Kirgistan to kraj, którego powierzchnię w 94% pokrywają góry. 90% z nich znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. Podróż do tego państwa to okazja, aby zobaczyć bezkresne stepy i górskie przełęcze. Dlaczego warto się tam udać? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Kirgistan – informacje z MSZ
- Kirgistan – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Kirgistanie? Dokumenty na wyjazd do Kirgistanu
- Czy w Kirgistanie jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Kirgistanie – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kirgistanu wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu?
Kirgistan – informacje z MSZ
- Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
- Odradza się odwiedzanie obwodu batkeńskiego. Lepiej też unikać pogranicza Kirgistanu z Tadżykistanem z uwagi na napiętą sytuację między tymi dwoma krajami.
- W dobie narastającego kryzysu przestępczość w Kirgistanie w ostatnim czasie rośnie.
- Zaleca się unikanie dużych skupisk ludzi. W kraju działają ekstremiści.
- Zdarzają się napady z bronią w ręku i pobicia cudzoziemców. Trzeba uważać na kieszonkowców.
- Turyści wybierający się w góry muszą uważać na lawiny śnieżne i błotne. W Kirgistanie nie istnieją służby ratunkowe przeprowadzające akcje w górach.
- Kirgistan znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.
Kirgistan – co warto zobaczyć?
- Park Narodowy Al-Archa – położony około godzinę drogi od stolicy Biszkeku. Jest tam wiele tras spacerowych i trekkingowych. Udać się można na lodowiec.
- Biszkek – duże, nowoczesne miasto otoczone przez góry. Jest tam sporo terenów zielonych. Zobaczyć na pewno warto Biały Dom, w którym mieszka prezydent kraju czy plac Ala Too. Odpocząć można w popularnym parki Panfilova.
Co zabrać na urlop w Kirgistanie? Dokumenty na wyjazd do Kirgistanu
Podczas przekraczania granicy Kirgistanu trzeba okazać ważny paszport. Polska nie ma z tym krajem bezpośredniego połączenia lotniczego. Dlatego trzeba sprawdzić, jakie są wymagania krajów tranzytowych. Droga lądową do Kirgistanu dostać się można tylko z Uzbekistanu lub Kazachstanu. Granica z Tadżykistanem jest zamknięta z uwagi na napięcia między tymi dwoma krajami.
Wiza w przypadku podróży turystycznych krótszych niż 60 dni nie jest wymagana. Kierowcy muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy.
Czy w Kirgistanie jest bezpiecznie?
Jeszcze jakiś czas temu poziom bezpieczeństwa w Kirgistanie nie obiegał od standardów europejskich. W ostatnich latach sporo zmieniły jednak działania ekstremizmów i kryzys, który dotknął ten kraj. Zdarzają się tam kradzieże kieszonkowe czy napady na turystów.
Osoby, które mają zamiar udać się w góry Tienszan, muszą pamiętać, że w Kirgistanie nie ma górskiego ratownictwa medycznego. W razie problemów będą zdane tylko na siebie.
Karta EKUZ na urlop w Kirgistanie – czy wystarczy?
Karta EKUZ w Kirgistanie nie obowiązuje. Zakup ubezpieczenia podróżnego nie jest obowiązkowy, ale zalecany. Poziom państwowych usług medycznych w Kirgistanie jest niski – zwłaszcza na prowincji.
Podczas wjazdu do kraju nie trzeba okazywać świadectwa szczepień, ale cudzoziemcy mogą zostać poproszeni o zaświadczenie potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu wybrać?
Niestety opieka medyczna w Kirgistanie stoi na niskim poziomie. Dostęp do wielu leków i usług jest bardzo ograniczony. Dodatkowo korzystanie z placówek zdrowotnych jest w 100% odpłatne. Dlatego tak duże znaczenie ma zakup dopasowanego do swoich potrzeb ubezpieczenia podróżnego.
Ile kosztuje polisa do tak egzotycznego kraju? Osoba, która nie cierpi na żadne choroby przewlekłe i ma zamiar jedynie zwiedzać Kirgistan za 14-dniowe ubezpieczenie zapłaci zaledwie kilkadziesiąt złotych. To koszt kilku złotych dziennie. W razie potrzeb polisę można oczywiście nieco rozbudować. Jednak i tak jej koszt nie jest wysoki.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu?
Osoby wyjeżdżające do Kirgistanu powinny kupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje:
- Koszty leczenia – pokrywają one wszystkie opłaty za wizyty lekarskie, leczenie, pobyt w szpitalu i inne koszty, ale tylko do wyznaczonej sumy.
- Zwrot kosztów transportu – dotyczą one m.in. transportu medycznego czy zwłok do Polski.
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – taka polisa pokrywa koszty skutków wypadków – leczenia czy rehabilitacji.
- OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel pokrywa wówczas koszty ewentualnych szkód klienta.
- Ubezpieczenie sportowe – poszerza ochronę dla sportowców w ramach konkretnych sportów.
- Ubezpieczenie zniszczenia, kradzieży lub zagubienia bagażu – tylko do maksymalnej sumy określonej w polisie.
- Assistance – tłumaczenie, obsługa prawnika, pomoc opiekunki, usługi organizacyjne itd. Podczas podróży do Kirgistanu to rozszerzenie może być bardzo przydatne.
- Klauzula alkoholowa – ubezpieczyciel pokrywa wtedy koszty zdarzeń wywołanych przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu.
Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej warto zawsze sprawdzić, co dokładnie wchodzi w jej skład. Kluczowe znaczenie ma OWU. Dokument ten wskazuje prawa i obowiązki oraz zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kirgistanu wybrać?
Spore znaczenie ma to, jak osoba ubezpieczona planuje spędzać na miejscu swój czas. Osoby aktywne, które lubią sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka, muszą pamiętać o rozszerzeniu standardowej polisy podróżnej. Przydać się może im także sportowe OC czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.
O dodatkowej ochronie muszą pamiętać osoby przewlekle chore. Zaostrzenie podczas wyjazdu objawów choroby podstawowej może się bez tego skończyć bardzo źle.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu?
Obecnie zakup ubezpieczenia turystycznego, nawet do tak mało popularnego kraju jak Kirgistan, nie jest większym problemem. Okazuje się, że wszystkie formalności załatwić można przez internet. Wystarczy skorzystać z serwisu Polisoteka.pl. Za jego pomocą w kilka minut można kupić polisę podróżną dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.
Najważniejsze informacje:
- Osoby wyjeżdżające do Kirgistanu w celach turystycznych na okres do 60 dni nie muszą mieć wizy. Podstawa to ważny paszport.
- W Kirgistanie karta EKUZ nie obowiązuje. Służba zdrowotna stoi na raczej niskim poziomie. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
- Poziom przestępczości pospolitej w Kirgistanie rośnie. To efekt działalności ekstremistów i kryzysu, który dotyka ten kraj.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
- Bez problemu zrobić to można przez inter
net za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje kilka minut i wcale nie jest skomplikowany. - Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym lepiej. W przypadku Kirgistanu powinna być ona wysoka, bo jest to kraj leżący dość daleko od Polski.
- Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
- W przypadku podróży do Kirgistanu zakup ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowy, ale nie należy z niego rezygnować. Kraj ten nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ.