Ubezpieczenie turystyczne do San Marino
Kraje

Ubezpieczenie do San Marino

Ubezpieczenie do San Marino

San Marino to niewielkie, ale pełne uroku państewko, które zachwyca wąskimi uliczkami, malowniczymi krajobrazami i zabytkowymi kościołami. Ta enklawa otoczona przez Włochy aż prosi się, aby ją odwiedzić przynajmniej na jeden dzień. Jak zaplanować taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do San Marino wybrać?

San Marino – informacje z MSZ

 • MSZ zaleca rejestrację w systemie Odyseusz.
 • Na terenie San Marino nie ma oficjalnie żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego.
 • Uważać trzeba na kieszonkowców. Zaleca się podróżowanie z dowodem osobistym i paszportem jednocześnie – pozostawiając jeden z dokumentów w hotelowym sejfie. 

San Marino – co warto zobaczyć?

 • Pierwszą Wieżę Guaita –  jedną z  wież-twierdz górującego nad San Marino zamku La Rocca. Wieża ta została wybudowana na skale, jest najstarsza i największa. Powstała na przełomie X i XI wieku. 
 • Drugą Wieżę Cesta – oddaloną od pierwszej o 400 metrów. Powstała w wieku XIII i mieści się w niej Muzeum Starej Broni. 
 • Trzecią Wieżę Montale – najmniejszą, położoną na uboczu wieżę.
 • Bazylikę San Marino – największy kościół w mieście pochodzący z wieku XIX. Znajduje się w miejscu dawnej świątyni średniowiecznej, po której pozostała dzwonnica. W środku znajdują się relikwie św. Maryna – założyciela miasta.
 • Palazzo Publico – siedzibę parlamentu, którą wzniesiono w wieku XIX.
 • Muzeum Tortur – znajdujące się przy głównej bramie miasta.
 • Stare Miasto –  niewielkie historyczne centrum San Marino. 
 • Piazza della Liberta – plac przed Pałacem Rządowym ze Statuą Wolności z wieku XIX. 
 • Muzeum San Marino – państwowe muzeum otwarte w roku 1899.

Co zabrać na urlop w San Marino? Dokumenty na wyjazd do San Marino

Do wjazdu na teren San Marino potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Pobyt dłuższy niż 10 dni trzeba zgłosić miejscowej żandarmerii w oddziale ds. cudzoziemców. Obowiązek meldunkowy spoczywa na właścicielach hoteli. 

Kierowcy muszą ze sobą zabrać także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i ubezpieczenie OC.

Czy w San Marino jest bezpiecznie?

San Marino to kraj bezpieczny dla turystów. Jednak i tak działają kieszonkowcy. Lepiej więc nie nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. W razie kradzieży dokumentów należy skontaktować się z policją oraz z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie. W San Marino nie działa żadna polska placówka dyplomatyczna. 

Karta EKUZ na urlop w San Marino – czy wystarczy?

Enklawa nie jest członkiem Unii Europejskiej. Dlatego w San Marino karta EKUZ nie obowiązuje. Turyści nie mogą za darmo korzystać z lokalnej opieki medycznej. Za świadczenia trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do San Marino wybrać?

Istnieje co najmniej kilkanaście polis turystycznych, wśród których turysta może idealnie dostosować zakres ochrony do własnych potrzeb i oczekiwań, gdy podróżuje do San Marino. 

Najważniejszym aspektem ubezpieczenia turystycznego do San Marino powinna być suma kosztów leczenia. Warto również upewnić się, że ubezpieczenie zawiera wysoką sumę OC (Odpowiedzialności Cywilnej) oraz NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do San Marino?

Polisa podróżna do San Marino powinna zapewniać:

 1. Koszty leczenia – na kwotę nie mniejszą niż 30 000 euro. Dzięki temu pokryte zostają wszystkie koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, transportu medycznego, zakupu leków i środków opatrunkowych, a także transportu powrotnego do kraju.
 2. Koszty ratownictwa – zapewniają pokrycie akcji poszukiwawczych i ratowniczych w górach, jaskiniach i na wodzie. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro.
 3. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – gwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi) na skutek niefortunnego zdarzenia.
 4. OC w życiu prywatnym – w razie nieumyślnego spowodowania wypadku wszelkie koszty rekompensaty za wyrządzone straty pokrywa ubezpieczyciel.
 5. Ochrona bagażu – w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia osobistych rzeczy lub sprzętu sportowego, a także elektroniki, ubezpieczyciel wypłaca stosowne odszkodowanie rekompensujące straty.
 6. Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zagubienia bagażu przez linie lotnicze – ubezpieczyciel zapewnia odszkodowanie dla podróżujących samolotem.
 7. Auto Assistance – pokrywa koszty naprawy, holowania samochodu w razie awarii, kolizji lub wypadku, zapewnia zakwaterowanie na czas naprawy lub pojazd zastępczy.
 8. Dodatkowe rozszerzenia ochrony – polisę można rozbudować o ubezpieczenie dla aktywnych (uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne), klauzulę alkoholową (ochrona zostanie udzielona w przypadku zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem napojów alkoholowych) oraz choroby przewlekłe (pokrycie kosztów leczenia w razie zaostrzenia się choroby).

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do San Marino wybrać?

Wybór dodatkowego ubezpieczenia do San Marino zależy od indywidualnych potrzeb, aktywności planowanych na miejscu i ryzyka, które ubezpieczony chce zabezpieczyć. Oto kilka dodatkowych ubezpieczeń, które można rozważyć:

 • Ubezpieczenie dla aktywnych – jeśli w planach jest aktywny wypoczynek np. wspinaczka, narciarstwo czy sporty wodne, warto wybrać ubezpieczenie obejmujące te aktywności. Standardowe polisy turystyczne często nie obejmują sportów ekstremalnych.
 • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – gdy osoba ubezpieczona ma jakieś przewlekłe schorzenia, musi wybrać polisę, która pokrywa koszty leczenia lub ewentualnej hospitalizacji w związku z pogorszeniem stanu zdrowia.
 • Ubezpieczenie od utraty bagażu – jeśli ma się przy sobie wartościowe przedmioty lub elektronikę, taka polisa może pomóc w pokryciu kosztów w razie kradzieży lub zgubienia bagażu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do San Marino?

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka. Dzięki niemu dopasowaną do swoich potrzeb polisę podróżną kupić można w ciągu kilku minut – nawet tuż przed planowanym wyjazdem.

Najważniejsze informacje:

 • Do przekroczenia granicy z San Marino potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty.
 • San Marino to kraj bezpieczny, ale i tam zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
 • W San Marino nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem warto więc zadbać o zakupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Najwygodniej zrobić to można za pomocą serwisu internetowego Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje kilka minut i wcale nie jest skomplikowany.
Jaki dokument podróżny jest potrzebny do San Marino?
Przy sobie trzeba mieć ważny paszport lub dowód osobisty.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Posiadanie polisy podróżnej w przypadku podróży do San Marino nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Nie obowiązuje tam karta EKUZ.