Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii
Kraje

Ubezpieczenie do Finlandii

Ubezpieczenie do Finlandii

Finlandia to niewątpliwie piękny kraj. Jest tam bardzo zielono – ludzie żyją w zgodzie z naturą. Finlandia zachwyca o każdej porze roku – latem i zimą. Odwiedzić warto wbrew pozorom nie tylko Helsinki czy Laponię. Co zwiedzić i jakie ubezpieczenie turystyczne do Finlandii wybrać?

Finlandia – informacje z MSZ

  • Przed podróżą do Finlandii warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
  • W kraju obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali. Może się to wiązać ze zwiększonymi kontrolami w miejscach publicznych. 
  • Poziom przestępczości w Finlandii jest uważany za średni. Zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe np. na dworcach czy w centrach handlowych.
  • Numer alarmowy w Finlandii to 112.

Finlandia – co warto zobaczyć?

  • Helsinki – stolicę kraju leżącą nad zatoką Fińską. To nowoczesne miasto z ciekawymi zabytkami, które intensywnie rozwija się od wieku XIX. Najważniejsze obiekty Helsinek to katedra luterańska, Pałac Prezydencki, Wielka Cerkiew Świętego Mikołaja oraz twierdza Suomenlinna. 
  • Turku – dawna stolica i najstarsze miasto kraju. Zwiedzić tam można średniowieczny zamek i katedrę. Warto odwiedzić uroczą starówkę Vanha Suutori i muzea.
  • Laponię – aby zobaczyć zorze polarne. Region w rok 1996 wpisany został na listę UNESCO. Żyją tam dzikie renifery.
  • Rovaniemi – stolicę Laponii zamieszkiwaną przez Świętego Mikołaja. Największą atrakcją jest oczywiście jego wioska.
  • Park Narodowy Urho Kekkonen – jeden z najstarszych obszarów chronionych w kraju. To raj dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas wolny.
  • Tampere – miasto o przemysłowym charakterze z Muzeum Muminków czy Muzeum Sztuki Serlachius. 
  • Oulu – miasto będące centrum technologicznym z Parkiem Technologii oraz muzeum nauki Tietomaa.
  • Jyvaskyla – ważny ośrodek administracyjny i kulturalny nazywany miastem światła. 
  • Porvoo – urocze miasto niedaleko Helsinek słynące z drewnianej starówki.
  • Savonlinna – miasto położone na czterech wyspach między jeziorami Pihlaja i Haki. Średniowieczna twierdza Olavinlinna wpisana jest na listę UNESCO.
  • Kuusamo –  fińską stolicę sportów zimowych. Jest tam m.in. Park narodowy Oulanka z wodospadami. 
  • Levi – duży ośrodek narciarski.

Co zabrać na urlop w Finlandii? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Finlandii

Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Karta EKUZ może się przydać, ale i tak warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Osoby zmotoryzowane powinny mieć przy sobie także prawo jazdy – w Finlandii akceptowany jest polski dokument. Obowiązkowa jest też polisa OC i dowód rejestracyjny auta.

Czy w Finlandii jest bezpiecznie?

Finlandia jest krajem dość bezpiecznym, ale oczywiście trzeba uważać na kieszonkowców. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o miejscach popularnych wśród turystów. Przy sobie lepiej nie nosić wszystkich dokumentów i pieniędzy.

Kierowcy muszą liczyć się z tym, że na drogach często pojawiają się dzikie zwierzęta np. łosie i renifery. Trzeba więc zachować dużą ostrożność.

Karta EKUZ na urlop w Finlandii – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Finlandii jest honorowana i uprawnia do korzystania z podstawowej, bezpłatnej opieki medycznej – na zasadach takich samych, jak dotyczą Finów. Kartę wyrobić można za darmo w oddziale NFZ. Warto ją mieć przy sobie, ale w praktyce nie zapewnia ona wystarczającego zabezpieczenia. 

EKUZ nie zapewnia w praktyce transportu medycznego do kraju, refundacji leków, ratownictwa, ubezpieczenia NNW, ubezpieczenia OC itd. Do tego usługi medyczne w Finlandii są naprawdę bardzo drogie. Nawet posiadacze EKUZ muszą dopłacać do podstawowych badań. Konsultacja ze specjalistą to dodatkowy koszt 170 zł. Jeden dzień hospitalizacji to dopłata 200 złotych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Finlandii wybrać?

Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne do Finlandii musi zawierać dość wysokie sumy gwarantowane, bo koszty życia w tym kraju nie są niskie. Dobra polisa zawiera pokrycie kosztów leczenia, pokrycie kosztów ratownictwa i akcji poszukiwawczej, transport zwłok do kraju, NNW, OC, pakiet assistance i ubezpieczenie bagażu (często opcjonalne).

Po wybraniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego trzeba się zapoznać z jego regulaminem – OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Dowiedzieć się z niego można, jakie są prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej, a także jakie zawiera on wyłączenia. 

Cena polisy podróżnej wynosić może już kilka złotych za dzień dla osoby dorosłej. To naprawdę niewiele, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się koszty leczenia w Finlandii.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Finlandii?

Podstawowe składowe polisy turystycznej to:

  • Koszty leczenia – w przypadku krajów europejskich sugerowana kwota KL to 30 000 euro. Jednak im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej. Finlandia to zresztą drogi kraj. 
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Karta EKUZ tego nie zapewnia. Jeśli dojdzie do wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu, osobie ubezpieczonej należy się odszkodowanie. NNW pokrywa też koszty rehabilitacji w kraju.
  • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Także i tego karta EKUZ nie oferuje. OC przydaje się w wielu trudnych do przewidzenia sytuacjach. Szkody wyrządzone przez dziecko mogą być pokryte przez OC jego rodzica – o ile wykupione jest odpowiednie rozszerzenie i do szkody doszło, gdy maluch był pod opieką ubezpieczonego. 
  • Transport do kraju – mowa tutaj o transporcie medycznym. Nie refunduje tego NFZ. 
  • Koszty ratownictwa – pokrywają opłaty za akcje ratunkowe np. w górach.
  • Ochrona bagażu – zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia bagażu.
  • Opcje dodatkowe – mowa tutaj o rozszerzeniu ochrony dla osób przewlekle chorych, aktywnych, pracujących fizycznie czy obejmującym zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Finlandii wybrać?

Oczywiście ubezpieczenie podróżne można jeszcze bardziej dopasować do swoich potrzeb, wybierając konkretne rozszerzenia. 

Osoby chorujące przewlekle powinny zdecydować się na rozszerzenie dla osób z chorobami przewlekłymi. Zapewnia ono łatwiejszy dostęp do specjalistów. Wiele osób decyduje się też na rozszerzenie od zdarzeń, które mają miejsce pod wpływem alkoholu. Mowa tutaj o tzw. klauzuli alkoholowej. 

Jeszcze inne rozszerzenie dotyczy osób uprawiających sport. Nawet, gdy ktoś uprawia mało kontuzyjny sport, powinien przed wyjazdem sprawdzić w OWU, jak klasyfikuje go dane towarzystwo ubezpieczeniowe. W przeciwnym razie trzeba wykupić dodatkowe rozszerzenie dla sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Finlandii?

Dzisiaj zakup ubezpieczenia turystycznego to sprawa banalnie prosta, bo całość załatwić można przez internet. Wystarczy skorzystać z serwisu Polisoteka.pl. Wszystkie formalności można załatwić w kilka minut, a potrzebne dokumenty trafiają na podany adres email. W ten sposób polisę podróżną  kupić można nawet w ostatniej chwili!

Najważniejsze informacje:

  • Finlandia to bardzo ciekawy kraj. W dużej mierze pokrywa go dziewicza przyroda, ale przyciąga również zabytkami zlokalizowanymi w dużych miejscowościach.
  • W Finlandii obowiązuje karta EKUZ, ale nie zapewnia pełnej ochrony. Opieka zdrowotna w Finlandii jest zresztą bardzo droga. Warto więc przed wyjazdem zakupić dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • Do przekroczenia granicy z Finlandią turyści z Polski potrzebują jedynie ważnego paszportu. Kierowcy muszą ze sobą zabrać także prawo jazdy, OC pojazdu i jego dowód rejestracyjny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co zamiast karty EKUZ?
Nie należy rezygnować z karty EKUZ, ale dodatkowo warto zadbać o dobre, dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.
Jakie dokumenty są potrzebne do Finlandii?
Polscy turyści muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty. Kierowcy powinni też zadbać o prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.
Na co uważać w Finlandii?
Finlandia to kraj dość bezpieczny, ale oczywiście zdarzają się tam kradzieże kieszonkowe. Kierowcy muszą uważać na łosie i renifery, które często pojawiają się na drogach.