Kenia to kraj, który większości osób kojarzy się z dzikimi zwierzętami i dziewiczą przyrodą. Z roku na rok cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Kenia ma naprawdę wiele atrakcji do zaoferowania. Jak zaplanować tak daleką i egzotyczną podróż? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kenii wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Kenia – informacje z MSZ
- Kenia – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Kenii? Dokumenty na wyjazd do Kenii
- Czy w Kenii jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Kenii – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kenii wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kenii?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kenii wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kenii?
Kenia – informacje z MSZ
- Przed wyjazdem zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
- MSZ odradza podróże na pogranicze z Etiopią, Sudanem Południowym i Somalią oraz odwiedzanie hrabstwa Lamu.
- W Kenii istnieje dość duże zagrożenie atakami terrorystycznymi. Działają tam grupy związane z somalijskim Al-Szabaab.
- Problemem jest wysoki poziom przestępczości pospolitej. Trzeba uważać w miejscach publicznych.
- Na terenach wiejskich dochodzi często do starć na tle etnicznym.
- Dokumenty i przedmioty wartościowe dobrze jest przechowywać w sejfach hotelowych.
- Podczas odwiedzania parków narodowych i rezerwatów przyrody lepiej trzymać się zorganizowanych grup.
Kenia – co warto zobaczyć?
- Górę Kenia – drugi szczyt afrykański pod względem wielkości.
- Wielką migrację zwierząt w Maasai Mara – dzikim rezerwacie przyrody, który łączy się z tatrzańskim Serengeti. W lipcu i sierpniu dzikie zwierzęta przemierzają z Serengeti na południu do Maasai Mara na północy.
- Shimba Hills National Reserve – miejsce zamieszkiwane przez kilkaset słoni. To stosunkowo niewielki rezerwat oddalony od oceanu o 15 km.
- Park Narodowy Amboseli – położony w południowej części kraju na granicy z Tanzanią. Wprawdzie szczyt Kilimandżaro znajduje się już na terenie Tanzanii, ale jego zbocza leżą właśnie w Kenii. Park zamieszkuje wiele dzikich zwierząt.
- Centrum Żyraf w Nairobi – założony w roku 1979 przez Jocka Leslie Melville’a. Zajmuje się hodowlą żyraf i działalnością edukacyjną.
- Mombasa Fort Jesus – z wieku XVI. W roku 1958 utworzono tam park narodowy, które od roku 2011 znajduje się na liście UNESCO.
- Park Narodowy Tsavo – pierwszy kenijski park narodowy. Utworzony został w rok 1948. Żyją tam ogromne słonie.
- Park Narodowy Jeziora Nakuru – stworzony w roku 1968. Obejmuje tereny Wielkich Rowów Afrykańskich i nie tylko. Samo jezioro to płytki zbiornik tektoniczny o dość niewielkiej głębokości.
- Park Narodowy Hell’s Gate – z fantastycznymi krajobrazami. Zwiedzać go można przede wszystkim na rowerach. Znajduje się tam np. wygasły wulkan Hobley’s czy wąwóz Hell’s Gate Gorge. Odwiedzić trzeba Centrum Kultury Masajów Oloor Karia.
- Rezerwat Narodowy Samburu – nad brzegiem rzeki Ewaso Ng’iro. Znajdują się tam góry Ololokwe i Koitogor.
- Plażę Diani – położoną nad Oceanem Indyjskim około 30 km od Mombasy. Niedaleko znajdują się rafy koralowe.
Co zabrać na urlop w Kenii? Dokumenty na wyjazd do Kenii
Najważniejszy jest ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. Trzeba też pamiętać o elektronicznej wizie. Dokument na ogół jest gotowy w ciągu 2 dni, ale lepiej nie zwlekać zbyt długo. Wiza jest ważna przez 3 miesiące. Nie jest wymagana jednak w przypadku tranzytu przez Kenię oraz w przypadku dzieci poniżej 16. roku życia. Koszt jej wyrobienia to 51 dolarów.
W sytuacji, gdy wyjazd nie ma charakteru turystycznego, wizę uzyskać można na granicy (na okres 3 miesięcy).
Potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej febrze nie jest obowiązkowe. Nie dotyczy to jednak osób, które przyjeżdżają z innego kraju afrykańskiego, gdzie istnieje duże ryzyko zachorowania na tę chorobę. Szczepienia nie są wymagane, ale warto je rozważyć (tężec, błonica, WZW A i B, dur brzuszny, wścieklizna).
Na podstawie polskiego prawa jazdy przetłumaczonego na język angielski można się poruszać po kenijskich drogach przez 3 miesiące.
Czy w Kenii jest bezpiecznie?
W Kenii istnieje niestety ryzyko ataków terrorystycznych ze strony grup powiązanych z Al-Szabaab. Trzeba też uważać na przestępców, głównie na lotniskach czy w obiektach popularnych wśród turystów.
Na granicy z Somalią w hrabstwach Lamu i Garissa dochodzić może do porwań i ataków grup somalijskich. Uzbrojeni bojownicy pojawiają się na granicy z Etiopią i Sudanem Południowym.
W czasie pory deszczowej po lokalnych drogach bez problemów radzą sobie tylko pojazdy z napędem na cztery koła. W czasie dłuższych podróży lepiej skorzystać z eskorty policyjnej lub wojskowej. MSZ zaleca odwiedzanie parków narodowych i rezerwatów przyrody w grupach zorganizowanych.
Kenia walczy z kłusownikami. Posiadanie wyrobów z kości słoniowej wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Co ciekawe, w kraju zakazane jest używanie torebek foliowych.
W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Polacy przez 3 miesiące mogą korzystać z polskiego prawa jazdy, ale przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego na język angielski. Można też uzyskać wcześniej międzynarodowe prawo jazdy. Kenijskie drogi są w kiepskim stanie i często dochodzi tam do wypadków.
Karta EKUZ na urlop w Kenii – czy wystarczy?
Oczywiście w Kenii EKUZ nie obowiązuje, a leczenie bywa bardzo kosztowne. Usługi medyczne są na ogół prywatne – dość drogie. Dodatkowo na prowincjach opieka medyczna stoi na niskim poziomie, a więc na ogół potrzebny jest transport do większego miasta, za który trzeba zapłacić samodzielnie. Najdroższy jest medyczny transport lotniczy.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kenii wybrać?
Podczas wybierania ubezpieczenia turystycznego do Kenii na uwadze trzeba mieć przede wszystkim odpowiednio wysokie sumy gwarantowane danej polisy. W przypadku leczenia 100 tysięcy złotych to minimum, a w przypadku transportu medycznego – 30 tysięcy złotych.
Kenia to mimo wszystko kraj egzotyczny i zagrożenia są tam inne niż np. w Europie. Owady przenoszą tropikalne choroby. Niebezpieczne bywa nawet mycie zębów wodą z kranu. Dlatego dobra polisa podróżna do Kenii powinna też obejmować rozszerzenia: ubezpieczenia od chorób przewlekłych, klauzulę alkoholową czy rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kenii?
Najważniejsze składniki ubezpieczenia turystycznego do Kenii to:
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – zdecydowanie kluczowy składnik każdej polisy podróżnej. Takie ubezpieczenie pokrywa koszty każdej interwencji lekarskiej.
- Koszty ratownictwa i transportu do kraju – w Afryce transport medyczny nie należy do najtańszych, a chorego trzeba często przewieźć do większego miasta. Niekiedy trzeba zapłacić za transport medyczny do Polski.
- Assistance – bardzo ważny element polisy turystycznej. W jego ramach uzyskać można wsparcie w razie wypadku czy jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia np. w formie pomocy tłumacza.
- OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zapewnia wypłatę odszkodowania osobie trzeciej, jeśli ubezpieczony doprowadzi do wypadku, w którym ta ucierpi. Polisa OC pokrywa też wydatki mające związek z naprawą uszkodzonego mienia.
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zabezpiecza turystę przed kosztami związanymi z długim leczeniem czy rehabilitacją.
- Ochrona bagażu – pozwala na uzyskanie odszkodowania w razie jego kradzieży czy uszkodzenia.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kenii wybrać?
Oczywiście ubezpieczenie turystyczne do Kenii obejmować może znacznie więcej opcji niż standardowe pokrycie kosztów leczenia. Mowa tutaj np. o OC, NNW, transporcie zwłok, ubezpieczeniu sprzętu sportowego itd.
Warto zacząć od NNW, a więc od ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Osoby, które je wykupią, mogą liczyć na odszkodowanie, gdy ucierpią w nieszczęśliwym wypadku. Z kolei OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli ubezpieczony w trakcie podróży wyrządzi komuś krzywdę, zostanie ona pokryta przez ubezpieczyciela. O takiej polisie powinny pamiętać m.in. te osoby, które na miejscu mają zamiar wynająć samochód.
Przydać się może ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Wtedy można liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do zniszczenia czy kradzieży transportowanych rzeczy. Niestety zdarza się, gdy przydaje się także transport do kraju zwłok.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kenii?
Dzisiaj ludzie żyją w ciągłym biegu i często nie mają czasu na odwiedzanie stacjonarnych agencji ubezpieczeniowych. Na szczęście dzisiaj ubezpieczenie turystyczne kupić można przez internet. Z pomocą przychodzi intuicyjny w obsłudze serwis online Polisoteka.pl. Pozwala zaopatrzyć się w odpowiednią polisę podróżną w zaledwie kilka minut.
Najważniejsze informacje:
- Kenia nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
- Do przekroczenia granicy z Kenią potrzebny jest ważny paszport i wiza elektroniczna, której koszt to 51 dolarów.
- W Kenii istnieje niestety zagrożenie atakami terrorystycznymi. Poziom przestępczości pospolitej jest tam dość wysoki.
- Przed wyjazdem do Kenii nie trzeba przechodzić obowiązkowych szczepień, ale zdecydowanie warto to rozważyć.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie ubezpieczenie do Kenii wybrać?
- Polisę turystyczną trzeba dopasować do swoich potrzeb - wieku, stanu zdrowia, sposobu spędzania czasu wolnego. Czasem warto wykupić nie tylko podstawowe, ale i dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
- Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
- Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem polisę kupić można nawet na tzw. ostatnią chwilę.
- Na co trzeba uważać w Kenii?
- W Kenii istnieje dość duże ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych. Sporym problemem jest przestępczość pospolita - porwania, kradzieże czy oszustwa.