Ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki
Kraje

Ubezpieczenie do Kostaryki

Ubezpieczenie do Kostaryki

Kostaryka to chyba najbezpieczniejszy kraj Ameryki Środkowej. Są tam liczne parki narodowe i ciekawe zabytki. Warto się tam wybrać na urlop, chociaż wiele osób może to uznać za pomysł nieco szalony. Jak przygotować się na taką podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki wybrać?

Kostaryka – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
 • Warto zachować ostrożność – największym zagrożeniem są tam drobne kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu czy kradzieże z zaparkowanego samochodu. Zdarzają się napady. 
 • Lepiej zrezygnować z nocnych spacerów i podróży między miastami.
 • Kostaryka znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie i wulkanicznie. 
 • Po trzęsieniach ziemi istnieje ryzyko wystąpienia tsunami. 
 • W okresie od kwietnia do października w niektórych prowincjach występują huragany. W porze deszczowej normą są ulewne deszcze.

Kostaryka – co warto zobaczyć?

 • Park narodowy Manuel Antonio – jeden z 12 najpiękniejszych parków narodowych świata. Chroni liczne gatunki ptaków i ssaków. Pełno tam szlaków turystycznych. 
 • San Jose – stolica i największe miasto Kostaryki. To centrum biznesowe kraju, ale i bardzo biedne miejsce. Miasto wybudowano w zasadzie w środku lasu deszczowego.
 • Tamarindo – plażowe miasteczko słynące z doskonałych warunków dla surferów. 
 • Wulkan Arenal – stratowulkan w północnej części kraju, którego stożek sięga wysokości 1633 m n.p.m. Po raz pierwszy wybuchł siedem tysięcy lat temu. Ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1968. U jego podnóża znajduje się jezioro Arenal. 
 • Park Narodowy Tortuguero – z roku 1970. Ochrania żyjące tam żółwie. Najwyższy szczyt parku to Szczyt Żółwia Cerro Tortuguero. 
 • Monteverde Cloud Forest Reserve – obszar chroniony w środkowej części kraju. 
 • Park narodowy Corcovado – na Półwyspie Osa. To największy park narodowy w kraju. Jest niezwykle różnorodny. W jego centrum znajduje się jezior Corcovad. 
 • Wodospad La Fortuna – wysoki na 70 metrów. Znajduje się w Parku Narodowym Wulkanu Arenal. 
 • Gorące źródła Tabacon – zlokalizowane na rzece Rio Rabacon niedaleko miasta La Fortuna.

Co zabrać na urlop w Kostaryce? Dokumenty na wyjazd do Kostaryki

Na granicy z Kostaryką Polacy muszą okazać ważny paszport. W przypadku podróży krótszych niż 90 dni wiza nie jest wymagana.

Czy w Kostaryce jest bezpiecznie?

W Kostaryce nie ma problemu z terroryzmem. Nie działają tam również kartele. Jednak w dużych miastach zdarzają się kradzieże czy napady na turystów. Dotyczy to przede wszystkim biedniejszych dzielnic. Lepiej więc takich miejsc unikać zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. 

Ulice San Jose, a więc stolicy kraju często nie mają nazw. To utrudnia poruszanie się po mieście. 

Kostaryka znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tam także erupcje wulkanów. Możliwe są tsunami. 

Karta EKUZ na urlop w Kostaryce – czy wystarczy?

Oczywiście karta EKUZ w Kostaryce nie obowiązuje. Kraj ten znajduje się bowiem w Ameryce Południowej. Warto więc zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne.

Na terenie całego kraju występuje wirus dengi. Lokalnie stwierdza się ogniska malarii. Rzadziej występuje choroba zika. To choroby przenoszone przez komary. Szczepienia przeciwko żółtej febrze nie są wymagane. Dotyczą jedynie tych osób, które przybywają z  regionów, w których występuje ta choroba.  

Opieka medyczna jest łatwo dostępna w dużych miastach. Jednak wizyty lekarskie i pobyt w szpitalu są płatne.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki wybrać?

Kostaryka to kraj bezpieczny na tle pozostałych krajów tego regionu. Jednak nawet i tam poziom przestępczości jest wyższy niż w Polsce. Obecnie w ciągu roku mordowanych jest tam 10 na 100 tysięcy osób. W Polsce wskaźnik ten jest dziesięć razy niższy. Dlatego trzeba wybrać polisę podróżną, która zapewnia ochronę w przypadku utraty zdrowia lub mienia na skutek kradzieży lub rozboju. Zapoznać się tutaj trzeba z OWU – Ogólnymi Warunkami Umowy. 

Innym zagrożeniem są choroby. Na Kostaryce są obecne malaria i denga, na które nie można się zaszczepić. W razie wystąpienia jakichkolwiek och objawów trzeba od razu udać się do lekarza. Dotyczy to także tych osób, które stosowały profilaktykę antymalaryczną. Warto więc sprawdzić, czy dane ubezpieczenie turystyczne obejmuje zwrot kosztów leczenia chorób tropikalnych.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki?

Ubezpieczenie turystyczne może pokrywać takie koszty, jak:

 • Koszty leczenia – a więc wizyty lekarskie, diagnostykę, zabiegi, operacje, leki, leczenie stomatologiczne w ramach wyznaczonego limitu. W przypadku podróży egzotycznej  najlepiej zdecydować się na polisę, która oferuje nieco wyższe sumy.
 • Koszty ratownictwa – taka polisa pokrywa koszt akcji ratunkowej, gdy konieczne będzie jej przeprowadzenie np. w przypadku wypadków w górach lub na oceanie.
 • Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków – pokrywane są one przez tzw. ubezpieczenie NNW. Polisa pozwala wtedy na otrzymanie środków na leczenie, rehabilitację, pokrycie kosztów związanych z utraconymi dochodami ze względu na niezdolność do pracy itd. 
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki takiej polisie można zredukować negatywne konsekwencje wynikające z kradzieży, zniszczenia lub zagubienia bagażu podróżnego. 
 • Ubezpieczenie dla sportowców – polisa dedykowana specjalnie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne. Obejmuje jednak konkretne rodzaje sportów.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu – klauzula alkoholowa. Odszkodowanie wypłacane jest także wtedy, gdy ubezpieczony wywoła zdarzenie pod wpływem alkoholu.
 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym – dzięki tej polisie możliwa jest wypłata odszkodowania dla osoby nieumyślnie poszkodowanej przez osobę ubezpieczoną.
 • Ubezpieczenie OC sportowe – tego rodzaju polisa rozszerza ochronę o wyrządzenie szkód osobie trzeciej podczas uprawiania sportów.
 • Assistance – rozbudowany pakiet, który pozwala na otrzymanie szerokiej gamy usług, w tym tłumacza, obsługi prawnej, organizacji noclegu, transportu czy też opieki nad dziećmi.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kostaryki wybrać?

Warto zastanowić się nad sposobem spędzania wolnego czasu w czasie podróży. Być może w planach są sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka? Zalicza się do nich np. nurkowanie czy surfowanie. Wtedy koniecznie trzeba rozszerzyć standardowe ubezpieczenie turystyczne. 

Dodatkowej ochrony wymagają również osoby chore przewlekle, gdy w czasie wyjazdu dojdzie do zaostrzenia się dolegliwości chorobowych. Standardowa polisa wtedy na niewiele się zdaje.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kostaryki?

Dzisiaj ludzie żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na odwiedzanie towarzystw ubezpieczeniowych czy agencji ubezpieczeniowych. Jest jednak dobra wiadomość – polisę na wyjazd kupić można przez internet za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl Cały proces zajmuje dosłownie kilka minut!

Najważniejsze informacje:

 • Polacy wybierający się do Kostaryki muszą mieć przy sobie ważny paszport. Pobyt krótszy niż 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy.
 • Kostaryka to jeden z najbezpieczniejszych krajów Ameryki Południowej, ale i tam trzeba zachować dużą ostrożność. Trzeba zaopatrzyć się przed wyjazdem w dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Kostaryka znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tam erupcje wulkanów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
W przypadku podróży do Kostaryki zakup ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowy, ale nie warto z niego rezygnować. Nie jest to duży koszt, a lepiej mieć zabezpieczenie w razie wypadku czy choroby.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Można to zrobić przez internet za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Formalności załatwić można w kilka minut.
Czy do Kostaryki potrzebny jest paszport?
Podczas przekraczania granicy trzeba okazać ważny paszport, ale wiza przy podróżach krótszych niż 90 dni nie jest wymagana.