Ubezpieczenie turystyczne do Iraku
Kraje

Ubezpieczenie do Iraku

Ubezpieczenie do Iraku

Irak to wyjątkowy kraj położony na terenie starożytnej Mezopotamii. To właśnie tam narodziły się największe imperia starożytności. Niestety od wielu lat państwo to kojarzy się raczej z wojnami, ale są osoby, które wyjeżdżają tam w celach turystycznych.  Jest to możliwe, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iraku wybrać?

Irak – informacje z MSZ

  • Przed podróżą warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
  • Na całym Bliskim Wschodzie sytuacja polityczna jest napięta. Lepiej unikać demonstracji i zgromadzeń publicznych. 
  • MSZ odradza odwiedzanie niektórych prowincji np. Babil, Basra, Anbar, Dhi Qar, Diyala, Bagdad, Karbala, Nadżaf, Kirkuk, Maysan, Muthanna, Wasit, Niniwa czy Qadisija. 
  • Zaleca się rezygnację z podróży w Region Irackiego Kurdystanu. 
  • Mimo ogłoszenia zwycięstwa w walce z ISIS sytuacja w Iraku jest trudna. Istnieje tam wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. 
  • Irak znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Irak – co warto zobaczyć?

  • Ziggurat w Ur – budowlę wzniesioną około roku 2100 p.n.e z suszonej wypalanej cegły. Jej wysokość sięgała 21 metrów, ale dzisiaj jest to jedynie 13 metrów. To najlepiej zachowany ziggurat na świecie. 
  • Hatrę – starożytne miasto leżące na ważnym szlaku handlowym z Zatoki Perskiej do Syrii. Ruiny miasta wpisane są na listę UNESCO.
  • Babilon – miasto i zrekonstruowaną bramę Isztar. Zbudowana została około roku 5757 p.n.e. Była ósmą ufortyfikowaną bramą miasta. Miała 12 metrów wysokości. Prawdziwa budowla znajduje się dzisiaj w Berlinie.
  • Spiralny Minaret – w mieście Samarra w środkowej części kraju. Świątynia wybudowana jest z wypalanej gliny i ma 55 metrów wysokości. To konstrukcja z IX wieku.
  • Bagdadzkie Muzeum Narodowe – warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników archeologii. W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty nawet z IX wieku p.n.e. Zobaczyć tam można m.in. tabliczki z pismem klinowym z Uruk. 
  • Meczet Al-Kazimija – świątynię w Bagdadzie, w której pochowani są potomkowie Mahometa. Niestety w okolicy dochodziło do wielu zamachów terrorystycznych. 
  • Cytadelę w Irbilu – obiekt wpisany na listę UNESCO. Jest to duże stanowisko archeologiczne. W czasach starożytnych mieściło się tam asyryjskie miasto Arbela.
  • Ruiny starożytnego miasta Aszur – była to pierwsza stolica Asyrii. Dzisiaj jest to stanowisko archeologiczne Kalat asz-Szarkat wpisane na listę UNESCO. 

Co jest potrzebne na urlop w Iraku? Dokumenty na wyjazd do Iraku

Do przekroczenia granicy konieczny jest przede wszystkim paszport. Wizę wyrobić można w Warszawie w ambasadzie Iraku lub w innych irackich przedstawicielstwach dyplomatycznych. Wydawana jest też na międzynarodowych lotniskach w Iraku czy na lądowych przejściach granicznych. Zaleca się też zakup odpowiedniej polisy turystycznej. 

Czy w Iraku jest bezpiecznie?

W Iraku panuje cały czas napięta sytuacja polityczna. Dlatego należy na bieżąco śledzić komunikaty polskiego MSZ. 

Odradza się odwiedzanie niektórych regionów kraju m.in. Karbali, Kirkuku, Bagdadu, Babil, Anbar, Salahaddin, Wasit czy Regionu Irackiego Kurdystanu. 

Irackie władze ogłosiły zwycięstwo w walce z ISIS, ale na wyzwolonych terenach sytuacja jest cały czas bardzo trudna. W dużych miastach istnieje duże ryzyko ataków terrorystycznych. 

W Iraku obowiązują określone normy zwyczajowe wobec kobiet. Jest to bowiem kraj islamski. Dotyczy to m.in. stroju i relacji z mężczyznami. W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie  można jeść, pić i palić papierosów. Alkohol nie jest zakazany prawnie, ale nieakceptowany społecznie. 

Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych regionach Iraku występuje polio i cholera. 

Irak znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Poziom świadczonych na miejscu usług medycznych jest raczej niski. Brakuje tam często leków i podstawowego sprzętu.

Karta EKUZ na urlop w Iraku – czy wystarczy?

Oczywiście karta EKUZ w Iraku nie obowiązuje, bo dotyczy jedynie krajów członkowskich UE i EFTA. Za usługi medyczne można zapłacić z własnej kieszeni, ale zaleca się wykupienie przed wyjazdem polisy turystycznej. 

Niestety poziom lokalnych ośrodków zdrowia jest niski. W klinikach nie ma leków, sprzętu i specjalistów. Można zdecydować się na opiekę prywatną.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iraku wybrać?

Najważniejszą kwestią jest to, aby ubezpieczenie turystyczne do Iraku obejmowało rozszerzenie o ataki terrorystyczne, działania wojenne i kataklizmy naturalne. Dlatego należy zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Są to bowiem jedne z popularniejszych wyłączeń. 

Dodatkowo należy wykupić ubezpieczenie turystyczne z możliwie najwyższymi sumami gwarantowanymi. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia, jak i OC czy NNW. 

W polisę trzeba się zaopatrzyć jeszcze przed wylotem, bo lokalny rynek ubezpieczeń jest słabo rozwinięty i niepewny. 

Wprawdzie koszty leczenia w Iraku nie są bardzo wysokie, ale dobre ubezpieczenie pokrywa także incydenty związane z działalnością militarną i terrorystyczną. Ogromne znaczenie mają zapisy o zabezpieczeniu nie tylko kosztów leczenia, ale i kosztów transportu medycznego do Polski. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Iraku?

Każde ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować:

  • Koszty leczenia – są to wydatki związane z leczeniem w trakcie wyjazdu. Mowa w tym przypadku o wizytach lekarskich, hospitalizacji, lekach, zabiegach, transporcie medycznym itd. Oczywiście ubezpieczyciel zwraca koszty, ale tylko do sumy ubezpieczenia, która nie może być zbyt niska. 
  • Ubezpieczenie NNW – jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci osoby ubezpieczonej, można liczyć na odszkodowanie. Na ogół NNW wchodzi w skład podstawowej polisy, ale zawsze można zwiększyć jego sumę. NNW to nie koszty leczenia i warto o tym pamiętać. Ten dodatek zapewnia wsparcie finansowe dla poszkodowanego lub jego rodziny.
  • OC prywatne – nie jest to ubezpieczenie komunikacyjne. To ubezpieczenie dobrowolne, które zapewnia dodatkową ochronę w razie wyrządzenia krzywdy osobom trzecim. Mowa tutaj o uszczerbku na zdrowiu czy uszkodzeniu mienia. Ochrona działa w przypadku osób prywatnych przebywających na wakacjach, ale nie pracowników wykonujących pracę. 
  • Ubezpieczenie sportowe – dotyczy tych osób, które swój wolny czas lubią spędzać aktywnie, uprawiając bardziej ryzykowne sporty. Trzeba tutaj sprawdzić OWU danej polisy. Nie każdy sport jest bowiem objęty ochroną. Wtedy trzeba wykupić rozszerzenie – od sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka. Mowa jest tutaj o amatorskim uprawianiu sportów.
  • Ubezpieczenie bagażu – zapewnia pomoc finansową w razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu. Przy okazji trzeba zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia sprzętów elektronicznych. 
  • Assistance – dzięki niemu na miejscu można liczyć na pomoc tłumacza itd.
  • Klauzula alkoholowa – rozszerza ochronę na wypadek, gdy ubezpieczony dozna wypadku pod wpływem alkoholu. 
  • Choroby przewlekłe – są to m.in. cukrzyca, otyłość i nadciśnienie. Polisa tego typu przydaje się w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia na skutek zaostrzenia się choroby przewlekłej.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Iraku kupić?

Każde ubezpieczenie turystyczne składa się z podobnych punktów. Są to koszty leczenia (im wyższa jest ich suma, tym lepiej), transport medyczny do kraju, prywatne OC, ubezpieczenie NNW, koszty ratownictwa czy ubezpieczenie bagażu. 

Są jednak takie sytuacje, gdy warto rozważyć wykupienie rozszerzenia. Najpopularniejsze są dodatki dla aktywnych, wyjeżdżających służbowo i o zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne doi Iraku?

Rynek ubezpieczeniowy w Iraku jest słabo rozwinięty, a więc o zakupie polisy turystycznej trzeba pomyśleć jeszcze  w Polsce. Na szczęście zakup ubezpieczenia podróżnego nie jest skomplikowany. Wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Z jego pomocą można kupić polisę w kilka minut.

Najważniejsze informacje:

  • Irak to piękny kraj - to tam narodziło się wiele starożytnych cywilizacji. Jednak jest dość niebezpieczny. Powodem jest niestabilna sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie.
  • Polacy wyjeżdżający do Iraku muszą mieć przy sobie ważny paszport i wizę, którą wyrobić można nawet na lotnisku.
  • Poziom opieki medycznej w Iraku nie jest zbyt wysoki. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne. Im wyższa jest suma gwarantowana kosztów leczenia, tym oczywiście lepiej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Iraku?
W tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać. Im wyższa jest suma gwarantowana kosztów leczenia, tym lepiej. Polisa musi obejmować zdarzenia terrorystyczne i militarne.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Z pomocą przychodzi internetowy serwis Polisoteka.pl. Pozwala na zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego bez wychodzenia z domu.
Jak wjechać do Iraku?
Podróże do Iraku są możliwe. Do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport i wiza.