Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa
Kraje

Ubezpieczenie do Kosowa

Ubezpieczenie do Kosowa

Kosowo to niewielki, dość górzysty kraj położony na Bałkanach. Nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością wśród turystów. Warto jednak rozważyć ten kierunek na urlop, bo Kosowo jest piękne. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kosowa wybrać?

Kosowo – informacje z MSZ

  • Przed wyjazdem zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
  • Na północy kraju utrzymują się napięcia etniczne. Lepiej więc zrezygnować z podróży do regionu Mitrowica. 
  • Wysokie jest zagrożenie przestępczością pospolitą. Uważać trzeba na kieszonkowców, zwłaszcza w środkach transportu publicznego. 
  • Na terenie Kosowa nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów warto zgłosić się do Ambasady RP w Skopje w Macedonii Północnej. 
  • Kosowo znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Kosowo – co warto zobaczyć?

  • Monaster Decani – w zachodnim Kosowie. Budynek wzniesiony został w wieku XIV jako monaster Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. To największy średniowieczny kościół na całych Bałkanach. Wpisany jest na listę UNESCO.
  • Monaster Gracanica – pochodzący z wieku XIV. To klasztor prawosławny położony niedaleko Prisztiny i wpisany na listę UNESCO. 
  • Monaster Peć – obejmujący kompleks czterech świątyń, wpisany na listę UNESCO. 
  • Park Narodowy Sar Planina – obejmujący duże pasmo górskie o tej samej nazwie.
  • Stary Bazar w Prizrenie – największy historyczny bazar w kraju. 
  • Fortecę Prizren – ruiny twierdzy z pięknym widokiem na miasto i góry.
  • Park Narodowy Bjeshket e Nemuna – w zachodniej części kraju.
  • Muzeum Etnograficzne w Prisztinie – znane jako Muzeum Emin Gjku. Znajduje się w budynku z wieku XVIII. 
  • Meczet Imperatora w Prisztinie – z wieku XV. Powstał na rozkaz sułtana Mehmeda II Zdobywcy. W XVII wieku przez krótki czas służył jako kościół.

Co zabrać na urlop w Kosowie? Dokumenty na wyjazd do Kosowa

Potrzebny jest w tym przypadku ważny paszport. Wiza nie jest konieczna. Dotyczy to podróży krótszych niż 90 dni. Dłuższy pobyt należy zgłosić w Biurze Rejestracji Cudzoziemców – w kwaterze głównej policji w Prisztinie. 

Kierowcy muszą zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i ubezpieczenie graniczne OC. Dla samochodów osobowych jest to koszt 30 euro za 15 dni.

Czy w Kosowie jest bezpiecznie?

Polskie władze zalecają zachowanie w czasie podróży do Kosowa dużej ostrożności. Lepiej zrezygnować z odwiedzania terenów przygranicznych z Serbią. Jest to region Mitrowicy. Na terenie całego kraju jest dość wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą np. kradzieżami.

Polska nie ma jeszcze stałych stosunków dyplomatycznych z Kosowem. Dlatego o ewentualną pomoc trzeba się zwracać np. do Ambasady Węgier w Pirsztinie. Polska placówka dyplomatyczna znajduje się w Macedonii Północnej w Skopje.

Kosowo znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ na urlop w Kosowie – czy wystarczy?

Kosowo nie należy do UE i do EFTA. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że w Kosowie karta EKUZ nie obowiązuje. Trzeba więc  wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje w razie potrzeby koszty leczenia, pobytu w szpitalu czy transportu medycznego do kraju.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kosowa wybrać?

Podczas wyjazdu za granice kraju nigdy nie należy rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego. W szczególności dotyczy to państw, które nie należą do Unii Europejskich i w których nie obowiązuje karta EKUZ. Tak jest w przypadku Kosowa. Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym lepiej.

Publiczna służba zdrowia w Kosowie nie jest niestety najlepsza. Gdy zajdzie taka potrzeba, warto więc udać się do placówki prywatnej. To zapewnia dobra polisa podróżna. Osoby, które nie mają ubezpieczenia za standardową wizytę lekarską zapłacić muszą około 20  euro. Droższe są oczywiście zabiegi medyczne. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kosowa?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Kosowa musi zapewniać:

  • Koszty leczenia – pokrywają one opłaty związane z pomocą medyczną udzielaną na terenie danego kraju. Bezpieczna suma gwarantowana to 30 tysięcy euro.
  • Koszty ratownictwa – firma ubezpieczeniowa opłaca lub zwraca koszty ewentualnych akcji ratowniczych i poszukiwawczych np. w górach. Bezpieczna suma gwarantowana to 5 tysięcy euro.
  • Ubezpieczenie NNW –  przydaje się w  razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Można się wówczas ubiegać o odszkodowanie.
  • Prywatne OC – w ramach sumy gwarantowanej firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie, gdy ubezpieczony nieumyślnie spowoduje wypadek lub zniszczy cudzą własność.
  • Ubezpieczenie bagażu – pozwala liczyć na rekompensatę finansową, gdy dojdzie do kradzieży, zniszczenia lub zgubienia rzeczy zabranych w podróż.
  • Assistance – pomoc prawna, informacyjna i logistyczna ze strony ubezpieczyciela, gdy w czasie wyjazdu pojawią się jakieś problemy. 

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kosowa wybrać?

Z uwagi na dość  wysoki poziom przestępczości pospolitej w Kosowie przydać się może ubezpieczenie bagażu. Assistance zapewnia wsparcie prawne, informacyjne, logistyczne czy wsparcie medyczne. To ważne, bo w Kosowie nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. 

Oczywiście każde ubezpieczenie turystyczne można rozbudować. Sporo zależy od tego, jakie są plany na wyjazd. Najpopularniejsze rozszerzenia obejmują:

  • następstwa chorób przewlekłych, 
  • zdarzenia pod wpływem alkoholu,
  • ochronę sportów ekstremalnych,
  • ochronę sportów wysokiego ryzyka.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kosowa?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że aby kupić dobre ubezpieczenie turystyczne do Kosowa wystarczy usiąść przed ekranem komputera. Z pomocą przychodzi internetowy serwis Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem w kilka minut można się zaopatrzyć w polisę podróżną dopasowaną do swoich potrzeb. 

Najważniejsze informacje:

  • Kosowo nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Przed wyjazdem warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • Kosowo znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Poziom przestępczości pospolitej jest tam dość wysoki.
  • Do przekroczenia granicy z Kosowem potrzebny jest ważny paszport. Wiza przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na wjazd do Kosowa trzeba mieć paszport?
Granice Kosowa przekroczyć można jedynie na podstawie ważnego paszportu. Dowód osobisty to za mało, bo kraj ten nie należy do Strefy Schengen.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Warto skorzystać z internetowego serwisu Polisoteka.pl. To najwygodniejsze rozwiązanie, bo nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu.
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Im wyższa jest kwota ubezpieczenia, tym lepiej. W przypadku Kosowa 30 000 euro to minimum.