Minorka to wyspa nieco mniej popularna od Majorki czy Ibizy, ale również warta odwiedzenia. To druga pod względem wielkości wyspa Balearów położona na Morzu Śródziemnym. Jak można się tam dostać i co jest do tego potrzebne? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Minorki wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Minorka – informacje z MSZ
- Minorka – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop na Minorce? Dokumenty na wyjazd do Minorki
- Czy na Minorce jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop na Minorce – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Minorki wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Minorki?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Minorki wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Minorki?
Minorka – informacje z MSZ
- Zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz.
- Latem w rejonie Morza Śródziemnego utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe.
- W całej Hiszpanii trzeba zachować ostrożność z uwagi na zagrożenie terroryzmem. W kraju obowiązuje czwarty na pięć stopień zagrożenia terrorystycznego.
- W Hiszpanii zdarzają się napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe.
Minorka – co warto zobaczyć?
- Ciutadellę – malownicze miasteczko portowe na zachodzie wyspy z architekturą hiszpańską, w tym z gotycką katedrą NMP z wieku XIV.
- Cala Macarellę – plażę położoną w otoczeniu wapiennych skał i wydm.
- Cala Galdanę – plażę w miejscowości o tej samej nazwie.
- Cala Mitjanę – piaszczystą plażę na południu wyspy.
- Cala Turquetę – plażę położoną u stóp klifu porastanego przez sosnowy las.
- Naveta des Tudons – prehistoryczną konstrukcję grobową z okresu przedtaliotycznego.
- Fornells – rybacką wiosnę na północy Minorki z naturalnym portem.
- Mao – stolicę Minorki z Placem Hiszpański, kościołami neoklasycystycznymi i dużym portem naturalnym.
- Monte Toro – najwyższa górę Minorki 357 m n.p.m.
- Fort Marlborough – pozostałość po czasach brytyjskich. Obiekt powstał w wieku XVIII. Dzisiaj znajduje się tam muzeum.
Co zabrać na urlop na Minorce? Dokumenty na wyjazd do Minorki
Minorka to wyspa hiszpańska, aby więc udać się tam na wakacje wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą pamiętać o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym pojazdu i polisie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
Czy na Minorce jest bezpiecznie?
Latem w regionie całego Morza Śródziemnego istnieje duże zagrożenie pożarowe. W ostatnich latach pożary są coraz większe.
W całej Hiszpanii obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Trzeba więc zachować dużą ostrożność i stosować się do poleceń służb.
W kraju zdarzają się napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe.
Karta EKUZ na urlop na Minorce – czy wystarczy?
Karta EKUZ na Minorce obowiązuje, bo jest to wyspa należąca do Hiszpanii. Jednak dokument ten obejmuje jedynie leczenie w nagłych przypadkach. Za wszystko inne trzeba już zapłacić z własnej kieszeni. Standardowa wizyta lekarska w Hiszpanii kosztuje około 100 euro, a doba pobytu w szpitalu powyżej 180 euro. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Minorki wybrać?
Oczywiście karta EKUZ daje turystom z Polski dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w ramach hiszpańskiej służby zdrowia. Warto jednak i tak zdecydować się na rozszerzenie ochrony poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego do Minorki z odpowiednią wysoką sumą na pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego czy wypłatę odszkodowania w razie wypadku.
To ubezpieczony może wybrać sumę kosztów leczenia w polisie turystycznej. Do niego należy też wybór dodatków. Assistance wchodzi zazwyczaj w skład standardowego ubezpieczenia, ale z NWW, prywatnym OC czy ubezpieczeniem bagażu nie zawsze już jest tak kolorowo.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Minorki?
Osoba wybierająca się na Minorkę może samodzielnie wybrać dla siebie polisę, która będzie odpowiadała jej potrzebom, a tym samym zapewniała maksymalną ochronę.
Dobre ubezpieczenie turystyczne do Minorki musi obejmować:
- Koszty leczenia – są to wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zabiegi, leki. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym oczywiście lepsza ochrona zdrowia.
- Koszty transportu – wydatki związane z przewozem osoby ubezpieczonej, na przykład do kraju po doznanym urazie. Koszty transportu włączają też transport ciała osoby zmarłej do Polski.
- Zwrot kosztów ratownictwa – ubezpieczyciel opłaca wówczas koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych.
- Ubezpieczenie bagażu – pozwala na otrzymanie odszkodowania wtedy, gdy bagaż zostanie zniszczony, ukradziony lub zagubiony. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia.
- NNW – dzięki tego rodzaju polisie można otrzymać środki na pokrycie kosztów związanych z nieszczęśliwymi wypadkami.
- OC prywatne – polisa tego typu pokrywa koszty wyrządzonych nieumyślnie szkód na mieniu i szkód osobowych podczas pobytu poza granicami kraju.
Szczegółowe informacje dotyczące zakresu polisy można znaleźć w ogólnych warunkach umowy – OWU. To kluczowy dokument regulujący kwestie ubezpieczenia, dlatego każda osoba ubezpieczona powinna zapoznać się z zapisami OWU.
Bardzo ważna jest sekcja, która zawiera wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania lub nie poniesie kosztów za swojego klienta. Przykładem są koszty za zdarzenia wywołane po alkoholu, chyba że ubezpieczony wykupił specjalną klauzulę.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Minorki wybrać?
To w dużej mierze kwestia indywidualnych potrzeb danej osoby. Na pewno dodatkowego ubezpieczenia turystycznego potrzebują osoby aktywne, które na miejscu mają zamiar nie tylko plażować, ale i uprawiać sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne.
Dodatkową polisę powinny też wykupić osoby cierpiące na choroby przewlekłe czy mające zamiar w czasie wakacji spożywać napoje alkoholowe.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Minorki?
Wiele osób nie wie, że obecnie ubezpieczenie turystyczne kupić można bez problemu przez internet np. za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces trwa dosłownie kilka minut i jest bardzo intuicyjny. W ten sposób kupić polisę można nawet na przysłowiową ostatnią chwilę.
Najważniejsze informacje:
- Osoby wybierające się na Minorkę potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wyspa ta należy bowiem do Hiszpanii.
- W całej Hiszpanii obowiązuje czwarty z pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego.
- Latem region Morza Śródziemnego jest zagrożony pożarami.
- Na Minorce obowiązuje karta EKUZ, ale i tak warto zabrać ze sobą dobre ubezpieczenie turystyczne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Dzięki niemu polisę podróżną kupić można w ciągu kilku minut.
- Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
- Posiadanie ubezpieczenia turystycznego na Minorce nie jest wymagane, ale zaleca się jego wykupienie. Karta EKUZ nie zapewnia bowiem pełnej ochrony.
- Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Im kwota ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej dla osoby ubezpieczonej. To oznacza jednak wyższą składkę.