Ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru
Kraje

Ubezpieczenie do Ekwadoru

Ubezpieczenie do Ekwadoru

Ekwador to kraj mniejszy od Polski, ale jednocześnie bardzo ciekawy. Są tam bardzo wysokie góry, oceaniczne plaże, amazońska dżungla czy aktywne wulkany. Słynie z niezwykle aromatycznej kawy i zjadania świnek morskich. To naprawdę dobry kierunek na wakacyjny, egzotyczny wyjazd. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru wybrać?

Ekwador – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
 • Odradza się odwiedzanie terenów przygranicznych z Kolumbią oraz prowincji Guayas i Esmeraldas. 
 • Na terenie całego kraju trzeba zachować ostrożność z uwagi na wysoki poziom przestępczości pospolitej. 
 • Przy sobie należy zawsze mieć ksero paszportu – najlepiej poświadczone przez ambasadę RP w Limie. 
 • Ekwador znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tam trzęsienia ziemi, a poza tym silne opady deszczu i powodzie. 
 • W Ekwadorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów trzeba się zgłosić do ambasady lub konsulatu innego kraju UE.

Ekwador – co warto zobaczyć?

 • Galapagos – archipelag wysp znajdujący się 1000 km od wybrzeży Ekwadoru. Sławę zawdzięcza żółwiom.
 • Cotopaxi – wulkan o wysokości 5897 m n.p.m. przyciągający aktywnych turystów.
 • Yasuni – ogromny obszar chroniony  słynący z dużej bioróżnorodności. W lesie tropikalnym mieszka wiele zwierząt, w tym przedstawicieli gatunków zagrożonych. Zwiedzanie parku jest możliwe jedynie z przewodnikiem. 
 • Banos – miasteczko będące centrum turystyki aktywnej, zwane jest również bramą do Amazonii. Są tam termalne źródła i wodospady.
 • Quito – stolica kraju położona na zboczach wulkanu na wysokości 2850 m n.p.m. 
 • Cuenca – miasto idealne dla miłośników architektury kolonialnej i street artu. Warto odwiedzić Katedrę Niepokalanego Poczęcia. 
 • Otavalo Market – miasto zamieszkiwane przez Indian kichwa. Na placu Plaza de Ponchos odbywa się targ indiański. 
 • Montanita – niewielkie miasteczko będące mekką dla miłośników surfowania.
 • Quilotoa Loop – pętla, którą pokonać można pieszo lub rowerem. Przejście jej na nogach zajmuje 3 dni. Jedną z największych atrakcji pętli jest Laguna Quiltoa – jezioro na terenie wygasłego wulkanu. Znajduje się na wysokości 4000 m n.p.m. 
 • Tren Crucero – tzw. Pociąg Krzyżowy. Kolej pozwala na podróż od wybrzeża aż do stolicy kraju. Trasa ma 450 km – jej pokonanie zajmuje 4 dni. 
 • Wulkan Chimborazo – szczyt wygasłego stratowulkanu położony w Andach. To najwyższy szczyt kraju – liczy 6263 metry. Utworzono tam Park Narodowy Sangay. 

Co zabrać na urlop w Ekwadorze? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Ekwadoru

Polacy, którzy chcą udać się do Ekwadoru, nie muszą wyrabiać wizy o ile podróż ma trwać krócej niż 90 dni. Przy sobie należy mieć za to ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport. W razie potrzeby wizę zyskać można w jednym z konsulatów lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców MSZ  Ekwadoru.

Czy w Ekwadorze jest bezpiecznie?

Ekwador nie jest krajem zbyt bezpiecznym. Odradza się przede wszystkim podróże do pasa przygranicznego z Kolumbią. Ekwadorska armia regularnie przeprowadza operacje wojskowe przeciwko kartelom narkotykowym i kolumbijskim separatystom. 

W Ekwadorze sporym problemem jest również przestępczość pospolita – kradzieże, napady. Kraj ten leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Dodatkowo w Ekwadorze obecnie nie działa żadna polska placówka dyplomatyczna. W razie problemów należy zgłosić się z prośbą o pomoc do przedstawicielstwa innego kraju UE. 

WHO przed podróżą do Ekwadoru zaleca zaszczepienie się na żółtą febrę, malarię, wirus zika i cholerę.  Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Ekwador to kraj położony przede wszystkim w górach Jego stolica znajduje się na wysokości 2800 m n.p.m. Wrażliwe osoby odczuwać tam mogą objawy choroby wysokościowej.

Karta EKUZ na urlop w Ekwadorze – czy wystarczy?

Karta EKUZ w Ekwadorze nie obowiązuje, bo kraj ten nie jest częścią Unii Europejskiej. Osoby, które chcą mimo wszystko skorzystać z opieki medycznej, muszą opłacić ją z własnej kieszeni lub  zainwestować wcześniej w dobre ubezpieczenie turystyczne. To ważne, bo koszty leczenia okazują się często bardzo wysokie. Sama hospitalizacja to koszt 100 dolarów dziennie.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru wybrać?

Najważniejszą kwestią są zawsze koszty leczenia. Im kwota jest wyższa, tym oczywiście lepiej. W praktyce nie powinna być to suma niższa niż 200 000 złotych. Poza tym dobrze jest ochronę rozszerzyć o koszty ratownictwa. Jeszcze inne rozszerzenie muszą wybrać osoby przewlekle chore. 

Osoby, które mają zamiar na miejscu uprawiać sport, muszą zainteresować się polisą sportową obejmującą aktywności ekstremalne. Przydać się też może OC w życiu prywatnym, assistance, ochrona bagażu i NNW. 

Na ogólną cenę ubezpieczenia turystycznego składa się wiele czynników – długość wyjazdu, charakter podróży, stan zdrowia itd. Nie można jednak kierować się jedynie ceną – większe znaczenie ma zakres ochrony. Bezwzględnie zawsze należy zapoznać się z OWU. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru?

Dobre ubezpieczenie to takie, które jest dobrane do ryzyka panującego w czasie podróży. W przypadku Ekwadoru polisa musi obejmować:

 • koszty leczenia (im suma jest wyższa, tym lepsza jest ochrona),
 • OC w życiu prywatnym (chroni ubezpieczonego przed konsekwencjami finansowymi w razie wyrządzenia krzywdy innej osobie lub mieniu),
 • ubezpieczenie bagażu (zapewnia rekompensatę na zniszczone, uszkodzone lub skradzione rzeczy osobiste),
 • ewentualnie ubezpieczenie sportów ekstremalnych (rozszerza ochronę o niektóre kategorie aktywności np. nurkowanie, wspinaczkę),
 • ewentualnie ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży (chroni przed utratą kosztów, gdy do wyjazdu nie dojdzie),
 • ewentualne klauzule dodatkowe (rozszerzające ochronę o zdarzenia po alkoholu czy wynikające z zaostrzenia choroby przewlekłej), 
 • transport zwłok do kraju.

Jakie ubezpieczenie dodatkowe do Ekwadoru wybrać?

Najważniejsze elementy polisy to zawsze ubezpieczenia kosztów leczenia KL i ubezpieczenie NNW podróżne. Jeśli podróżny nie ma polisy musi z własnej kieszeni pokryć koszty wizyt lekarskich czy hospitalizacji. 

Standardowe ubezpieczenie podróżne zawiera też na ogół usługi assistance i ubezpieczenie sportowe, ale obejmujące rekreacyjną aktywność fizyczną. Warto jednak rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony:

 • OC w życiu prywatnym, które chroni przed konsekwencjami finansowymi w razie wyrządzenia szkody innej osobie, 
 • ubezpieczenie bagażu zapewniające rekompensatę finansową za rzeczy zniszczone czy skradzione,
 • ubezpieczenie sportów ekstremalnych rozszerzające ochronę na wybrane kategorie sporów,
 •  ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży chroniące przed utratą pieniędzy w razie rezygnacji z wyjazdu z nieprzewidzianych przyczyn,
 • klauzule dodatkowe np. alkoholową czy chorób przewlekłych.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru?

Obecnie z zakupem ubezpieczenia turystycznego nie ma najmniejszego problemu. Można to zrobić dosłownie w ostatniej chwili. Jak to jest możliwe? Wszystkie formalności da się załatwić przez internet za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Proces zajmuje kilka minut, a dokumenty są wysyłane na podany adres email.

Najważniejsze informacje:

 • Ekwador to ciekawy kraj - są tam wysokie góry, malownicze plaże, amazońska dżungla czy słynne wyspy Galapagos.
 • Ekwador niestety nie jest miejscem zbyt bezpiecznym. Zdarzają się tam kradzieże i napady. Uważać trzeba w szczególności na terenach sąsiadujących z Kolumbią.
 • Polacy udający się do Ekwadoru na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Wystarczy mieć przy sobie ważny paszport.
 • W Ekwadorze nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego przed wyjazdem trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Ubezpieczenie kupić można bez problemu przez internet np. za pośrednictwem serwisu Polisoteka.pl. Cały proces zajmuje kilka minut.
Co jest lepsze EKUZ czy ubezpieczenie?
Ekwador nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Trzeba więc ze sobą zabrać dobre ubezpieczenie turystyczne.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Ekwadoru?
W przypadku pobytów krótszych niż 90 dni wystarczy mieć przy sobie ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport.