Ubezpieczenie turystyczne do Palestyny
Kraje

Ubezpieczenie do Palestyny

Ubezpieczenie do Palestyny

Palestyna to miejsce wyjątkowe. Łączą się tam różne religie i kultury. Wyjazd tam ma na ogół religijny charakter, ale cóż w tym złego? W Jerozolimie na Starym Mieście spotykają się ze sobą dzielnice Ormiańska, Muzułmańska, Żydowska i Chrześcijańska. Jak zaplanować taki wyjazd? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Palestyny wybrać?

Palestyna – informacje z MSZ

  • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
  • MSZ odradza podróże do Strefy Gazy i okupowanych terytoriów palestyńskich. Mowa tutaj o Zachodnim Brzegu i Jerozolimie Wschodniej. 
  • W Palestynie zagrożenie terrorystyczne jest wysokie. 
  • W Jerozolimie często dochodzi do demonstracji i zamieszek. 
  • Niektóre przejścia graniczne bywają okresowo lub na stałe zamknięte.
  • Należy uważać podczas korzystania z kart kredytowych i płatniczych. 
  • Palestyna znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Palestyna – co warto zobaczyć?

  • Betlejem – z Bazyliką Narodzenia Pańskiego i Kaplicą na Polu Pasterzy. To tam miał narodzić się Jezus Chrystus. 
  • Jerozolimę Wschodnią – Meczet Al-Aksa, Wzgórze Świątynne, Stare Miasto i Kościół Grobu Świętego. Do miasta prowadzi siedem bram, z których najbardziej znana jest Brama Damasceńska. Prowadzi ona do Dzielnicy Chrześcijańskiej i do Dzielnicy Muzułmańskiej. W IV wieku na terenie tej pierwszej wybudowana została Bazylika Grobu Świętego. Obiekt ma wyznaczać miejsce męki i śmierci Chrystusa. Dla Żydów bardzo ważna jest Ściana Płaczu – pozostałości po Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Rzymian w roku 70. Kolejny ważny obiekt sakralny to Meczet Al-Aksa położony na Wzgórzu Świątynnym. Ma duże znaczenie dla wyznawców judaizmu i islamu. Warto też wspomnieć o tureckiej twierdzy z wieku XVI zwanej Cytadelą Dawida. 
  • Grotę Patriarchów Makpela – jaskinię w Hebronie, w której Abraham miał pochować swoją żonę Sarę. To święte miejsce dla wyznawców judaizmu, islamu i chrześcijaństwa.
  • Jerycho – najstarsze zamieszkałe miasto na świecie. Odkryto tam osiedla, których historia sięga 9000 roku p.n.e. To miejscowość położona bardzo niska. Niedaleko przepływa rzeka Jordan – miejsce chrztu Jezusa. 
  • Qumran – ruiny osadu znajdujące się nad Morzem Martwym. Odkryto tam rękopisy w języku greckim, aramejskim i hebrajskim. 

Co zabrać na urlop w Palestynie? Dokumenty na wyjazd do Palestyny

Do Palestyny dostać się można na podstawie ważnego przez minimum 6 miesięcy paszport. Wyjazd w celach turystycznych nie wymaga posiadania wizy. Mowa tutaj o podróżach krótszych niż 90 dni. 

Wjazd na teren Palestyny jest nadzorowany przez służby Izraela, a więc trzeba się także zapoznać z zasadami obowiązującymi w tym kraju. Na pewno należy spodziewać się szczegółowego wywiadu.

Czy w Palestynie jest bezpiecznie?

Niestety wciąż podróż do Palestyny jest dość ryzykowna. MSZ odradza przede wszystkim wyjazdy do Strefy Gazy, gdzie zagrożenie terrorystyczne jest bardzo wysokie. Podobnie jest w przypadku Jerozolimy Wschodniej i Zachodniego Brzegu. Zachować ostrożność trzeba w miejscach kultu religijnego. 

Poza tym Palestyna znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Palestynie – czy wystarczy?

W Palestynie karta EKUZ jest zupełnie bezwartościowa. Można z niej korzystać jedynie na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Zaleca się więc wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Polisa powinna opiewać na kwotę minimum 100 tysięcy euro.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Palestyny wybrać?

Wybór odpowiedniej polisy turystycznej do Palestyny ma ogromne znaczenie, ponieważ od niej zależy zakres ochrony podczas podróży. Dlatego osoby, które chcą zapewnić sobie jak najszersze zabezpieczenie, powinny poświęcić chwilę na zapoznanie się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku ubezpieczeń podróżnych.

Firmy ubezpieczeniowe oferują podstawowe polisy oraz opcje rozszerzające zakres ochrony.

W ramach podstawowej ochrony ubezpieczenia turystycznego do Palestyny są uwzględniane:

  1. Koszty leczenia.
  2. Koszty transportu, w tym transportu medycznego.
  3. Zwrot kosztów ratownictwa.
  4. Koszty akcji poszukiwawczych.

Dodatkowe ubezpieczenia pozwalają dostosować ochronę do indywidualnych potrzeb, co sprawia, że podróż staje się jeszcze bezpieczniejsza. Choć te opcje są dodatkowo płatne, ich ceny są przystępne, co sprawia, że warto się nimi zainteresować, aby uniknąć stresu związanego z nieprzewidzianymi sytuacjami podczas podróży.

Do dostępnych dodatkowych ubezpieczeń turystycznych zaliczyć trzeba przede wszystkim:

  1. Ubezpieczenie od kradzieży, zagubienia lub zniszczenia bagażu.
  2. Pakiet assistance.
  3. Ubezpieczenie odwołania, rezygnacji lub skrócenia wycieczki.
  4. NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków).
  5. Ubezpieczenie dla osób z przewlekłymi chorobami.
  6. Ubezpieczenie dla sportowców, również w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych.
  7. OC w życiu prywatnym.
  8. OC sportowe.
  9. Ubezpieczenie przed aktami terroru.
  10. Ubezpieczenie dla pracowników.

Warto także wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Charakter podróży –  czy podróż ma być głównie poświęcona zwiedzaniu zabytków, plażowaniu, czy może będzie obejmować aktywności ekstremalne?
  2. Indywidualne potrzeby –  ważne jest określenie swoich własnych potrzeb i wymagań związanych z ochroną.
  3. Limit ubezpieczenia –  warto zwrócić uwagę na wysokość gwarantowanego limitu ubezpieczenia, ponieważ wyższa kwota oznacza niższe ryzyko konieczności dopłacania za leczenie lub transport medyczny.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Palestyny?

Zakup rozszerzonego ubezpieczenia do Palestyny jest zalecany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednakże, aby cieszyć się spokojną podróżą bez obaw o nieplanowane wydatki, należy upewnić się, że polisa zawiera:

  1. Wysoką sumę gwarantowaną na koszty leczenia i ratownictwa, nie niższą niż 100 000 euro.
  2. Koszty transportu medycznego i ewentualnego transportu powrotnego do kraju.
  3. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na wypadek szkód lub uszczerbku na zdrowiu, także zapewniające wsparcie w przypadku dalszego leczenia czy rehabilitacji po wypadku oraz zabezpieczające najbliższych w razie śmierci ubezpieczonego.
  4. Ubezpieczenie bagażu szczególnie przydatne, gdy podróżuje się z wartościowym sprzętem.
  5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) pozwalające zabezpieczyć się przed konsekwencjami finansowymi sytuacji spowodowanych przez ubezpieczonego.
  6. Rozszerzenia polisy np. ubezpieczenie chorób przewlekłych, ochrona dla aktywnych, ochrona przed zdarzeniami pod wpływem alkoholu, opóźnienie lotu i bagażu itp.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Palestyny wybrać?

Podróżując do Palestyny – regionu o trudnej sytuacji politycznej i zwiększonym ryzyku, warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, które mogą zapewnić dodatkową ochronę. Oto kilka rodzajów dodatkowych ubezpieczeń, które można rozważyć:

  • Ubezpieczenie na wypadek zagubienia lub uszkodzenia bagażu – jeśli podróżuje się z wartościowymi rzeczami lub sprzętem, to ubezpieczenie tego typu może pomóc w pokryciu kosztów, jeżeli bagaż zostanie zgubiony lub uszkodzony.
  • Ubezpieczenie na wypadek uprawiania sportów wysokiego ryzyka – ubezpieczenie zapewnia dodatkową ochronę w przypadku wypadków lub urazów, które mogą wystąpić podczas tych aktywności.
  • Ubezpieczenie dla chorych przewlekle – osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, astma lub inne schorzenia, powinny wykupić dodatkową klauzulę ubezpieczenia, która obejmuje leczenie i opiekę medyczną związaną z  daną chorobą. Upewnić trzeba się, że ubezpieczenie pokrywa nagłe pogorszenie stanu zdrowia oraz konieczność ewentualnej hospitalizacji.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Palestyny?

Nie ma wygodniejszego rozwiązania niż skorzystanie z internetowego serwisu ubezpieczeniowego Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem można kupić dopasowaną do swoich potrzeb polisę podróżną w zaledwie kilka minut. Dokumenty są wysyłane na podany adres e-mail.

Najważniejsze informacje:

  • Osoby wybierające się do Palestyny muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wyjazdy turystyczne nie wymagają wyrabiania wizy. Trzeba się jednak liczyć ze szczegółowymi kontrolami na granicy Izraela.
  • W Palestynie karta EKUZ nie obowiązuje. Zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego to podstawa.
  • Palestyna jest miejscem dość niebezpiecznym. MSZ odradza podróże do Strefy Gazy, a także na Zachodni Brzeg i do Jerozolimy Wschodniej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Zazwyczaj jest to ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od opóźnionego lotu, polisa obejmująca sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka czy ubezpieczenie dla chorych przewlekle.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne?
Można to zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą serwisu online Polisoteka.pl. Jest to naprawdę banalnie proste.
Czy EKUZ działa w Izraelu?
W Izraelu i Palestynie karta EKUZ nie obowiązuje. Trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.