Izrael to miejsce, gdzie łączą się ze sobą różne kultury i religie. Od wielu wieków jest miejscem pielgrzymek, ale również zachwyca ciekawymi zabytkami oraz oferuje wiele doskonałych miejsc do wypoczynku. Gdy przygotowujesz się do wyjazdu do Świętego Miasta, nie zapomnij kupić ubezpieczenie turystyczne do Izraela. Razem z nim możesz podróżować bezpieczniej!
Z artykułu dowiesz się:
- Izrael – informacje MSZ
- Izrael – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Izraelu? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Izraela
- Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Izraelu – czy wystarczy?
- Podróż do Izraela – jak działa ubezpieczenie turystyczne?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Izraelu?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Izraela?
- Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Izraela?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Izraela wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Izraela?
Izrael – informacje MSZ
- MSZ odradza wszelkie podróże na terytorium całego kraju, a także na Zachodni Brzeg Jordanu oraz do Strefy Gazy.
- Aktualne informacje na temat podróży do Izraela znaleźć można na stronie polskiego MSZ.
- Izraelskie miasta są dość rozwinięte i turyści mogą na ogół czuć się w nich bezpiecznie. Dużą ostrożność należy zachować w obiektach kultu religijnego, atrakcjach turystycznych, na bazarach. Istnieje bowiem ryzyko ataków terrorystycznych.
- Izrael znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tam trzęsienia ziemi.
Izrael – co warto zobaczyć?
- Jerozolimę – największe miasto Izraela. Rozciąga się między Morzem Śródziemnym i Morzem Martwym. Jest to miejsce ważne dla wyznawców islamu, chrześcijaństwa oraz judaizmu. Najważniejsze obiekty Jerozolimy to Bazylika Grobu Pańskiego, ściana płaczu i Jad Waszem – centrum pamięci o holokauście.
- Tel Awiw – najbardziej rozwinięte miasto kraju. To centrum biznesowe i kulturalne Izraela. Słynie z pięknych plaży. Odwiedzić warto Białe Miasto, Meczet Mahamnoudia czy port w Jafie.
- Morze Martwe – bezodpływowe jezioro na granicy z Palestyną i Jordanią. Słynie z dużego zasolenia, dzięki któremu ludzie unoszą się na jego powierzchni.
- Górę Kuszenia – położoną niedaleko Jerycha, a więc najstarszego miasta świata. To właśnie tam Jezus miał być kuszony przez diabła. W skalnej ścianie góry znajdował się klasztor i kaplica. Rozpościera się stamtąd wyjątkowy widok na Morze Martwe i dolinę Jordanu.
- Pustynię Negew – pokrywa ona około 40% kraju. Znajdują się tam Park Narodowy Ein Avdat (skalisty kanion ze strumieniami i wodospadami) oraz Maktesz Ramon – ogromna dziura przypominająca kanion.
- Hebron – ciekawe miasto podzielone na część palestyńską i izraelską. W grocie Makpela znajdują się groby patriarchów, w tym samego Abrahama. Miasto otacza mur wybudowany przez Heroda. Stare miasto wpisane jest na listę UNESCO.
- Masadę – twierdzę żydowską na skraju Pustyni Judejskiej.
- Nazaret – największe miasto arabskie w Izraelu. To właśnie tam miał narodzić się Jezus Chrystus. Obecnie jest tam sporo świątyń i sanktuariów. Wymienić tutaj trzeba Bazylikę Zwiastowania.
- Świątynie i ogrody na górze Karmel – świątynia bahaitów wśród kwiatowych ogrodów. Znajduje się w mieście Hajfa. Kopuła budynku pokryta jest złotem.
- Pustynię Judzką – znajdującą się niedaleko Jerozolimy. Jest ona mniej skalista niż pustynia Negew. Godne uwagi są pustynne klasztory np. Mar Saba. Zwiedzać mogą je jedynie mężczyźni.
Co zabrać na urlop w Izraelu? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Izraela
Polacy, którzy wybierają się do Izraela, nie muszą mieć przy sobie wizy, o ile wyjeżdżają w celach turystycznych. Na lotnisku udzielane jest pozwolenie na pobyt na okres do 3 miesięcy. Potrzebny jest do tego ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport. Przygotować należy także planowaną trasę wycieczki i potwierdzenie rezerwacji noclegu.
W Izraelu obowiązującą walutą są szekle, ale w podróży przydatne bywają dolary i euro. Osoby, które mają zamiar wynająć na miejscu samochód przygotować muszą też europejskie prawo jazdy i ważną kartę kredytową. Do prowadzenia auta konieczne jest ukończenie 21. roku życia.
Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
MSZ odradza wszelkie podróże na terytorium całego kraju, a także na Zachodni Brzeg Jordanu oraz do Strefy Gazy.
Wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo i rezygnuje z podróży do Izraela. Rzeczywiście trwa tam od lat wewnętrzny konflikt. Władze wiedzą jednak, jak ważna jest turystyka. Turyści rzadko są więc obiektem zamachów i ataków terrorystycznych. Izraelczycy są do przyjezdnych pozytywnie nastawieni.
Z drugiej strony widoczne są ślady konfliktu. Na lotniskach trzeba się liczyć ze szczegółowymi kontrolami. W większych miastach na ulicach normalnym widokiem są uzbrojeni żołnierze. Duże miasta są dość bezpieczne i turyści mogą się tam czuć spokojnie. Trzeba mimo to śledzić na bieżąco aktualne komunikaty.
Dużą ostrożność należy zachować w obiektach kultu religijnego czy na bazarach. Lepiej unikać demonstracji, dużych tłumów. Istnieje bowiem spore zagrożenie terrorystyczne.
Uważać trzeba przede wszystkim na terenach szerzej objętych konfliktem. Warto pamiętać o tym, że Izrael znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie i zdarzają się tam od czasu do czasu trzęsienia ziemi.
Karta EKUZ na urlop w Izraelu – czy wystarczy?
Wybierając się do Izraela należy zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W Izraelu karta EKUZ, a więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje. Korzystać z niej można jedynie na terenie krajów członkowskich UE i to na zasadach zbliżonych dla ich obywateli. Izrael nie jest częścią Unii Europejskiej i karta EKUZ nie ma tam żadnego znaczenia.
Podróż do Izraela – jak działa ubezpieczenie turystyczne?
Celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie ochrony dla osób podróżujących międzynarodowo przed niespodziewanymi zdarzeniami, które mogą pojawić się podczas pobytu za granicą.
Zakupienie polisy turystycznej przy wakacjach w Izraelu nie jest niezbędne, jednak jest ono rekomendowane. Dzięki niemu pobyt będzie wygodniejszy i można uniknąć sporych kosztów w razie niefortunnych sytuacji.
Ubezpieczenie turystyczne do Izraela pozwoli między innymi na pokrycie kosztów związanych z leczeniem, transportem medycznym, organizacją akcji ratowniczej czy nawet przy utraconym bagażu.
Warto pamiętać o tym, że karta EKUZ w Izraelu nie działa, dlatego też nie będzie mogła ona posłużyć do pokrycia kosztów leczenia!
Dobór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Izraela jest zatem podstawą bezpiecznego wypoczynku. Co więcej, umowę ubezpieczeniową można obecnie zawrzeć także na odległość, z zacisza własnego domu, a koszt polisy wcale nie musi być wysoki.
Zobacz poniżej, na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej przy wyjeździe do Izraela!
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Izraelu?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dostęp do wielu polis turystycznych w różnych wariantach. Podróżujący może zatem dobrać takie ubezpieczenie, które będzie odpowiadało jego wymaganiom i zapewni mu bezpieczny pobyt za granicą.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Izraela?
1. Charakter wyjazdu
Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w pierwszej kolejności należy wskazać na charakter wyjazdu.
Podczas kalkulacji można wskazać na różne cele wyjazdu, na przykład na:
- Wypoczynek i zwiedzanie.
- Uprawianie sportów z ich wskazaniem, na przykład nurkowanie, sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka.
- Praca fizyczna.
Precyzyjne wyznaczenie celu wyjazdu pozwoli na dobranie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej i dzięki temu umożliwi uzyskanie kompleksowego wsparcia ubezpieczyciela w razie pojawienia się zdarzenia.
2. Zakres ubezpieczenia
Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Izraela powinno pokrywać koszty leczenia, ratownictwa, transportu medycznego oraz NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.
Aby jednak otrzymać szerszą ochronę, należy zdecydować się na ubezpieczenia rozszerzone, z dodatkowymi klauzulami. Dzięki nim można mieć pewność, że ochrona będzie optymalna i zredukuje ryzyko, jakie może pojawić się na skutek nieprzewidzianych zdarzeń.
Ubezpieczyciele mogą rozszerzyć ochronę o poniższe elementy:
- Rozszerzenie dla osób chorujących przewlekle – należy wybrać je wtedy, gdy ma się chorobę przewlekłą wymagającą stałej opieki lekarskiej.
- Ubezpieczenie COVID-19 – dzięki niemu można pokryć koszty leczenia, testów, przedłużonego pobytu po pozytywnym teście, zakwaterowania i wyżywienia, transportu powrotnego, kwarantanny oraz pobytu opiekuna z powodu zachorowania dziecka.
- Assistance – jest to pakiet pomocowy dostępny 24/7, w ramach którego osoba ubezpieczona może otrzymać pomoc od ubezpieczyciela, na przykład w organizacji transportu, tłumaczeniach, opiece nad dzieckiem.
- OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie to pozwala na pokrycie wywołanych nieumyślnie szkód, dotyczy ono kosztów na skutek szkód na mieniu oraz szkód osobowych.
- Ubezpieczenia dla aktywnych – jest to specjalna oferta ubezpieczeniowa przeznaczona dla osób uprawiających sporty. Należy zwrócić uwagę na rodzaje sportów objętych ochroną i ewentualnie dokupić klauzulę dla określonych sportów jak nurkowanie czy sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne. Polisa może też włączać ubezpieczenie sprzętu, OC sportowe.
- Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu można otrzymać wypłatę odszkodowania wtedy, gdy bagaż zostanie zniszczony, zagubiony, ukradziony lub też doszło do jego opóźnienia w transporcie.
- Ubezpieczenie od opóźnienia, rezygnacji, odwołania czy potrzeby przerwania podróży – odszkodowanie wypłacane jest przy spełnieniu określonych warunków, na przykład na skutek choroby bliskiej osoby, wyznaczenia ważnego zdarzenia.
- Rozszerzenie o zdarzenia pod wpływem alkoholu – rozszerzenie to pozwala na pokrycie szkód w sytuacji, gdy zostały one wywołane przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu.
3. Suma gwarantowana
Suma ubezpieczenia lub suma gwarantowana to termin odnoszący się do maksymalnej sumy kosztów pokrywanych przez ubezpieczyciela. Gdy będą one wyższe od wyznaczonej sumy, wtedy nadwyżkę musi zapłacić ubezpieczony.
W przypadku podróży do Izraela warto wybierać ubezpieczenia o wyższej sumie gwarantowanej ze względu na dość wysokie koszty leczenia w tym kraju. Dzięki temu można uniknąć wysokich wydatków związanych z nagłym zachorowaniem czy urazem. Zaleca się, by wybierać ubezpieczenia o sumie gwarantowanej minimum 100 000 euro.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Izraela?
Ceny ubezpieczeń turystycznych do Izraela rozpoczynają się już od około 4 zł za jeden dzień!
Na ostateczne koszty związane z zakupieniem ubezpieczenia do Izraela wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to między innymi charakter podróży, czas jej trwania, wybrany zakres oferty oraz ubezpieczyciel.
Żeby wybrać najlepszą ofertę polisy turystycznej do Izraela, warto skorzystać z kalkulatora internetowego, który porównuje oferty ubezpieczeń w różnych towarzystwach. Na tej podstawie można znaleźć polisę, która będzie jednocześnie zapewniać szeroki zakres ochrony, ale także będzie miała przystępną cenę.
By wykonać kalkulację we własnym zakresie, wystarczy tylko wypełnić krótki formularz, w którym wpisuje się podstawowe informacje dotyczące wyjazdu. Następnie kalkulator natychmiast porównuje ofert w kilkunastu różnych towarzystwach i prezentuje je podróżnemu.
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Izraela?
Następnie najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Izraela można samodzielnie wykupić, korzystając z metod płatności online. Dzięki temu można zaopatrzyć się w nie bez potrzeby wychodzenia z domu!
Zakres ubezpieczenia do Izraela może być dobrany przez podróżującego we własnym zakresie. Dlatego też warto w pierwszej kolejności określić, czego oczekuje się od polisy.
Zaleca się, aby polisa turystyczna do Izraela obejmowała nie tylko podstawowy zakres ochrony, ale również dodatkowe rozszerzenia. Dzięki temu uzyskać lepszą ochronę. Wskazane jest też wybranie ubezpieczenia z wyższymi sumami gwarantowanymi, zwłaszcza dotyczącymi leczenia.
Jeżeli podczas swojego wyjazdu zamierza się uprawiać sporty, na przykład sporty wodne jak windsurfing, surfing, nurkowanie, wtedy należy również wykupić ubezpieczenie obejmujące te elementy. W razie zdarzenia, które nie było objęte ochroną, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów ratownictwa i leczenia i nie wypłaci odszkodowania.
Aby dowiedzieć się, jaką dokładnie ochronę zapewnia wybrane ubezpieczenie turystyczne do Izraela, należy zapoznać się z jego szczegółami oraz z dokumentem OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Izraela wybrać?
Warto rozważyć ubezpieczenie bagażu, bo linie lotnicze nie zawsze w odpowiedni sposób dbają o bagaże klientów. Często okazuje się, że walizki są niszczone lub dochodzi do ich zagubienia. Kolejną możliwością jest ubezpieczenie dokumentów. Przyda się przy każdej podróży, nie tylko do Izraela.
Obowiązkowo polisa musi obejmować zdarzenia występujące w związku z działaniami zbrojnymi i manifestacjami. Izrael nie jest do końca krajem bezpiecznym i trzeba sobie z tego zdawać sprawę.
Niektóre osoby decydują się na wykupienie pakietu Assistance. Można wtedy przez 24 godziny na dobę liczyć na pomoc konsultanta. Pakiet obejmuje dodatkowo wsparcie tłumacza, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie wcale nie trzeba za niego dużo dopłacać.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Izraela?
Polisę turystyczną do Izraela oferuje wielu ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie turystyczne można zakupić bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym internetowo lub w jego siedzibie.
Najwygodniejszą metodą zakupu ubezpieczenia na wakacje do Izraela jest jednak skorzystanie z serwisu Polisoteka.pl. Dzięki niemu można błyskawicznie porównać opcje i już w kilka minu zaopatrzyć się w polisę. Po jej opłaceniu online otrzymuje się dokumenty polisy na wskazany adres e-mailowy.
Gdy planujesz wyjazd do Izraela, nie zapominaj o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Razem z nim możesz uniknąć poważnych wydatków i spędzić udany urlop!
Najważniejsze informacje:
- Izrael to kraj bardzo ważny dla przedstawicieli aż trzech dużych religii - judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Nie brakuje tam ciekawych miejsc do zobaczenia. Jerozolima, Tel Awiw czy Morze Martwe to tylko niektóre z nich.
- Izrael od lat trawi duży konflikt wewnętrzny. Mimo to kraj ten jest popularnym miejscem wakacyjnych wyjazdów. W dużych miastach można na ogół czuć się bezpiecznie, ale lepiej unikać dużych skupisk ludzi.
- Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Izraelem w celach turystycznych potrzebują ważnego paszportu. Wiza nie jest wymagana. Trzeba natomiast okazać potwierdzenie rezerwacji noclegu. Warto wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, bo nie obowiązuje tam karta EKUZ.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Izraela?
- Ubezpieczenie trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jego wykupienie jest bardzo ważne, bo w Izraelu nie obowiązuje EKUZ.
- Czy karta EKUZ działa w Izraelu?
- Izrael nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie obowiązuje tam karta EKUZ.
- Jakie dokumenty potrzebne do wyjazdu do Izraela?
- Podstawą jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport. W przypadku podróży turystycznych nie jest wymagana wiza. Na lotnisku sprawdza się natomiast potwierdzenie rezerwacji noclegu. Często przedstawić trzeba plan wycieczki. Dopiero wtedy przyznawane jest pozwolenie na pobyt.