskinię Postojną – jedną z piękniejszych w Europie.
 • Zamek Predjama – niedaleko Jaskini Postojnej. Częściowo jest w nią wbudowany. Pochodzi z wieku XII.
 • Jezioro Bohinj – niedaleko Bledu, ale jest bardziej dzikie. Jego brzegi porasta las.
 • Stare Miasto w Lublanie – stolicę Słowenii pełną zabytków. Zobaczyć trzeba przede wszystkim ratusz z placem Mestni trg czy Fontannę Trzech Rzek Krainy a także Potrójny Most i katedrę św. Mikołaja.
 • Zamek w Lublanie – jego historia sięga wieku XI. Dzisiaj obiekt jest oczywiście unowocześniony. 
 • Park Narodowy Triglav – obejmuje najwyższy szczyt kraju Triglav o wysokości 2864 m n.p.m. oraz Jeziora Bled i Bohinj.
 • Wąwóz Vintgar – niedaleko wspomnianego Bledu. Obserwować tam można efektowne kaskady i wodospady.
 • Kras – płaskowyż tuż przy granicy z Włochami. Słynie z wapiennych skał. To tam znajdują się Jaskinia Postojna i Jaskinie Szkocjańskie.
 • Piran – malownicze miasteczko nad Adriatykiem. Jego najciekawsze zabytki to katedra św. Jerzego i klasztor Minorytów.
 • Soczę i Dolinę Trenta – region w Alpach Julijskich. 

Co zabrać na urlop w Słowenii? Dokumenty na wyjazd do Słowenii

Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Wiza nie jest wymagana. Dobrze jest pamiętać o karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym.

Czy w Słowenii jest bezpiecznie?

Słowenia uznawana jest za kraj bardzo bezpieczny. Nie ma tam zagrożenia terrorystycznego, a poziom przestępczości pospolitej jest niski. Jedynie w dużych miastach i miejscach popularnych wśród turystów zdarzają się kradzieże kieszonkowe. 

Poza tym w Słowenii występować mogą trzęsienia ziemi.

Karta EKUZ na urlop w Słowenii – czy wystarczy?

W Słowenii karta EKUZ jest honorowana, bo kraj ten należy do Unii Europejskiej. Na jej podstawie można uzyskać pomoc medyczną na takich zasadach, jak te obowiązujące mieszkańców tego kraju. Jednak w praktyce za niektóre usługi trzeba dopłacić i to sporo. Nie należy więc rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Słowenii wybrać?

Ubezpieczenia turystyczne do Słowenii można zakupić obecnie w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie warto jednak zawierać umowy bez dokładnej analizy ofert dostępnych u wielu ubezpieczycieli.

Ponadto każdy podróżujący ma inne wymagania, które związane są z wyjazdem, dlatego pod uwagę należy wziąć dodatkowe czynniki, takie jak charakter podróży oraz swoje potrzeby. Inna polisa będzie potrzebna dla tych osób, które planują zwiedzanie, natomiast inna dla osób wyjeżdżających w celu uprawiania sportów.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Słowenii powinno uwzględniać:

 1. Koszty leczenia.
 2. Koszty ratownictwa.
 3. Zwrot kosztów transportu medycznego.
 4. Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW.

Aby podróżować wygodniej i bezpieczniej, warto zdecydować się na dokupienie dodatkowych polis np. OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenia od zagubienia, zniszczenia albo kradzieży bagażu podróżnego.

Osoby, które chcą wyjechać do Słowenii w celu uprawiania sportów, mogą zdecydować się na dokupienie specjalnego rozszerzenia obejmującego określone dyscypliny sportowe, a także polis takich jak OC sportowe czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Można także rozważyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci klauzuli alkoholowej, która rozszerza ochronę na wypadki spowodowane wpływem alkoholu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Słowenii powinno obejmować:

 • Koszty leczenia – ubezpieczyciel pokrywa koszty usług medycznych, które nie są refundowane przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.
 • Koszty ratownictwa – zapewnia ochronę w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji poszukiwawczej np. w górach lub na morzu. Suma gwarantowana powinna wynosić przynajmniej 6 000 euro.
 • Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku i poniesionego uszczerbku na zdrowiu.
 • Odpowiedzialność Cywilna w Życiu Prywatnym (OC w życiu prywatnym) – zapewnia rekompensatę finansową w przypadku nieumyślnego spowodowania wypadku lub uszkodzenia cudzej własności.
 • Ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży, zniszczenia lub zagubienia rzeczy zabieranych w podróż.
 • Pakiet assistance – umożliwia uzyskanie wsparcia informacyjnego, logistycznego i prawnego od towarzystwa ubezpieczeniowego przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Słowenii wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Osoby, które mają zamiar na miejscu uprawiać sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka muszą zadbać o odpowiednią polisę. Przydać się im może także OC sportowe. Osoby przewlekle chore także powinny wykupić odpowiedni dodatek do swojego ubezpieczenia. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Sprawa jest banalnie prosta. Dzisiaj, aby kupić ubezpieczenie turystyczne wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu. Wystarczy wejść na stronę Polisoteka.pl, aby w kilka minut kupić polisę podróżną do Słowenii dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze informacje:

 • Słowenia należy do UE. Dlatego osoby planujące podróż do Słowenii w tym przypadku potrzebują jedynie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Słowenia to kraj bardzo bezpieczny. Zagrożenie terrorystyczne jest tam określane jako niskie. Rzadko zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
 • W Słowenii obowiązuje karta EKUZ, ale za wiele usług medycznych trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii?
W Słowenii skorzystać można z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak w praktyce za wiele usług należy dopłacić z własnej kieszeni. Nie należy więc rezygnować z zakupu polisy podróżnej.
Na co uważać w Słowenii?
Słowenia to kraj bardzo bezpieczny. Na kieszonkowców trzeba uważać jedynie w dużych miastach i w miejscach popularnych wśród turystów. Zdarzyć się tam mogą jednak trzęsienia ziemi.