Ubezpieczenie turystyczne do Holandii
Kraje

Ubezpieczenie do Holandii

Ubezpieczenie do Holandii

Holandia to kraj tulipanów, rowerów i wiatraków. Amsterdam poprzecinany licznymi kanałami nazywany jest często Wenecją  Północy. To świetny kierunek na kilkudniowy wyjazd. Jak zaplanować taką podróż?Jakie ubezpieczenie turystyczne do Holandii wybrać?

Holandia – informacje z MSZ

  • Zalecana jest rejestracja w systemie Odyseusz.
  • W kraju obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. W miejscach publicznych trzeba zachować ostrożność. 
  • Uważać trzeba na kradzieże kieszonkowe.

Holandia – co warto zobaczyć?

  • Amsterdam – miasto słynące z pływających domów. Łącznie jest ich 150. W mieście znajduje się też 1200 mostów i wiele ścieżek rowerowych. Historia Amsterdamu sięga wieku XII. Jest tam całe mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia – w tym 75 muzeów. Odwiedzić trzeba też Dzielnicę Czerwonych Latarni. 
  • Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – jedno z ważniejszych muzeów w Europie. Znajduje się tam spora kolekcja dzieł popularnego malarza.
  • Rijksmuseum w Amsterdamie – Muzeum Narodowe z kolekcją sztuki holenderskiej. Wymienić tutaj trzeba m.in. dzieła Rembrandta i Vermeera.
  • Amsterdamskie kanały – system pochodzący jeszcze z XVII wieku. Oplata stare miasto. 
  • Keukenhof – wiosenny ogród kwiatowy w Lisse niedaleko stolicy.
  • Zamek Het Loo – w mieście Apeldoorn. To pałac królewski z wieku XVII. Słynie z barokowego ogrodu. 
  • Park Narodowy De Hoge Veluwe – między Arnhem i Apeldoorn. To duży park narodowy z lasami, jeziorami, rzekami i wrzosowiskami. 
  • Morske centrum w Scheveningen – centrum rozrywkowe w Hadze. To popularny kurort zlokalizowany nad Morzem Północnym.
  • Muzeum Anne Frank w Amsterdamie – to w tej kamienicy ukrywała się przed nazistami dziewczynka żydowska, pisząc słynny dziennik.
  • Rotterdam – drugie największe miasto kraju z dużym portem. 
  • Hagę – siedzibę rządu i miejsce, w którym rezyduje rodzina królewska. To tam znajduje się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości czy EUROPOLU. Zwiedzić warto na pewno gotycki kompleks pałacowy z wieku XII Binnenhof czy Muzeum Mauritshuis. 

Co zabrać na urlop w Holandii? Dokumenty na wyjazd do Holandii

Holandia jest częścią Unii Europejskiej, a więc przy sobie trzeba mieć jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Osoby, które mają zamiar na miejscu wynająć auto, muszą zabrać ze sobą prawo jazdy.

Czy w Holandii jest bezpiecznie?

W Holandii obowiązuje trzeci z pięciu stopni zagrożenia terrorystycznego. Zagrożenie jest, ale w ostatnich latach nie miały tam miejsca żadne zamachy. Największym zagrożeniem są obecnie kieszonkowcy, zwłaszcza w dużych miastach. Lepiej nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki i wszystkich dokumentów.

Karta EKUZ na urlop w Holandii – czy wystarczy?

W Holandii karta EKUZ obowiązuje. Warto je ze sobą zabrać. Jednak i tak nie należy rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego. EKUZ nie zapewnia bowiem transportu medycznego do kraju, ratownictwa, OC, NNW czy refundacji leków. Zresztą w Holandii pacjent zawsze za część usług musi dopłacić z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Holandii wybrać?

Nie tylko posiadanie ubezpieczenia turystycznego podczas podróży za granicę jest istotne, ale także jego zakres i gwarantowane sumy na pokrycie kosztów leczenia. Polisy o niższej cenie często nie obejmują ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC), lub ubezpieczenia sportowego, a jedynie koszty związane z leczeniem i ewentualnym ratownictwem. Przed zakupem koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Specjaliści zalecają, aby ubezpieczenie w Holandii nie było niższe niż 20 000 Euro. Choć to stosunkowo skromna suma, to wystarczająca, aby pokryć koszty konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Taka suma jest również wystarczająca na ewentualne wydatki związane z transportem medycznym i hospitalizacją. Jednakże, w przypadku dłuższego pobytu w szpitalu lub bardziej zaawansowanych procedur medycznych, koszty mogą znacznie wzrosnąć. Kwota 20 000 Euro to minimum, ale jeśli ktoś dąży do pełnej ochrony, może rozważyć ubezpieczenia z wyższymi limitami.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Holandii?

Najważniejszymi elementami polisy ubezpieczeniowej są:

  1. Koszty leczenia – im dłuższy i bardziej kosztowny wyjazd oraz leczenie w kraju docelowym, tym powinna być wyższa suma gwarantowana. W przypadku Holandii minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną jest 30 000 euro.
  2. Transport do kraju – NFZ nie pokrywa kosztów powrotu medycznego do Polski, a ta usługa może być niezbędna nie tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale także w przypadku poważnych urazów, takich jak skomplikowane złamania kończyn. Transport medyczny z asystą lekarską wiąże się z dodatkowymi kosztami często sięgającymi kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  3. Odpowiedzialność cywilna (OC) – to istotna część ubezpieczenia, która chroni przed kosztami związanymi z wypadkami, takimi jak spowodowanie wypadku drogowego lub uszkodzenie mienia innych osób.
  4. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to ubezpieczenie pokrywa koszty rehabilitacji i w razie uszczerbku na zdrowiu, gwarantuje wypłatę odszkodowania.
  5. Ubezpieczenie bagażu – przydaje się w przypadku kradzieży lub uszkodzenia bagażu.
  6. Koszty ratownictwa – obejmują opłaty za akcje ratownicze na przykład w górach lub na morzu.
  7. Dodatkowe rozszerzenia – każdą polisę można dostosować do własnych potrzeb, wykupując dodatkowe opcje, takie jak ochrona podczas uprawiania sportów, wsparcie w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych itd. 

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Holandii wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Holandii można rozszerzyć o dodatkowe klauzule:

  • Chorób przewlekłych – niektóre polisy ubezpieczeniowe oferują rozszerzenia, które mogą pomóc w sytuacjach, gdy osoba ubezpieczona cierpi na choroby przewlekłe i potrzebuje pilnej opieki medycznej podczas podróży. Klauzula ta może pomóc w pokryciu kosztów leczenia, wizyt u specjalistów lub ewentualnych hospitalizacji związanych z chorobami przewlekłymi.
  • Sportów ekstremalnych – gdy w planach są aktywności lub sporty o wyższym ryzyku urazów, można wykupić rozszerzenie obejmujące ochronę podczas uprawiania tych sportów. 
  • Alkoholową – czasem polisy ubezpieczeniowe mogą zawierać klauzule dotyczące sytuacji, w których szkody lub wypadki mają miejsce pod wpływem alkoholu.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Holandii?

Osoby, które wybierają się do Holandii, nie muszą się martwić zakupem ubezpieczenia, bo można to zrobić przez internet. Wcale nie jest to trudne, a wręcz przeciwnie. Wystarczy skorzystać z internetowego serwisu ubezpieczeniowego Polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Do przekroczenia granicy Holandii potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
  • W Holandii obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej. Jednak w ostatnich latach nie miały tam miejsca żadne zamachy.
  • W Holandii skorzystać można z karty EKUZ, ale zalecane jest dodatkowe posiadanie polisy podróżnej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Holandii?
Sporo zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia i sumy, na którą opiewa polisa. Koszty na ogół nie są duże, dlatego nie warto z tego rezygnować.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Holandii?
Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb i oczekiwań osoby ubezpieczonej. Trzeba pod uwagę wziąć m.in. swój stan zdrowia czy planowane aktywności.