Ubezpieczenie turystyczne do Iranu
Kraje

Ubezpieczenie do Iranu

Ubezpieczenie do Iranu

Iran to kraj, który większości osób kojarzy się z religią islamu i dyktaturą. Jednocześnie mieszka tam bardzo ciekawy naród, którego historia sięga czasów starożytnych. Czy Iran to dobry kierunek na podróż? Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?

Iran – informacje z MSZ

  • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
  • Odradza się wszystkie podróże do kraju, bo sytuacja wewnętrzna jest tam napięta. 
  • Zaleca się unikanie marszów, demonstracji i  zgromadzeń publicznych. 
  • W Iranie istnieje dość wysokie zagrożenie terrorystyczne. Atakowane mogą być przede wszystkim budynki rządowe, atrakcje turystyczne i obiekty kultu religijnego. 
  • Iran znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzyć się tam mogą trzęsienia ziemi. 

Iran – co warto zobaczyć?

  • Teheran – stolicę kraju i jednocześnie największe miasto Bliskiego Wschodu. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka na 50 metrów Wieża Wolności. Miejscowość otaczają góry. W centrum Teheranu znajduje się pałac Golestan z wieku XVI – powstał za czasów dynastii Safawidów. Kompleks od roku 2013 znajduje się na liście UNESCO.
  • Esfahan – byłą stolicę Imperium Perskiego z historią sięgającą 2700 lat. Największe atrakcje miejscowości to Meczet Szejka Loftolahha z epoki Sadawidów i mosty na rzece Zajande Rud. Wielki Meczet od roku 2012 widnieje na liście UNESCO. Zobaczyć też warto plac Naqsh-e Jahan. 
  • Shiraz – dawną stolicę kraju z cytadelą, zamkiem, parkiem Bah-e Eram i Różowym Meczetem. Znajduje się tam także Brama Koranu i grobowiec Hafeza. 
  • Persepolis – ruiny starożytnego miasta wpisane na listę UNESCO. Znajduje się tam m.in. Brama Narodów. 
  • Cytadela Bam – ruiny miasta Arg-e-Bam wpisane na listę UNESCO. Miasto założone zostało za czasów dynastii Sasanidów.
  • Yazd – pustynne miasto, które dawniej było ważnym ośrodkiem handlowym. Do dzisiaj robi ogromne wrażenie. 

Co zabrać na urlop w Iranie? Dokumenty na wyjazd do Iranu

Potrzebna jest w tym przypadku wiza, którą uzyskać można w ambasadzie Iranu w Warszawie. Wiza turystyczna może mieć maksymalną długość 30 dni. Procedura trwa nawet miesiąc.

Można też ubiegać się o wizę na terenie międzynarodowych lotnisk w Iranie. Nie ma jednak nigdy 100% pewności, że proces zakończy się sukcesem. 

Dodatkowo na lotnisku okazać trzeba ważny przez minimum 6 miesięcy paszport, bilet powrotny, zdjęcie paszportowe i ubezpieczenie medyczne. Nie trzeba przechodzić przed wyjazdem żadnych obowiązkowych szczepień, ale przed podróżą warto skonsultować to ze specjalistą.

Czy w Iranie jest bezpiecznie?

Polskie MSZ odradza podróże do Iranu, bo panuje tam napięta sytuacja wewnętrzna. Trzeba się stosować do zwyczajów i norm, które są tam restrykcyjne. Dotyczy to przede wszystkim prowincji. 

We wschodniej części kraju nie jest trudno zarazić się cholerą. W całym Iranie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zamachów terrorystycznych. Dochodzi tam również do trzęsień ziemi.

Karta EKUZ na urlop w Iranie – czy wystarczy?

W Iranie karta EKUZ nie obowiązuje, bo ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. Za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Poziom leczenia w placówkach prywatnych jest wysoki, ale to oznacza także wyższe koszty. Należy więc zainwestować w naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne do Iranu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?

Iran to kraj, w którym posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest zalecane, ale wręcz obowiązkowe. Bez polisy nie można uzyskać wizy potrzebnej do wjazdu do Iranu. 

Trzeba na pewno uwzględnić:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, zabiegów, badań, leków itd. Warto wybrać ubezpieczenie z sumą ubezpieczenia KL minimum 200 000 złotych. Pomoc medyczna dla cudzoziemców w Iranie jest zawsze płatna.
  • Ubezpieczenie NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmieci osoby ubezpieczonej. 
  • Prywatne OC – chroni w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Wtedy do ubezpieczyciel wypłaca jej odszkodowanie.
  • Ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w razie zniszczenia, zagubienia kradzieży bagażu. Można to ubezpieczenie dodatkowo rozszerzyć np. o ochronę sprzętu elektronicznego.
  • Assistance – to usługi prawne czy informacyjne, pomoc personelu na miejscu. 

W razie potrzeby można zdecydować się na rozszerzenie polisy. Osoby aktywne fizycznie mogą zainteresować się ubezpieczeniem sportowym czy ubezpieczeniem sprzętu sportowego. 

Warto wspomnieć o klauzuli alkoholowej, która obejmuje ochroną zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu. Klauzula chorób przewlekłych z kolei rozszerza ochronę na przypadki zaostrzenia się objawów danego schorzenia.  W Iranie przydać się też może klauzula aktów terroru. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Iranu?

Standardowe ubezpieczenie turystyczne do Iranu musi obejmować:

  1. Koszty leczenia – z wysoką sumą gwarantowaną. To właśnie ten element ochrony zapewnia pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem, hospitalizacją czy powrotem do kraju. 
  2. Koszty ratownictwa – na sumę gwarantowaną minimum 6000 euro. Pokrywa koszty akcji poszukiwawczych różnego rodzaju.
  3. Ubezpieczenie NNW – pozwala liczyć na odszkodowanie po nieszczęśliwym wypadku. Rekompensuje uszczerbek na zdrowiu. Wysokość wypłacanej sumy zależy od sumy gwarantowanej polisy. 
  4. OC w życiu prywatnym – zapewnia ubezpieczonemu ochronę, gdy spowoduje on wypadek. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaca osobie poszkodowanej odszkodowanie.
  5. Ubezpieczenie bagażu – pozwala liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do zgubienia, zniszczenia lub kradzieży  bagażu. 
  6. Assistance – w razie problemów podczas wyjazdu ubezpieczyciel zapewnia wtedy pomoc prawną, informacyjną czy medyczną.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Iranu wybrać?

Warto pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie turystyczne do Iranu można rozszerzyć o dodatkowe elementy. Są to m.in. sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne, choroby przewlekłe i zdarzenia pod wpływem alkoholu. 

Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę dopasowaną do siebie i planowanego wyjazdu. Osoby, które mają zamiar zwiedzać Iran w sposób standardowy, mogą z pozostać przy klasycznej polisie. Jednak, gdy w planach jest chodzenie po górach, koniecznie trzeba zadbać o rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka. Należy zawsze bezwzględnie zapoznać się z OWU oferty. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Iranu?

Dzisiaj zakup ubezpieczenia turystycznego to sprawa banalnie prosta. Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby znaleźć polisę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Pozwala zakupić ubezpieczenie turystyczne w kilka minut – nawet na ostatnią chwilę.

Najważniejsze informacje:

  • Iran to piękny, starożytny kraj, ale jednocześnie dość niebezpieczny. MSZ odradza podróże do Iranu z uwagi na napiętą sytuację wewnętrzną.
  • Do przekroczenia granicy z Iranem potrzebny jest paszport i wiza. Dokument wyrobić można w ambasadzie Iranu w Warszawie lub na międzynarodowym lotnisku w Iranie.
  • W Iranie nie obowiązuje karta EKUZ. Jednocześnie ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe. Bez niego nie da się wyrobić wizy turystycznej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie wybrać do Iranu?
Im wyższa jest suma gwarantowana ubezpieczenia, tym lepiej. Jednocześnie polisę trzeba dopasować do swoich potrzeb czy wieku i stanu zdrowia.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Można to zrobić bez problemu przez internet. Bardzo wygodny w obsłudze jest serwis Polisoteka.pl. Cały proces zakupu ubezpieczenia turystycznego trwa w tym przypadku kilka minut.
Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
Polisa podróżna powinna być nieodłącznym elementem każdego zagranicznego wyjazdu, także do krajów, w których obowiązuje karta EKUZ.