Iran to kraj, który większości osób kojarzy się z religią islamu i dyktaturą. Jednocześnie mieszka tam bardzo ciekawy naród, którego historia sięga czasów starożytnych. Czy Iran to dobry kierunek na podróż? Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- Iran – informacje z MSZ
- Iran – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Iranie? Dokumenty na wyjazd do Iranu
- Czy w Iranie jest bezpiecznie?
- Karta EKUZ na urlop w Iranie – czy wystarczy?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Iranu?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Iranu wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Iranu?
Iran – informacje z MSZ
- Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
- Odradza się wszystkie podróże do kraju, bo sytuacja wewnętrzna jest tam napięta.
- Zaleca się unikanie marszów, demonstracji i zgromadzeń publicznych.
- W Iranie istnieje dość wysokie zagrożenie terrorystyczne. Atakowane mogą być przede wszystkim budynki rządowe, atrakcje turystyczne i obiekty kultu religijnego.
- Iran znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzyć się tam mogą trzęsienia ziemi.
Iran – co warto zobaczyć?
- Teheran – stolicę kraju i jednocześnie największe miasto Bliskiego Wschodu. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka na 50 metrów Wieża Wolności. Miejscowość otaczają góry. W centrum Teheranu znajduje się pałac Golestan z wieku XVI – powstał za czasów dynastii Safawidów. Kompleks od roku 2013 znajduje się na liście UNESCO.
- Esfahan – byłą stolicę Imperium Perskiego z historią sięgającą 2700 lat. Największe atrakcje miejscowości to Meczet Szejka Loftolahha z epoki Sadawidów i mosty na rzece Zajande Rud. Wielki Meczet od roku 2012 widnieje na liście UNESCO. Zobaczyć też warto plac Naqsh-e Jahan.
- Shiraz – dawną stolicę kraju z cytadelą, zamkiem, parkiem Bah-e Eram i Różowym Meczetem. Znajduje się tam także Brama Koranu i grobowiec Hafeza.
- Persepolis – ruiny starożytnego miasta wpisane na listę UNESCO. Znajduje się tam m.in. Brama Narodów.
- Cytadela Bam – ruiny miasta Arg-e-Bam wpisane na listę UNESCO. Miasto założone zostało za czasów dynastii Sasanidów.
- Yazd – pustynne miasto, które dawniej było ważnym ośrodkiem handlowym. Do dzisiaj robi ogromne wrażenie.
Co zabrać na urlop w Iranie? Dokumenty na wyjazd do Iranu
Potrzebna jest w tym przypadku wiza, którą uzyskać można w ambasadzie Iranu w Warszawie. Wiza turystyczna może mieć maksymalną długość 30 dni. Procedura trwa nawet miesiąc.
Można też ubiegać się o wizę na terenie międzynarodowych lotnisk w Iranie. Nie ma jednak nigdy 100% pewności, że proces zakończy się sukcesem.
Dodatkowo na lotnisku okazać trzeba ważny przez minimum 6 miesięcy paszport, bilet powrotny, zdjęcie paszportowe i ubezpieczenie medyczne. Nie trzeba przechodzić przed wyjazdem żadnych obowiązkowych szczepień, ale przed podróżą warto skonsultować to ze specjalistą.
Czy w Iranie jest bezpiecznie?
Polskie MSZ odradza podróże do Iranu, bo panuje tam napięta sytuacja wewnętrzna. Trzeba się stosować do zwyczajów i norm, które są tam restrykcyjne. Dotyczy to przede wszystkim prowincji.
We wschodniej części kraju nie jest trudno zarazić się cholerą. W całym Iranie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zamachów terrorystycznych. Dochodzi tam również do trzęsień ziemi.
Karta EKUZ na urlop w Iranie – czy wystarczy?
W Iranie karta EKUZ nie obowiązuje, bo ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. Za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Poziom leczenia w placówkach prywatnych jest wysoki, ale to oznacza także wyższe koszty. Należy więc zainwestować w naprawdę dobre ubezpieczenie turystyczne do Iranu.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?
Iran to kraj, w którym posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest zalecane, ale wręcz obowiązkowe. Bez polisy nie można uzyskać wizy potrzebnej do wjazdu do Iranu.
Trzeba na pewno uwzględnić:
- ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, zabiegów, badań, leków itd. Warto wybrać ubezpieczenie z sumą ubezpieczenia KL minimum 200 000 złotych. Pomoc medyczna dla cudzoziemców w Iranie jest zawsze płatna.
- Ubezpieczenie NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmieci osoby ubezpieczonej.
- Prywatne OC – chroni w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Wtedy do ubezpieczyciel wypłaca jej odszkodowanie.
- Ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w razie zniszczenia, zagubienia kradzieży bagażu. Można to ubezpieczenie dodatkowo rozszerzyć np. o ochronę sprzętu elektronicznego.
- Assistance – to usługi prawne czy informacyjne, pomoc personelu na miejscu.
W razie potrzeby można zdecydować się na rozszerzenie polisy. Osoby aktywne fizycznie mogą zainteresować się ubezpieczeniem sportowym czy ubezpieczeniem sprzętu sportowego.
Warto wspomnieć o klauzuli alkoholowej, która obejmuje ochroną zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu. Klauzula chorób przewlekłych z kolei rozszerza ochronę na przypadki zaostrzenia się objawów danego schorzenia. W Iranie przydać się też może klauzula aktów terroru.
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Iranu?
Standardowe ubezpieczenie turystyczne do Iranu musi obejmować:
- Koszty leczenia – z wysoką sumą gwarantowaną. To właśnie ten element ochrony zapewnia pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem, hospitalizacją czy powrotem do kraju.
- Koszty ratownictwa – na sumę gwarantowaną minimum 6000 euro. Pokrywa koszty akcji poszukiwawczych różnego rodzaju.
- Ubezpieczenie NNW – pozwala liczyć na odszkodowanie po nieszczęśliwym wypadku. Rekompensuje uszczerbek na zdrowiu. Wysokość wypłacanej sumy zależy od sumy gwarantowanej polisy.
- OC w życiu prywatnym – zapewnia ubezpieczonemu ochronę, gdy spowoduje on wypadek. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaca osobie poszkodowanej odszkodowanie.
- Ubezpieczenie bagażu – pozwala liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu.
- Assistance – w razie problemów podczas wyjazdu ubezpieczyciel zapewnia wtedy pomoc prawną, informacyjną czy medyczną.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Iranu wybrać?
Warto pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie turystyczne do Iranu można rozszerzyć o dodatkowe elementy. Są to m.in. sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne, choroby przewlekłe i zdarzenia pod wpływem alkoholu.
Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę dopasowaną do siebie i planowanego wyjazdu. Osoby, które mają zamiar zwiedzać Iran w sposób standardowy, mogą z pozostać przy klasycznej polisie. Jednak, gdy w planach jest chodzenie po górach, koniecznie trzeba zadbać o rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka. Należy zawsze bezwzględnie zapoznać się z OWU oferty.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Iranu?
Dzisiaj zakup ubezpieczenia turystycznego to sprawa banalnie prosta. Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby znaleźć polisę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Pozwala zakupić ubezpieczenie turystyczne w kilka minut – nawet na ostatnią chwilę.
Najważniejsze informacje:
- Iran to piękny, starożytny kraj, ale jednocześnie dość niebezpieczny. MSZ odradza podróże do Iranu z uwagi na napiętą sytuację wewnętrzną.
- Do przekroczenia granicy z Iranem potrzebny jest paszport i wiza. Dokument wyrobić można w ambasadzie Iranu w Warszawie lub na międzynarodowym lotnisku w Iranie.
- W Iranie nie obowiązuje karta EKUZ. Jednocześnie ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe. Bez niego nie da się wyrobić wizy turystycznej.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie ubezpieczenie wybrać do Iranu?
- Im wyższa jest suma gwarantowana ubezpieczenia, tym lepiej. Jednocześnie polisę trzeba dopasować do swoich potrzeb czy wieku i stanu zdrowia.
- Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
- Można to zrobić bez problemu przez internet. Bardzo wygodny w obsłudze jest serwis Polisoteka.pl. Cały proces zakupu ubezpieczenia turystycznego trwa w tym przypadku kilka minut.
- Czy ubezpieczenie turystyczne to potrzeba czy konieczność?
- Polisa podróżna powinna być nieodłącznym elementem każdego zagranicznego wyjazdu, także do krajów, w których obowiązuje karta EKUZ.