Ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii
Kraje

Ubezpieczenie do Mołdawii

Ubezpieczenie do Mołdawii

Mołdawia to europejski kraj, który nie cieszy się wśród turystów zbyt dużą popularnością. Szkoda, bo jest naprawdę piękny, chociaż niewielki. Co można tam zobaczyć? Kiedy warto się tam wybrać? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii wybrać?

Mołdawia – informacje z MSZ

  • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
  • Na terenie Mołdawii należy zachować dużą ostrożność. 
  • Polskie MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do naddniestrzańskiego regionu Republiki Mołdawii, który nie jest kontrolowany przez rząd.
  • Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobnie jak na Ukrainie. Trzeba uważać w komunikacji miejskiej i w miejscach zatłoczonych. 
  • Mołdawia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. 

Mołdawia – co warto zobaczyć?

  • Monaster Neamt – rumuński klasztor z wieku XIV znajdujący się na terenie Mołdawii. Łączy w sobie cechy architektury gotyckiej i bizantyjskiej.  
  • Muzeum Narodowe Historii i Etnografii w Kiszyniowie – z ogromnymi zbiorami.
  • Klasztor Saharna – nad Dniestrem około 100 km od stolicy. Kompleks monastyczny, który składa się z wykutego w skałach klasztoru Zwiastowania i monasteru Trójcy Świętej. 
  • Twierdzę w Sorokach – na północy kraju. Jej początki sięgają wieku XV. 
  • Milestii Mici – niewielką miejscowość niedaleko Kiszyniowa, która pochwalić się może największymi zbiorami wina na świecie. Składowanych jest tam około 2 mln butelek wina.
  • Muzea w Jassy – niedaleko granicy z Rumunią. Znajdują się tam cztery ważne muzea – Historii Mołdawii, Nauki i Techniki, Sztuki i Etnograficzne. 
  • Stary Orgiejów  – kompleks archeologiczno-historyczny nad rzeką Reut. Słynie z wykutych w skale klasztorów.
  • Cricovę – słynną mołdawską winnicę, drugą pod względem wielkości. Jej podziemne tunele ciągną się przez 120 km.
  • Klasztor Curchi – w Parku Narodowym Orgiejów w Dolinie Vatici. To monaster z wieku XVIII uznawany za klasykę architektury besarabskiej.

Co zabrać na urlop w Mołdawii? Dokumenty na wyjazd do Mołdawii

Podczas przekraczania granicy trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Dowód osobisty nie wystarczy jednak przy wjeździe do Republiki Naddniestrzańskiej. Osoby, które mają zamiar poruszać się autem, muszą zabrać ze sobą także prawo jazdy i ubezpieczenie OC.

Czy w Mołdawii jest bezpiecznie?

Mołdawia uznawana jest za kraj dość bezpieczny. Nie obowiązuje tam żaden stopień zagrożenia terrorystycznego, ale trzeba uważać na kieszonkowców.

Polskie MSZ odradza jednak odwiedzanie tzw. Republiki Naddniestrzańskiej. To separatystyczne terytorium, które nie jest kontrolowane przez rząd.

Karta EKUZ na urlop w Mołdawii – czy wystarczy?

W Mołdawii karta EKUZ jest honorowana i zapewnia posiadaczom podstawową pomoc medyczną. Jednak w wielu sytuacjach jest niestety niewystarczająca. Nie zapewnia transportu medycznego do kraju, pokrycia kosztów ratownictwa, polisy OC, NNW itd. Trzeba więc zabrać ze sobą także dobre ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego ma ogromne znaczenie, dlatego zawsze warto dokładnie porównać różne propozycje i dostosować je do swoich potrzeb przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Podczas wyboru oferty ubezpieczeniowej dla podróżnika warto zwrócić uwagę na:

  1. Cel podróży – różne polisy są przeznaczone dla osób podróżujących w celach turystycznych, biznesowych lub dla tych, którzy planują uprawiać sporty o wysokim ryzyku lub sporty ekstremalne na miejscu. Dlatego przed zakupem polisy zawsze warto uwzględnić cel swojej podróży, aby wybrać odpowiednią ochronę, która będzie dostosowana do działań podejmowanych podczas wyjazdu.
  1. Zakres ochrony – podstawowa polisa turystyczna, najczęściej również najtańsza, nie obejmuje wszystkich sytuacji, które mogą się zdarzyć podczas zagranicznej podróży. Dlatego warto rozważyć dodatkową ochronę. Najczęściej wybierane opcje dodatkowej ochrony obejmują: ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty, pakiet assistance, prywatne OC, sportowe OC, klauzulę alkoholową itd. 
  2. Suma ochrony – wpływa na zakres pokrycia ubezpieczenia. Im wyższa jest suma gwarancyjna, tym większa  jest ochrona. Warto zaznaczyć, że suma ochrony ma wpływ na cenę polisy. Polisy z wyższymi sumami gwarancyjnymi są droższe, ale również zapewniają lepszą ochronę.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii?

Najważniejsze elementy polisy ubezpieczeniowej do Mołdawii to:

  1. Koszty leczenia – to kluczowy punkt każdej polisy, a zalecana kwota powinna wynosić co najmniej 100 000 zł w przypadku podróży do Mołdawii. Wybierając ubezpieczenie, warto rozważyć opcję z wyższą sumą gwarantowaną.
  2. Transport do kraju –  jego koszty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zależą od odległości i potrzeby asysty medycznej.
  3. OC (Odpowiedzialność Cywilna) – to często niedoceniane, ale bardzo przydatne ubezpieczenie na wakacjach. Pokrywa koszty szkód, które osoba ubezpieczona lub jej dziecko wyrządzi innym. Może to obejmować zarysowanie samochodu, uszkodzenie mienia lub inne straty.
  4. NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu wynikającego z nieszczęśliwego wypadku. Obejmuje również koszty rehabilitacji i leczenia.
  5. Ratownictwo – pokrywa opłaty za akcje ratownicze, które nie są refundowane, na przykład w górach.
  6. Ubezpieczenie bagażu – pozwala na rekompensatę strat wynikłych z kradzieży lub uszkodzenia rzeczy osobistych lub sprzętu elektronicznego zabranego w podróż.
  7. Dodatkowe opcje – te rozszerzenia pozwalają dostosować ochronę do indywidualnych potrzeb. Mogą obejmować większy zakres ochrony dla osób z przewlekłymi chorobami, aktywnych podróżników, osób podróżujących służbowo lub chcących zabezpieczyć się przed zdarzeniami pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Mołdawii wybrać?

Niekiedy warto zdecydować się na opcje dodatkowe w polisie podróżnej:

  1. Klauzula dla chorujących przewlekle – jeśli ubezpieczony cierpi na przewlekłe choroby lub potrzebuje stałej opieki medycznej, dodatek ten może zapewnić dodatkową ochronę i wsparcie w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby skorzystania z opieki medycznej podczas podróży.
  2. Ubezpieczenie dla aktywnych – osoby, które planują aktywny wypoczynek i uprawianie sportów podczas podróży, mogą wykupić to rozszerzenie, które zapewnia ochronę w przypadku wypadków związanych z daną aktywnością. To może obejmować sporty ekstremalne, sporty wodne, górskie wędrówki, narciarstwo itp.
  3. Ochrona przed zdarzeniami pod wpływem alkoholu – ten dodatek może zapewnić ochronę w przypadku, gdy podróżnik ulegnie wypadkowi po spożyciu alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii?

Okazuje się, że sprawa jest banalnie prosta, bo ubezpieczenie podróżne bez problemu kupić można przez internet. Pomocny jest w tym przypadku serwis online Polisoteka.pl. Przy jego pomocy w kilka minut można kupić dopasowaną do swoich potrzeb polisę podróżną do Mołdawii i nie tylko.

Najważniejsze informacje:

  • Osoby wybierające się do Mołdawii muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty. Nie dotyczy to jednak regionu Republiki Naddniestrzańskiej.
  • W Mołdawii honorowana jest karta EKUZ, ale należy ze sobą zabrać także ubezpieczenie turystyczne.
  • W Mołdawii uważać należy na kieszonkowców. Polskie MSZ odradza podróże do separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne aby dojechać do Mołdawii?
Podstawa to ważny dowód osobisty lub paszport. Czasem na granicy turyści są proszeni o pokazanie biletu powrotnego do kraju.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Posiadanie polisy turystycznej do Mołdawii nie jest obowiązkowe, ale czasem sam EKUZ nie wystarczy.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Można to zrobić przez internet za pomocą portalu Polisoteka.pl. Wystarczy kilka minut, aby zaopatrzyć się w dopasowaną do swoich potrzeb polisę turystyczną.