Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii
Kraje

Ubezpieczenie do Jordanii

Ubezpieczenie do Jordanii

Jordania wśród krajów Bliskiego Wschodu cieszy się chyba największą popularnością wśród turystów. Można tam polecieć, wydając zaledwie kilkaset złotych za bilet. To kraj wyjątkowy,bo łączący w sobie nowoczesność z nutką orientu. Jest naprawdę ciekawym  kierunkiem na urlop. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Jordanii kupić?

Jordania – informacje z MSZ

 • Warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • W Jordanii zagrożenie przestępczością nie jest duże. Jednak i tak trzeba zachować czujność w miejscach tłocznych, popularnych wśród turystów. Rzadko zdarzają się kradzieże kieszonkowe. 
 • Społeczeństwo jordańskie nie jest agresywne, ale warto zdawać sobie sprawę z pewnych różnic kulturowych.  
 • W Jordanii rzadko mają miejsce kradzieże aut i włamania do pojazdów, ale lepiej parkować w dobrze oświetlonych miejscach.

Jordania – co warto zobaczyć?

 • Petrę – miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Są to ruiny starożytnego miasta wykutego w skale. Znajdują się oczywiście na liście UNESCO. 
 • Wadi Rum – pustynną dolinę położoną wśród efektownych  formacji skalnych w kolorze czerwonym. 
 • Amfiteatr Rzymski w Ammanie – zabytek z  II wieku z czasów rzymskich. Mógł pomieścić 6 tysięcy osób. Wykorzystywany jest do dzisiaj.
 • Cytadelę w Ammanie – stanowisko archeologiczne, w którym zobaczyć można budowle z czasów rzymskich, bizantyjskich czy rządów Umajjadów. Są to m.in. ruiny Świątyni Herkulesa i Pałac Umajjadów. 
 • Zamek Ajloun – z wieku XII. To przykład muzułmańskiej budowli obronnej. Powstał na szczycie góry Jabal’Auf. 
 • Morze Martwe – właściwie jest to jezioro na granicy Jordanii, Izraela i Palestyny. Słynie z bardzo wysokiego zasolenia. 
 • Dżarasz – ruiny starożytnego miasta, które rozkwit przeżywało w czasach rzymskich. 
 • Al-Karak – miasto z zamkiem Krzyżowców z XIII wieku. 
 • Górę Nebo – to z niej Mojżesz miał podziwiać Ziemię  Obiecaną. Znajduje się tam dzisiaj zresztą Sanktuarium Mojżesza.
 • Akabę – port nad Morzem Czerwonym i popularny kurort turystyczny. Są tam plaże i rafy koralowe. 

Co zabrać na urlop w Jordanii? Dokumenty na wyjazd do Jordanii

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że należy w tym przypadku opłacić podatek wjazdowy – 10 JOD, ma więc około 60 złotych. 

Dodatkowo trzeba mieć przy sobie ważny paszport i wizę. Dokument uzyskać można na międzynarodowym przejściu granicznym. Kosztuje 40 JOD – 240 złotych. Wiza ważna jest miesiąc, ale można ją wydłużyć  do 3 miesięcy  na komisariacie policyjnym.

Czy w Jordanii jest bezpiecznie?

Jeśli mowa o Bliskim Wschodzie, to Jordania jest krajem bezpiecznym. Nie trzeba się tam obawiać kradzieży i rabunków, ale należy stosować się do miejscowych zasad. 

Jordańczycy to ludzie mili i życzliwi. MSZ odradza jedynie odwiedzanie terenów przygranicznych. Rzadko zdarzają się tam kradzieże i włamania do aut. Mimo wszystko warto wybierać dobrze oświetlone parkingi.

Karta EKUZ na urlop w Jordanii – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Jordanii nie obowiązuje, bo jest to kraj Bliskiego Wschodu. Trzeba więc pomyśleć o samodzielnym kupnie ubezpieczenia turystycznego. 

Niestety w Jordanii poza dużymi ośrodkami turystycznymi uzyskanie pomocy medycznej bywa trudne. Trzeba o tym pamiętać. Jednocześnie np. w Ammanie poziom opieki medycznej jest wysoki. Wizyta lekarska to koszt nawet 300 złotych, a doba w szpitalu potrafi kosztować 500 złotych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Jordanii kupić?

W tym przypadku należy znaleźć ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. 100 czy 200 tysięcy złotych to może być zbyt mało, gdy zajdzie potrzeba zorganizowania akcji ratowniczej czy przewozu medycznego do kraju. 

Standardowa polisa podróżna musi zawierać ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. Warto także zwrócić uwagę na usługi assistance np. pomoc tłumacza oraz inne rozszerzenia. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe powinny wykupić klauzulę rozszerzającą ochronę na wypadek zaostrzenia się objawów danego schorzenia. Z kolei klauzula alkoholowa rozszerza ochronę na wypadek, które miały miejsce, gdy osoba ubezpieczona znajdowała się pod wpływem alkoholu.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Jordanii?

Najważniejsze składowe ubezpieczenia turystycznego do Jordanii to:

 • Koszty leczenia – suma gwarantowanych kosztów leczenia powinna wynosić minimum 250 000 złotych. Im jest wyższa, tym lepiej. 
 • Transport do kraju – w przypadku Jordanii jest to ogromny koszt. Nie można więc oszczędzać. 
 • OC – okazuje się, że nie każda polisa zawiera OC, a z tego ubezpieczenia zdecydowanie nie warto rezygnować. Wtedy to ubezpieczyciel pokrywa ewentualne koszty odszkodowania, które trzeba wypłacić osobie trzeciej za wyrządzone jej szkody.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu. Pokrywa także ewentualne koszty rehabilitacji po powrocie do Polski.
 • Koszty ratownictwa – zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczych w górach czy na morzu.
 • Ochrona bagażu – to dodatek pozwalający na ubezpieczenie swoich rzeczy osobistych na wypadek ich kradzieży czy zniszczenia. 
 • Rozszerzenia ochrony – każdą polisę można oczywiście dodatkowo rozbudować np. o uprawianie sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka, choroby przewlekłe, zdarzenia pod wpływem alkoholu, a także podróże służbowe.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Jordanii kupić?

Każde ubezpieczenie turystyczne, także to do Jordanii, może obejmować wiele różnych elementów. Mowa tutaj nie tylko o samym ubezpieczeniu zdrowotnym. 

Dodatkowo zdecydować się można także na ochronę sprzętu sportowego, ochronę bagażu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NWW, transport zwłok czy ochronę w przypadku sportów ekstremalnych. 

Każdy przed wyjazdem powinien się zastanowić, jakie ma w związku z nim oczekiwania. Jeśli w planach jest tylko pobyt w hotelu i korzystanie z basenu, standardowe ubezpieczenie powinno być wystarczające. Ewentualnie wykupić można ochronę bagażu. Jednak osoby, które chcą nurkować czy przemierzać pustynie,  powinny zainwestować w rozbudowaną polisę podróżną.  

Turyści planujący wypożyczenie auta, powinni rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC, a więc odpowiedzialności cywilnej. Wtedy nie trzeba martwić się ewentualnymi stłuczkami – za szkody płaci ubezpieczyciel.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Jordanii?

Obecnie zakup ubezpieczenia turystycznego to sprawa banalnie prosta. Cały proces przeprowadzić można z własnego domu – z pomocą przychodzi internetowy serwis Polisoteka.pl. Za jego pośrednictwem można kupić polisę podróżną do Jordanii nawet w ostatniej chwili. Zajmuje to dosłownie kilka minut. 

Najważniejsze informacje:

 • Jordania to piękny, warty zobaczenia kraj. Trzeba jednak pamiętać, że nie leży w UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Należy więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Do przekroczenia granicy z Jordanią potrzebny jest ważny paszport. Wizę wyrobić można na przejściu granicznym. Kosztuje około 240 złotych.
 • Poziom przestępczości pospolitej w Jordanii nie jest wysoki. Rozboje, kradzieże i napady zdarzają się tam rzadko.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie do Jordanii wybrać?
Na starcie trzeba sobie zadać pytanie o sposób spędzania wolnego czasu podczas wyjazdu. Innego ubezpieczenia potrzebują osoby uprawiające sporty ekstremalne, a innego te, które zamierzają jedynie leniuchować na basenie.
Jakie dokumenty są potrzebne do Jordanii?
Podstawa to ważny paszport. Wizę wyrobić można na lotnisku - to koszt około 240 złotych. Warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.