Ubezpieczenie turystyczne do Kanady
Kraje

Ubezpieczenie do Kanady

Ubezpieczenie do Kanady

Kanada to kraj wielokulturowy słynący z dziewiczej przyrody. To miejsce, które wśród turystów cieszy się coraz większą popularnością. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kanady warto wybrać?

Kanada – informacje z MSZ

  • Zalecana jest rejestracja podróży w programie Odyseusz.
  • W Kanadzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej. Tak jest od października roku 2014.
  • W miejscach publicznych należy zachować ostrożność.
  • W Kanadzie na ogół można czuć się bezpiecznie, ale w większych miastach zdarzają się przestępstwa. 
  • Klimat Kanady jest dość surowy, a wiele terenów pozostaje niezamieszkanych. 
  • Uważać należy na dzikie zwierzęta – wilki, niedźwiedzie czy kojoty. 
  • W Kanadzie zdarzają się trzęsienia ziemi, a od lipca do listopada także huragany i tsunami. 

Kanada – co warto zobaczyć?

  • Wodospad Niagara – sięgający 57 metrów. Położony jest na granicy z USA. W zasadzie Niagara Falls to aż trzy wodospady. Najwyższy z nich znajduje się po stronie kanadyjskiej – Horseshoe Falls.
  • Boya Lake – lazurowe, czyste jezioro. 
  • Dawson City – miasteczko, którego początki związane są z tzw. gorączką złota. Dawniej nazywano je Paryżem północy. Dzisiaj mieszka tam 2 tysiące osób. Niedaleko miasta można legalnie szukać złota.
  • Zatokę Fundy – położoną we wschodniej części kraju. Ma długość 258 km i głębokość do 214 km.
  • Banff National Park – tworzący kompleks czterech parków narodowych w Górach Skalistych razem z Parkiem Narodowym Jasper, Parkiem Narodowym Kootenay i Parkiem Narodowym Yoho.  Mieszka tam wiele dzikich zwierząt. Zobaczyć warto gorące źródła Upper Hot Spring czy jeziora lodowcowe Louise i Moraine. 
  • Vancouver – miasto położone na półwyspie Burrard między rzeką Fraser i fiordem Burrad Inlet. Niedaleko są Góry Nadbrzeżne. Znajduje się tam jeden z największych parków Ameryki Północnej i malownicze jeziora miejskie. Jest też sporo miejsc do zwiedzania, w tym dworzec Waterfront czy poprzemysłowa wyspa Granville Island.

Co zabrać na urlop w Kanadzie? Dokumenty na wyjazd do Kanady

Osoby podróżujące do Kanady muszą mieć przy sobie ważny paszport. Od roku 2008 zniesiony jest wobec Polaków obowiązek wizowy, ale dotyczy to jedynie wyjazdów turystycznych i służbowych. Pobyt nie może być dłuższy niż 90 dni. 

Przed podróżą trzeba jednak zdobyć elektroniczne zezwolenie na wjazd eTa – pozwala ono na 6-miesięczny pobyt w kraju. Wniosek rozpatrywany jest zazwyczaj bardzo szybko. Do złożenia dokumentu potrzebny jest ważny paszport biometryczny. Przyda się też karta płatnicza, bo trzeba wnieść odpowiednią opłatę. 

Zezwolenie eTa obowiązuje przez maksymalnie 5 lat lub do momentu utraty ważności dokumentu paszportowego. eTa nie zapewnia wjazdu do kraju, bo ostateczna decyzja należy i tak do urzędnika obecnego na lotnisku. To on decyduje o długości pobytu w Kanadzie.

Czy w Kanadzie jest bezpiecznie?

W zasadzie w Kanadzie można czuć się bezpiecznie, ale warto zachować podstawowe zasady ostrożności. Kanada jest krajem zaprzyjaźnionym z USA. Zdarzać się tam mogą ataki terrorystyczne. Od roku 2014 obowiązuje tam zresztą trzeci z pięciu stopni zagrożenia terrorystycznego.

Niebezpieczna bywa kanadyjska przyroda. Panuje tam klimat surowy, dość zimny. Jest sporo terenów niezamieszkałych, odludnych. Mieszka tam sporo dzikich i groźnych zwierząt.

Karta EKUZ na urlop w Kanadzie – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Kanadzie oczywiście nie jest honorowana. Uznaje się ją jedynie w krajach UE i EFTA. W Kanadzie potrzebne jest więc odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. 

Koszt wizyty u lekarza specjalisty w Kanadzie to koszt nawet 100 dolarów kanadyjskich. Doba hospitalizacji bez zabiegów kosztuje do 2000 dolarów kanadyjskich. Opieka medyczna stoi na wysokim poziomie i jest bezpłatna, ale jedynie dla mieszkańców kraju.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kanady wybrać?

W Kanadzie z publicznej służby zdrowia korzystają jedynie uprawnieni do tego obywatele. Dlatego ubezpieczenie turystyczne obejmować musi koszty leczenia. To najważniejszy element każdej polisy, który gwarantuje zwrot pieniędzy za leczenie, pobyt w szpitalu, zabiegi czy zużyte leki. Plisa powinna też  obejmować OC prywatne i NNW – niezależnie od rodzaju i celu podróży do Kanady. Poza tym niektóre ubezpieczenia obejmują także transport medyczny do Polski. To ważne, bo koszty takiej podróży są ogromne. 

Wiele osób, które wybiera się do Kanady, ma  w planach długie wędrówki. Okazuje się, że tereny odludne są niebezpieczne. Warto więc w polisie turystycznej uwzględnić też koszty ratownictwa i poszukiwania. Tutaj należy obowiązkowo zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Umowy.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Kanady?

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego do Kanady warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów. Dobra polisa podróżna musi obejmować:

  • Pokrycie kosztów leczenia, wizyt u specjalistów czy zakupu leków do sumy gwarantowanej na poziomie minimum 450 tysięcy złotych. W Kanadzie koszty leczenia są wysokie, a więc dobrym rozwiązaniem bywa wykupienie polisy bez sumy gwarantowanej. W razie choroby czy wypadku można liczyć wtedy na opłacenie wszystkich wydatków bez żadnego limitu. 
  • NNW – zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy ubezpieczony ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Tak jet np. w przypadku złamania ręki czy nogi. Odszkodowanie wypłacane jest jako procent sumy gwarantowanej. 
  • Prywatne OC – gwarantuje ochronę przed ponoszeniem konsekwencji finansowych za szkody wyrządzone innym osobom. Ubezpieczony nie musi się martwić, że wyrządził jakiś wypadek czy uszkodził czyjeś mienie. Do sumy gwarantowanej koszt rekompensaty ponosi firma ubezpieczeniowa. 
  • Ratownictwo – to ważne dla osób, które w planach mają uprawianie sportów na zewnątrz np. jazdy na nartach czy wędrówek górskich. Warto wtedy wybrać polisę uwzględniającą koszty ratownictwa. 

Poza tym popularne są rozszerzenia o klauzulę alkoholową, która dotyczy NNW i kosztów leczenia. Wtedy na odszkodowanie mogą liczyć także te osoby, które wypadkowi ulegną po wypiciu alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Kanady wybrać?

Osoby, które wyjeżdżają do Kanady i mają w planach intensywne zwiedzanie, powinny rozważyć wykupienie dodatku w formie Assistance. Wtedy przez 24 godziny na dobę skontaktować można się z ubezpieczycielem w sytuacjach kryzysowych. Warto też wykupić ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza gdy transportowane są bardziej wartościowe przedmioty np. sprzęt elektroniczny. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Kanady?

Obecnie zakup ubezpieczenia turystycznego do Kanady to sprawa banalnie prosta. Można się tym zająć nawet na przysłowiową ostatnią chwilę. Wystarczy skorzystać z internetowego  serwisu Polisoteka.pl. Pozwala on na zakup polisy podróżnej w ciągu kilku minut. Wcale nie trzeba wychodzić z domu!

Najważniejsze informacje:

  • Kanada to piękny kraj, zdecydowanie warty odwiedzenia. Polacy wybierający się w taką podróż muszą mieć przy sobie ważny paszport. Nie ma obowiązku wizowego, ale należy wypełnić wniosek eTa.
  • W Kanadzie karta EKUZ nie obowiązuje, a więc przed wylotem należy kupić dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • W Kanadzie obowiązuje trzeci z pięciu stopni zagrożenia atakiem terrorystycznym. Poziom przestępczości pospolitej nie jest zbyt wysoki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Kanady wybrać?
Sporo zależy od charakteru danego wyjazdu i indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Pod uwagę na pewno trzeba wziąć stan zdrowia czy wiek.
Co jest potrzebne do wjazdu do Kanady?
Podstawa to oczywiście ważny paszport. Od roku 2008 nie ma obowiązku wizowego, ale trzeba wypełnić wniosek o eTa. Dobrze jest też zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Najwygodniej zrobić to przez internet. Z pomocą przychodzi serwis online Polisoteka.pl. Za jego pomocą polisę kupić można w ciągu kilku minut.