Katar to kraj, o którym zaczęło być głośno w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w roku 2002. Okazuje się, że jest to miejsce naprawdę warte odwiedzenia. Jakie dokumenty trzeba w tym przypadku przygotować? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kataru należy wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Katar – informacje z MSZ
- Katar – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Katarze? Dokumenty na wyjazd do Kataru
- Czy w Katarze jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Katarze – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kataru wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kataru?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kataru wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kataru?
Katar – informacje z MSZ
- Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
- Katar jest krajem o bardzo niskim wskaźniku przestępczości pospolitej. Jednak i tak w miejscach publicznych należy zachować ostrożność.
- Obecnie od turystów wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Katar – co warto zobaczyć?
- Muzeum Sztuki Islamu – obiekt znajdujący się na końcu promenady Corniche niedaleko portu w Dosze. Podziwiać tam można eksponaty wiążące się z historią islamu z trzech kontynentów. Najstarsze pochodzą z wieku VII.
- Wyspę Perłową – sztuczną wyspę z wieloma budynkami. To jedyne tereny w Katarze, w których obcokrajowcy mogą wykupić mieszkania na własność.
- Katara Cultural Village – kompleks kulturalno-handlowy między wybrzeżem a Wyspą Perłową. Otwarto go w roku 2010.
- Doha Corniche – nadmorską promenadę położoną wzdłuż zatoki Doha. Ma 7 km długości i podzielona jest na trzy części.
- Aspire Park – największy park w Dosze w dzielnicy Baaya. Ma powierzchnię 88 hektarów.
- Suk Waqik – targowisko w dzielnic Al Souq w Dosze. Mieści się w budynku z przełomu XIX i XX wieku. W roku 2006 obiekt odnowiono.
- Centrum handlowe Villaggio – obiekt utrzymany w stylu włoskim. Mieści się tam około 200 sklepów i kryty kanał o długości 150 metrów – pływają tam gondole.
- Muzeum Narodowe Kataru – otworzone w roku 2019. Jego budowa inspirowana jest różowym kryształem pustynnym.
- Meczet Imama Muhammada ibn Abd al-Wahhaba – narodowy meczet Kataru wybudowany z piaskowca z Dosze. Otwarto go w roku 2011 i mieści 30 tysięcy osób.
- Fort Al Zubara – jedyną atrakcję zlokalizowaną poza Dohą. Znajduje się w miejscowości Zubarah. Budowla pochodzi z roku 1938 9 mieści się tam muzeum.
Co zabrać na urlop w Katarze? Dokumenty na wyjazd do Kataru
Turyści z Polski potrzebują w tym przypadku ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. Podróże krótsze niż 90 dni nie wymagają posiadania wizy. Przed wyjazdem trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Musi to być polisa firmy zatwierdzonej przez katarskie Ministerstwo Zdrowia.
Czy w Katarze jest bezpiecznie?
Warto wiedzieć, że w Katarze obowiązuje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. To kraj dość bezpieczny, w którym liczba przestępstw pospolitych nie jest zbyt wysoka. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z pewnych różnic kulturowych.
Do Kataru nie wolno wwozić alkoholu, pornografii czy wieprzowiny. Na leki uspokajające czy usypiające należy mieć receptę. Prawo islamskie jest rygorystyczne. Zabronione jest utrzymywanie pozamałżeńskich kontaktów seksualnych. Grozi za to więzienie. W miejscach publicznych lepiej nie eksponować ciała.
Karta EKUZ na urlop w Katarze – czy wystarczy?
Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że karta EKUZ w Katarze nie obowiązuje. Kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej. Dodatkowo w tym przypadku obowiązkowe jest posiadanie ważnego ubezpieczenia turystycznego. Zresztą ceny usług medycznych są w Katarze bardzo wysokie.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kataru wybrać?
Od 1 lutego 2023 roku osoby wybierające się do Kataru muszą mieć ubezpieczenie turystyczne akredytowane przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia.
W praktyce nie należy w tym przypadku oszczędzać. Najtańsza polisa może nie gwarantować odpowiedniej ochrony. W praktyce powinna zapewniać duże wsparcie w razie jakichkolwiek problemów – kradzieży, nieszczęśliwego wypadku czy choroby.
Oczywiście ubezpieczenie turystyczne zawsze musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Innej ochrony potrzebują osoby, które w planach mają tylko zwiedzenia, a innej miłośnicy sportów ekstremalnych. Każde ubezpieczenie rozszerzyć można np. o:
- następstwa przewlekłych chorób,
- zdarzenia pod wpływem alkoholu,
- uprawianie sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kataru?
Dobre ubezpieczenie turystyczne do Kataru powinno zapewniać:
- Koszty leczenia – suma gwarantowana musi być naprawdę wysoka. Im jest wyższa, tym oczywiście lepiej. Wtedy zapewnia pokrycie wszystkich kosztów leczenia i spokojny powrót do kraju.
- Koszty ratownictwa – to element polisy, który pokrywa wszystkie wydatki związane z akcjami ratowniczymi czy poszukiwawczymi.
- Ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczyciel wypłaca w tym przypadku stosowne odszkodowanie.
- OC w życiu prywatnym – odszkodowanie jest w tym przypadku wypłacane osobie trzeciej w razie nieumyślnego spowodowania wypadku czy zniszczenia mienia.
- Ubezpieczenie bagażu – zapewnia rekompensatę w przypadku kradzieży, zniszczenia czy zgubienia bagażu.
- Assistance – w tym przypadku ubezpieczyciel gwarantuje wsparcie telefoniczne, pomoc prawną itd. przez 24 godziny na dobę.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kataru wybrać?
Dobre ubezpieczenie musi być zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Najtańsza polisa w praktyce nie zawsze zdaje egzamin.
Na pewno dodatkowe rozszerzenie wykupić muszą osoby, które mają zamiar na miejscu uprawiać sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne. Za takie uznawane są m.in. sporty wodne. O dodatku muszą pamiętać osoby przewlekle chore. Zaostrzenie objawów przewlekłego schorzenia bywa problematyczne – standardowe ubezpieczenie tego nie obejmuje. Co ciekawe, w Katarze zrezygnować można z klauzuli alkoholowej, bo spożywanie alkoholu jest tam po prostu zabronione.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kataru?
Obecnie turyści wybierający się do Kataru muszą mieć ubezpieczenie turystyczne i to akredytowane przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Warto zapoznać się w tym przypadku bliżej z internetowym serwisem Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem polisę kupić można bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Katar to kraj, w którym poziom przestępczości pospolitej nie jest zbyt wysoki. Trzeba pamiętać, że nie można tam wwozić alkoholu i wieprzowiny.
- Do wjazdu do Kataru potrzebny jest ważny paszport i akredytowane przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia ubezpieczenie turystyczne. Przy podróżach krótszych niż 90 dni wiza nie jest konieczna.
- W Katarze nie obowiązuje karta EKUZ, a ceny usług medycznych należą do bardzo wysokich.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu do Kataru?
- Podstawa to ważny przez minimum 6 miesięcy paszport i polisa turystyczna wykupiona w firmie akredytowanej przez katarskie MZ. Wiza przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana.
- Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?
- Najtańsze ubezpieczenia turystyczne znaleźć można za pośrednictwem serwisu internetowego Polisoteka.pl. Wcale więc nie trzeba wychodzić z domu, aby zakupić odpowiednią polisę podróżną.
- Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne do Kataru?
- Od 1 lutego 2023 roku jest to obowiązkowe. Dokument należy okazać podczas przekraczania granicy.